ក្រុមហ៊ុន​ដាណឺម៉ាក​នឹង​ទិញ​ហ៊ុន​ដែល​នៅសល់​របស់​ក្រុមហ៊ុនស្រា​បៀរ​អង្គរ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​ស្រា​ដាណឺម៉ាក​ Carlsberg​ (CARLb.CO​) កាលពី​ថ្ងៃ​ ព្រហស្បតិ៍​បាន​រាយការណ៍​ថា​ ការ​លក់​នៅ​ត្រីមាស​ទី៣​ កើន​លើស​ការព្យាករណ៍​ ដោយសារ​ដំណើរការ​ល្អ​នៅ​អាស៊ី​ និង​បាន​និយាយ​ថា​ ខ្លួន​បាន​យល់ព្រម​ទិញ​ក្រុមហ៊ុនស្រា​បៀរ​មួយ​នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​នៅសល់​ដែល​មិនទាន់​មានកម្ម​សិទ្ធិ​។
កាលពី​ថ្ងៃ​ចន្ទ​ លោក​ Carlsberg​ បាន​លើកឡើង​ពី​ទស្សនវិស័យ​ប្រាក់ចំណេញ​ប្រចាំឆ្នាំ​របស់​ខ្លួន​ ដែល​ផ្ទុយពី​ការព្រមាន​ប្រាក់ចំណេញ​នា​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​ ដោយគូ​ប្រជែង​ Anheuser​-Busch​ Inbev​ (ABI.BR​) និង​ Heineken​ (HEIN.AS​) ដោយសារតែ​ប្រាក់ចំណូល​មាន​ច្រើន​នៅក្នុង​ចិន​ និង​អឺរ៉ុប​ខាងលិច​ច្រើនជាង​ការ​ទូទាត់​ទីផ្សារ​រុស្ស៊ី​។
ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​ស្រា​បៀរ​ធំ​លំដាប់​ទីបី​ នៅ​លើ​ពិភពលោក​នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ខ្លួន​បាន​យល់ព្រម​ទិញ​ភាគហ៊ុន​ចំនួន២៥ភាគរយ​ ដែល​នៅសល់​នៅក្នុង​ស្រា​បៀរ​ខេម​ប្រ៊ូ​ (Cambrew​) នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ធំជាង​គេ​មួយ​នៅ​ប្រទេស​នេះ​ ហើយនឹង​ស្វែងរក​ការ​កែ​លម្អ​នូវ​ស្រា​បៀរ​ធំជាង​គេ​របស់​ខ្លួន​ ដែល​ផ្តោត​ស្រា​បៀរ​អង្គរ​។
លោក​ Heine​ Dalsgaard​ ប្រធាន​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ Carlsberg​ បាន​ថ្លែង​នៅក្នុង​សន្និសីទ​មួយ​ថា​ “បរិយាកាស​ជំនួញ​នៅ​កម្ពុជា​ មាន​សារសំខាន់​ណាស់​ ហើយ​វា​ទាមទារ​ការ​វិនិយោគ​ទីផ្សារ​ ពេលវេលា​ និង​ការ​អត់ធ្មត់​”។
ក្រុមហ៊ុន ​Carlsberg​ មិនបាន​បង្ហាញ​ពី​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ទេ​ ប៉ុន្តែ​លោក ​Dalsgaard​ បាន​និយាយ​ថា​តម្លៃ​នេះ​ គឺ​ប្រហាក់​ប្រហែល​នឹង​អ្វី​ដែល​ខ្លួន​បាន​ចំណាយ​ សម្រាប់​ភាគហ៊ុន​ចំនួន២៥ភាគរយ​ នៅក្នុង​ក្រុមហ៊ុនស្រា​បៀរ​មួយ​នេះ​កម្ពុជា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​៕ (ប្រភព​ Reuters​)៕