សម្តេច​តេជោ​៖ រដ្ឋាភិបាល​ចាំបាច់​ត្រូវ​ដាក់ឲ្យ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ប្រមូល​សំរាម៣ទៅ៤នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​
ភ្នំ​ពេញៈ ​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​បាន​ថ្លែង​ថា​ រដ្ឋាភិបាល​ចាំបាច់​ដាក់ឲ្យ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ ប្រមូល​សំរាម​ពី៣ទៅ៤ក្រុមហ៊ុន​ ខណៈ​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ិន​ទ្រី​មិន​អាច​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​បាន​។
ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​ចែក​សញ្ញាបត្រ​ដល់​និស្សិត​សាកល​វិទ្យាល័យ​បៀ​លប្រាយ​ នៅ​ទីក្រុង​កោះ​ពេជ្រ​ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២២​ តុលា​នេះ​ សម្តេច​តេជោ​បាន​ថ្លែង​ថា​ សម្ដេច​តេជោ​ថា​ មុន​នេះ​តាំងពី​ឆ្នាំ១៩៩៦​ មក​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​មាន​សំរាម​ប្រមាណ៣​0តោន​តែប៉ុណ្ណោះ​ ហើយ​ទឹកដី​ដែល​យើង​ត្រូវ​យក​សំរាម​នោះ​ មាន​ប្រមាណ​តែ៣​00​គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ​ប៉ុណ្ណោះទេ​។ ប៉ុន្តែ​គិត​មកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ទំហំ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​បាន​កើន​ធំ​រហូត​ទៅដល់​ជាង៦០០គីឡូម៉ែត្រ​ការ៉េ​ ហើយ​បញ្ហា​សំរាម​គឺ​បាន​កើន​រហូត​ទៅដល់​ជាង៣ពាន់​តោន​ក្នុង​មួយថ្ងៃ​។
សម្តេច​តេជោ​បាន​បន្ត​ថា​ “ក្រុមហ៊ុន​ស៊ិន​ទ្រី​មួយ​ មិន​អាច​នឹង​គ្រប់គ្រង​បាន​នោះ​ទេ​ រាជរដ្ឋាភិបាល​ចាំបាច់​ ត្រូវតែ​រក​ក្រុមហ៊ុន៣ទៅ៤បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​ដោ​ញស្រាយ​បញ្ហា​សំរាម​នេះ​”។
វិស័យ​ឯកជន​បាន​ប្រកាស​ស្វាគមន៍​ចំពោះ​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ដាក់​ឱ្យ​មានការ​ដេញថ្លៃ​ក្រុមហ៊ុន​ប្រមូល​សំរាម​ច្រើន​ នៅក្នុង​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ ខណៈ​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ មាន​ក្រុមហ៊ុន​តែមួយ​ទទួលបន្ទុក​ ប្រមូល​សម្រាម​នៅក្នុង​ទីក្រុង​មួយ​នេះ​។
លោក​ធួន​ ស៊ី​ណាន​ ប្រធាន​សមាគម​ទេសចរណ៍​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ (PATA​) បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​មាន​ក្រុមហ៊ុន​តែមួយ​ គឺ​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីន​ទ្រី​ ដែល​មិនបាន​ប្រមូល​ និង​គ្រប់គ្រង​សម្រាម​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​នោះ​ទេ​ ដោយ​កន្លែង​ខ្លះ​នៅសល់​ពាសវាលពាសកាល​បន្ទាប់ពី​ប្រមូល​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សោភណភាព​ទីក្រុង​ទាំងមូល​។
លោក​បន្ត​ថា​ “នៅពេល​ដាក់​ឱ្យ​មានការ​ដេញថ្លៃ​ លើ​ការគ្រប់គ្រង​សំរាម​នេះ​របស់​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​នៅពេល​នេះ​ ពិតជា​ល្អ​ណាស់​ ដើម្បី​ឱ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​ផ្សេង​ៗមាន​ឳកាសចូល​រួម​ប្រមូល​ និង​គ្រប់គ្រង​សម្រាម​នៅក្នុង​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ​ កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​មួយ​កម្រិត​ ដោយ​បែកចែក​ទីតាំង​ប្រមូល​សម្រាម​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​”។
លោក​ក៏បាន​អំពាវ​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ ដែល​ទទួល​បាន​សិទ្ធិ​ប្រមូល​ និង​គ្រប់គ្រង​សំរាម​ ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​។ ជាមួយគ្នា​នេះ​ ត្រូវ​ហ៊ុ​ព័ទ្ធ​រថយន្ត​ដែល​ដឹក​សំរាម​ អោយ​បាន​ល្អ​កុំ​អោយ​ជះក្លិន​អាក្រក់​ នៅពេល​បើក​នៅ​តាមផ្លូវ​ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​សាធារណៈ​៕