ការ​ធ្វើដំណើរ​តាម​រថយន្តក្រុង​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​មានការ​កើនឡើង​ដល់៣ម៉ឺន​នាក់​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​
ភ្នំពេញ​ ៖ ជា​ការសម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍​ កាត់បន្ថយ​ភាព​កកស្ទះ​ដែល​តែង​កើតមាន​ជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ​ និង​ស្ទើរគ្រប់​ទីកន្លែង​ទូទាំង​រាជធានី​ សាលា​រាជ​ធា​នៅ​ភ្នំពេញ​ភ្នំពេញ​ ក្រោម​ជំនួញ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ជប៉ុន​ បច្ចុប្បន្ន​ មាន​រថយន្តក្រុង​ចំនួន២៣៥គ្រឿង​កំពុង​ដំណើរការ​ ដោយមាន​ការ​គាំទ្រ​ពីសំណាក់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រចាំថ្ងៃ​ប្រមាណ​ ២៦០០០​-៣០០០០នាក់​។
នៅ​ត្រឹម​ល្ងាច​ថ្ងៃច័ន្ទ​ ទី២១​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ ម្សិលមិញ​នេះ​ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ បាន​ចេញ​សេចក្ដីជូនដំណឹង​ស្ដីពី​ការ​កែសម្រួល​ខ្សែ​រត់​រថយន្តក្រុង​ (City​ Bus​) ក្នុង​គោលបំណង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​សេវា​សាធារណៈ​រថយន្តក្រុង​នៅក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នោះ​ រដ្ឋបាល​រាជធានី​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​រដ្ឋាករ​ស្វយ័ត​ដឹកជញ្ជូន​សាធារណៈ​រថយន្តក្រុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ និង​ទីភ្នាក់ងារ​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​ JICA​ ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរការ​សេវា​ដឹកជញ្ជូន​សាធារណៈ​ជូន​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន១៣ខ្សែ​។
នៅក្នុង​សេចក្ដីជូនដំណឹង​ដដែល​បាន​លើកឡើង​ថា​ នៅក្នុង​កិច្ច​ជួយ​កែសម្រួល​ដល់​ការ​ដឹ​ជញ្ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ​បានសម្រេច​ដូច​ខាងក្រោម​ ៖
ទី១​៖ ខ្សែ​ទី១B​ ដែល​ពីមុន​រត់ចេញ​ពី​ចំណត​ច្បារអំពៅ​ រហូតដល់​ផ្សារ​គគីរ​ ត្រូវ​បាន​កែសម្រួល​ឱ្យ​រត់ចេញ​ពី​ចំណត​បឹង​ឈូក​ទៅ​ផ្សារ​គគីរ​ (វិល​ជុំ​) វិញ​។
ទី២​៖ ទី​ខ្សែ៥​ បច្ចុប្បន្ន​រត់​ពី​ស្ថានីយ៍​ចំណតរថយន្ត​ក្រុង​ព្រែកព្នៅ​ កាត់តាម​ផ្សារ​អ៊ី​អន២​ ដល់​ផ្សារ​អ៊ី​អន១​ ត្រូវ​បាន​កាត់​ជា​ពីរ​ខ្សែ​ ដោយ​ខ្សែ​ទី៥A​ រត់ចេញ​ពី​ស្ថានីយ​ចំណតរថយន្ត​ក្រុង​ព្រែកព្នៅ​ ដល់​ផ្សារ​អ៊ី​អន២​ (វិល​ជុំ​) និង​ខ្សែ​ទី២B​ រត់​ណី​ផ្សារ​អ៊ី​អន១​ ដល់​ផ្សារ​អ៊ី​អន២​ (វិល​ជុំ​)។ ចំពោះ​ការ​បង់ថ្លៃ​សេវា​ គឺ​អ្នក​ជិះ​បង់​តែមួយ​លើក​ ដោយ​គ្រាន់តែ​បង្ហា​ញក​ន្ទ​យសំ​បុត្រ​លើក​ទី១​ ដល់​ភ្នាក់ងារ​បម្រើសេវា​របស់​រដ្ឋាករ​។
ទី៣​៖ ខ្សែ​ទី១០​ ដែល​ពីមុន​រត់ចេញ​ពី​ផ្សារ​ស៊ិន​ជូរី​ផ្លា​ហ្សា​ ដល់​ចំណត​បឹង​ឈូក​ ត្រូវ​បាន​កែសម្រួល​ឱ្យ​រត់ចេញ​ពី​ស្ថានីយ​ចំណតរថយន្ត​ក្រុង​ផ្លូវ២០០៤​ ជាប់​របង​បញ្ជាការ​ដ្ឋាន​កាំង​ទ័ពអាកាស​ ដល់​ច្បារអំពៅ​រួច​វិល​ត្រលប់​មកវិញ​។
ទី៤​៖ ខ្សែ​ទី១៣​ ពីមុន​រត់ចេញ​ពី​ចំណិត​រង្វង់​មូល​កួច​កាណុង​ ទៅដល់​រង្វង់​មូល​ផ្សារដើមថ្កូវ​ (វិល​ជុំ​) ត្រូវ​បាន​កែ​សម្រល​ឱ្យ​រត់ចេញ​ពី​ចំណត​ រាជាយស្ម័យ​យាន​ ទៅដល់​រង្វង់​មូល​ផ្សារដើមថ្កូវ​ វិល​ជុំវិញ​៕