កម្ពុជា​-តួ​កគី​ នឹង​ជំរុញ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ឱ្យ​ដល់១០០០លាន​ដុល្លារ​
តួ​កគីៈ​ ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ នឹង​តួ​កគី​គ្រោង​ពង្រីក​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ឲ្យ​កើន​ដល់១០០០លាន​ដុល្លារ​ ចាប់ពី​ឆ្នាំ២០២០ ខាងមុខនេះ​តទៅ​ ខណៈ​កាលពី​ឆ្នាំ២០១៨កន្លងទៅ​នេះ​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ប្រទេស​តួ​កគី​ បានសម្រេច​ប្រមាណ​ជា​ ៥១០លាន​ដុល្លារ​តែប៉ុណ្ណោះ​។
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​បាន​បង្ហាញថា​ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០១៤រហូតដល់​ឆ្នាំ២០១៨​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​តួ​កគី​ មាន​ចំនួន​ប្រមាណ​ ៥១០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ប៉ុណ្ណោះ​។ ក្នុង​នោះ​កម្ពុជា​ នាំចេញ​ទៅ​តួ​កគី​មាន​ទឹកប្រាក់​ ៤៣៧.៨៤​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​នាំចូល​ពី​តួ​កគី​មាន​ទឹកប្រាក់​ជាង៧២.១៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។
នៅក្នុង​គោលបំណង​ពង្រឹង​ និង​ពង្រីក​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​ ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​នៃ​សាធារណរដ្ឋ​តួ​កគី​ បាន​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​លើក​ទី២​ នៃ​គណៈកម្មការ​សេដ្ឋកិច្ច​ចម្រុះ​រវាង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ និង​សាធារណរដ្ឋ​តួ​កគី​រយៈពេល២ថ្ងៃ​កាលពី​ចុង​សប្ដាហ៍​កន្លងទៅ​នេះ​ នៅ​ទីក្រុង​អង់ការ៉ា​ ក្រោម​វត្តមាន​របស់​លោក​ ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្ដិ​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​ ក្នុងនាម​ជា​សហប្រធាន​ជាមួយ​លោក​បេ​គៀរ​ ប៉ាក​ដឺ​មៀ​លី​ (Kekir​ Pakdemirli​) រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​កសិកម្ម​ និង​រុក្ខាប្រមាញ់​ នៃ​សាធារណរដ្ឋ​តួ​កគី​។
ក្នុង​ជំនួប​កិច្ចពិភាក្សា​នេះ​ ភាគី​ទាំងពីរ​បាន​បន្ត​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​សេដ្ឋកិច្ច​ ពាណិជ្ជកម្ម​ វិនិយោគ​ និង​វិ​ស័យ​សក្តា​នុ​ពល​ពាក់ព័ន្ធ​ដទៃទៀត​ ក្នុង​គោលបំណង​បង្កើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ឱ្យ​ឈាន​ដល់កម្រិត​កំណត់​ នា​ពេល​ពេល​អនាគត​ និង​បម្រើ​ផលប្រយោជន៍​ទៅវិញទៅមក​។
រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​លោក​ប៉ាន​ សូរ​ស័ក្តិ​ បាន​លើកឡើង​ពី​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​ប្រទេស​តួ​កគី​ផង​ដែរ​ ដែល​ក្នុង​នោះ​រួមមាន​ ដូចជា​ ទំ​និ​ញសក្តា​នុ​ពល​រួមមាន​ដូចជា​ សំលៀកបំពាក់​ កង់​ ស្វាយ​ មៀន​ កៅស៊ូ​ ដំឡូងមី​ ពោត​ ម្រេច​ និង​អង្ករ​៕