ធនា​គារ​ធំៗ​ពីរ​សហការ​គ្នា​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​អាជីវកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ ម៉ាឡេស៊ី​ និង​ចិន
​ភ្នំពេញ​៖ ធនាគារ​កម្ពុជា​សាធារណៈ​ភី​អិ​លស៊ី​ (ខេម​បូ​ធនាគារ​) ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​របស់​ធនាគារ​ Public​ Bank​ Bhd​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​នៃ​ការយោគយល់​គ្នា​ (MoU​) ជាមួយ​ធនាគារ​ China​ Construction​ Bank​ (CCBM​) (ម៉ាឡេស៊ី​) ដើម្បី​រួមគ្នា​លើកកម្ពស់​ និង​អភិវឌ្ឍ​ឱកាស​អាជីវកម្ម​រវាង​ធនាគារ​ទាំងពីរ​សម្រាប់​អតិថិជន​របស់​ពួកគេ​នៅ​កម្ពុជា​ ម៉ាឡេស៊ី​ និង​ចិន​។
ការ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សារ​ណៈ​យោគយល់​នេះ​តំណាង​ឱ្យ​ការពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​អាជីវកម្ម​រវាង​ធនាគារ​សាធារណៈ​ និង​ធនាគារ​ China​ Construction​ Bank​ ដែល​បាន​ចាប់ផ្តើម​តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០១៦​ សម្រាប់​ការប្រតិបត្តិ​ការ​ហិរញ្ញប្បទាន​ឆ្លង​ព្រំដែន​ ការ​ប្រឹក្សា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ការផ្ទេរ​ប្រាក់​ និង​ការវាយតម្លៃ​ឥណទាន​អតិថិជន​។
លោក​ Tan​ Sri​ Tay​ Ah​ Lek​ នាយក​គ្រប់គ្រង​ធនាគារ​សាធារណៈ​ បាន​ថ្លែង​នៅក្នុង​សេចក្តី​ថ្លែងការណ៍​មួយ​នៅ​ថ្ងៃនេះ​ ថា ​“ការ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សារ​ណៈ​នៃ​ការយោគយល់​គ្នា​នេះ​ធ្វើឡើង​ចំ​ពេល​ដែល​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​មានការ​រីក​ចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ជាមួយនឹង​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​ថេរ​ ៧ ភាគរយ​ក្នុងរយៈពេល​ ៥ ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ជាមួយនឹង​ការ​ហូរ​ចូល​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៃ​វិនិយោគិន​មក​ពី​ប្រទេស​ចិន​”។
លោក​ បន្ត​ថា​ “ធនាគារ​សាធារណៈ​ និង​ធនាគារ​ CCB​ អាច​ផ្តល់​អានុភាព​លើ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ដើម្បី​ជំរុញ​អាជីវកម្ម​របស់​យើង​ឱ្យ​ឈាន​ដល់​ចំណុច​ខ្ពស់​”។
ធនាគារ​ Campu​ Bank​ ដែល​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ១៩៩២​ បច្ចុប្បន្ន​មាន​ ៣១​ សាខា​នៅ​កម្ពុជា​។ធនាគារ​ CCBM​ គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​បុត្រ​សម្ព័ន្ធ​ដែល​កាន់កាប់​ទាំងស្រុង​នូវ​លំដាប់​លេខ​ ១ នៃ​ធនាគារ​ China​ Construction​ Bank​ Corp​ ដែល​ជា​ធនាគារ​ធំ​លំដាប់​ទី​ ២ នៅ​លើ​ពិភពលោក​គិត​ពី​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សរុប​៕ (ប្រភព​ The​ Sun​ Daily​)