កម្ពុជា​បាន​និង​កំពុង​វិនិយោគទុន ២៤លាន​ដុល្លារ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ កម្ពុជា​បាន​និង​កំពុង​ក្លាយជា​ប្រទេស​ វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​ជាមួយ​ទុន​វិនិយោគ​ ២៤​ លាន​ដុល្លារ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា​។
កម្ពុជា​ស្ថិត​ក្នុង​បណ្តា​ប្រទេស​អាស៊ាន​ចំនួន៨ទៀត​ បាន​បោះ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​បរទេស​ (FDI​) ដែល​មាន​ទឹក​ដល់ ៣៨.១៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ស្មើនឹង៤៦​,៦ភាគរយ​នៃ​ FDI​ សរុប​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា​ពីឆ្នាំ១៩៨៨​ និង១៩៨៩​ ដល់​ថ្ងៃទី៣០​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំនេះ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​តួលេខ​ ដែល​ចេញផ្សាយ​ដោយ​នាយក​វិនិយោគ​ និង​រដ្ឋបាល​ក្រុមហ៊ុន​ (DICA​)។
ក្នុងអំឡុងពេល​ខាងលើ​នេះ​ ប្រទេស​ចំនួន៥០​ បាន​និង​កំពុងធ្វើការ​វិនិយោគ​លើ​គម្រោង​ចំនួន១​,៨៣៧​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ចំនួន៨១​,៨៧៤​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ការ​ចុះផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​ Eleven​ Myanmar​ កាលពី​ម្សិលមិញ​។
បណ្តា​ប្រទេស​អា​ស៊ាន​ធំៗ​ចំនួន៩​ ដែល​បាន​វិនិយោគ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា​ រួមមាន​ សឹង្ហ​បូរី​ ថៃ​ វៀតណាម​ ម៉ាឡេស៊ី​ ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ ហ្វីលីពីន​ ព្រុយ​ណេ​ កម្ពុជា​និង​ឡាវ​។
សឹង្ហ​បូរី​ឈរ​កំពូល​តារាង​ នៃ​វិនិយោគិន​បរទេស​កំ​ពូល​ៗចំនួន៥០​ ដោយមាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​វិនិយោគ​សរុប​ជាង២២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ ថៃ​ឈរ​នៅ​លេខ៣ដោយមាន​ទឹកប្រាក់​ជាង១១ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ វៀតណាម​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ៧​ ជាមួយ​ទឹកប្រាក់​ជាង២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ ម៉ាឡេស៊ី​ឈរ​នៅ​ចំណាត់ថ្នាក់​ទី​ ៨ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ​ ២ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។
ឥណ្ឌូណេស៊ី​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​ទី១៤​ ជាមួយ​ទឹកប្រាក់​ជាង២៧០លាន​ដុល្លារ​ ហ្វីលីពីន​ហ្វីលីពីន​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ១៧​ ជាមួយ​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ១៥០លាន​ដុល្លារ​ ប្រ៊ុយណេ​ជាប់​ចំណាត់ថ្នាក់​លេខ២០​ ជាមួយ​ទឹកប្រាក់​ជាង១១០​ លាន​ដុល្លារ​ កម្ពុជា​ឈរ​ចំណាត់ថ្នាក់​ទី៣០​ ជាមួយនឹង​ទុន២៤​ លាន​ដុល្លារ​ និង​ឡាវ​ឈរ​លេខ៤៨​ ជាមួយនឹង​តិច​ជាង​មួយ​លាន​ដុល្លារ​។
វេទិកា​ Malaysia​-Myanmar​ Connect​ 2019​ ដែល​ធ្វើឡើង​នៅ​ទីក្រុង​រ៉ង់ហ្គូន​កាលពី​ថ្ងៃទី៣០​ ខែសីហា​ បាន​បង្ហាញថា​ អាជីវកម្ម​កំ​ពូល​ៗចំនួន៥​ មក​ពី​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​ គ្រោង​នឹង​ធ្វើការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​មីយ៉ាន់ម៉ា​នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​។
ក្នុងអំឡុងពេល៣១ឆ្នាំ​ វិស័យ​ចំនួន១១​ ដែល​មើលឃើញ​ការ​ហូរ​ចូល​យ៉ាងច្រើន​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ផ្ទាល់​ពី​បរទេស​គឺ​វិស័យ​ប្រេង​ និង​ឧស្ម័ន​ថាមពល​ ផលិតកម្ម​ ការ​ដឹកជញ្ជូន​ និង​ការ​ទំនាក់ទំនង​ អចលនទ្រព្យ​ លំនៅ​ដ្ឋាន​ សណ្ឋាគារ​ និង​ទេសចរណ៍​ រ៉ែ​ ចិញ្ចឹមសត្វ​ និង​ជលផល​កសិកម្ម​ និង​ឧស្សាហកម្ម​៕