ភ្នំពេញៈ មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានថ្លែងថា កម្ពុជានឹងទទួលបានចំណូល១០០០លានដុល្លារអាមេរិក ពីតំណក់ប្រេងក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំតំបូង។នេះបើតាមការអះអាងរបស់លោកពេជ្រ ស្រស់សមាជិកនៃឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាពិគ្រោះយោបល់ និងជាប្រធានគណបក្សយុវជនខ្មែរ។
លោកពេជ្រ ស្រស់ ដែលត្រូវបានដកស្រស់សម្តីដោយសារព៌តមាន Freshnews កាលពីថ្ងៃទី២២ តុលាកន្លងមកបានបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំរបស់ក្រុមប្រឹក្សាពិគ្រោះយោបល់ជាមួយលោកអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យអូន ព័ន្ឋមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ លោកអូន ព័ន្ឋមុនីរ័ត្នបានបញ្ជាក់អំពីក្ដីរំពឹងនៃចំណូល ដែលកម្ពុជាទទួលបានពី វិស័យប្រេងកាតនៅក្នុងប្លុកAដែនសមុទ្រកម្ពុជាថា នៅរយៈពេល១០ឆ្នាំដំបូង នៃដំណើរការបូមប្រេងកម្ពុជារំពឹងថា នឹងទទួលបានចំណូល១ពាន់លានដុល្លារ។
សម្តេចតេជោបានបញ្ជាក់ផងដែរថា ចំណូលបានទទួលពីប្រេងនឹងត្រូវយកទៅប្រើសម្រាប់កសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូចជាផ្លូវថ្នល់ ស្ពាន់ជាដើម”៕