សម្តេច​តេជោ​៖ កម្ពុជា​នឹង​ទទួល​បានផល​ប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ពី​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សេរី​រវាង​កម្ពុជា​-ចិន​
​ភ្នំពេញ​៖ សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា​ ការចរចា​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​-ចិន​ នៅដើម​ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ខាងមុខនេះ​ នឹង​សម្រេចជោគជ័យ​ក្នុងរយៈពេល​ដ៏​ខ្លី​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ទទួល​បានផល​ប្រយោជន៍​លើ​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នៅក្នុង​ពិធី​ពិធី​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ផ្លូវ៣៤ខ្សែ​ ក្នុង​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​នៅ​ថ្ងៃ​នទី​ ១៦​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ នៅ​ពេល​ការ​ចចារ​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សេរី​នេះ​ ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ ទីផ្សារ​របស់​ប្រទេស​ចិន​កាន់តែ​បើ​ធំ​ទូលា​កាន់តែ​ធំ​ដើម្បី​ទទទួល​ផលិតផល​កម្ពុជា​កាន់តែ​ច្រើន​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ នេះ​ គឺជា​ផល​ចំណេញ​ដល់​វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​មួយទៀត​ ក្នុង​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាមួយ​ប្រទេស​ចិន​ ។ សូម្បី​តែ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ និង​អឺរ៉ុប​ក៏​រកស៊ី​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​ចិន​ផង​ដែរ​ ចុះ​ហេតុអ្វី​មក​បន្ទោស​កម្ពុជា​ដែល​រកស៊ី​ជាមួយ​ចិន​នោះ​។
ជាមួយគ្នា​នេះ​ សម្តេច​តេជោ​ ក៏បាន​គូសបញ្ជាក់​សារ​ជាថ្មី​ថា​កុំ​អោយ​មានការ​ព្រួយបារម្ភ​ខ្លាំងពេក​ចំពោះ​ ថា​ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​នឹង​ក្លាយជា​ទីក្រុង​របស់​ចិន​នោះ​ចិន​ រហូតមកដល់​ពេលនេះ​ កម្ពុជា​មិនទាន់​មាន​ទីក្រុង​ចិន​នៅឡើយ​ទេ​ (China​ Town​) ខណៈ​ប្រទេស​មួយចំនួន​ដូចជា​សហរដ្ឋអាមេរិក​ជាដើម​មាន​ទីក្រុង​ចិន​ (China​ Town​) ស្ទើរតែ​គ្រប់​រដ្ឋ​។
រដ្ឋ​លេខាធិ​កា​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ លោក​សុខ​ សុ​ភ័ក្ដ្រ​ ឱ្យ​ដឹង​ថា​ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​នេះ​ នឹង​ផ្តល់​ឱកាស​ និង​លំហូរ​ទីផ្សារ​កាន់តែ​ច្រើន​ដល់​កម្ពុជា​បន្ថែម​ពីលើ​អ្វី​ដែល​សម្រេច​បាន​តាមរយៈ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​រវាង​អាស៊ាន​ និង​ ចិន​។
លោក​បន្ត​ថា​ ចិន​ចង់​មាន​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ជាមួយ​កម្ពុជា​ ព្រោះ​កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​ផលិត​នូវ​ផលិតផល​កសិកម្ម​មិនសូវ​ច្រើន​នោះ​ទេ​។
លោក​បណ្ឌិត​ គី​ សេ​រី​វឌ្ឍ​ អ្នកវិភាគ​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​រាជ​បណ្ឌិ​សភា​កម្ពុជា​បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា​ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជ​កម្ម​សរី​នេះ​ កម្ពុជា​អាច​ចំណេញ​ទាំង​ផ្នែក​នយោបាយ​និង​សេដ្ឋកិច្ច​។ ផ្នែក​នយោបាយ​ គឺ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ ជា​ការ​បើក​ច្រក​មួយទៀត​ ដោយ​កម្ពុជា​មិន​ចាំបាច់​រង់ចាំ​តែ​នាំចេញ​ទៅកាន់​សហភាព​អឺរ៉ុប​តែមួយមុខ​នោះ​ទេ​។
ចំណែក​ឯផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​វិញ​ លោក​ គី​ សេ​រី​វឌ្ឍ​ថា​ កម្ពុជា​អាច​នាំចេញ​បន្ថែម​ទៀត​នូវ​កសិផល​ទៅកាន់​ប្រទេស​ចិន​ និង​ ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ចិន​មក​កម្ពុជា​បាន​បន្ថែម​ផង​ដែរ​។យោង​តាម​ការ​ចុះផ្សាយ​ហ្វេ​សបុ​ករបស់​ស្ថានទូត​ចិន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ដើម្បី​សម្រេច​ឈាន​ដល់​កុង​សុង​ស៊ី​សចម្បង​ នៃ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​កំពូល​រវាង​ចិន​ និង​កម្ពុជា​ ភាគី​ទាំងពីរ​នឹង​រៀបចំ​កិច្ចពិភាក្សា​ផ្លូវការ​លើកដំបូង​ស្តី​អំ​ ពី​ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​លទ្ធភាព​ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​រវាង​ភាគី​ចិន​ និង​កម្ពុជា​ ក្នុង​រដ្ឋធានី​ប៉េកាំង​ ថ្ងៃទី៣​ ខែធ្នូ​ នា​ពេល​ខាងមុខនេះ​។
ប្រភព​ដដែល​បន្ត​ថា​ នេះ​ជា​ការរៀបចំ​ដ៏​ពិសេស​មួយ​នៃ​ភាគី​ចិន​ ដោយ​ផ្អែកលើ​ទំនាក់ទំនង​មិត្តភាព​រវាង​ចិន​ និង​កម្ពុជា​។ ពេលមុន​នេះ​ ថ្នាក់​ប្រតិបត្តិ​ការងារ​នៃ​ស្ថាប័ន​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ភាគី​ចិន​ និង​កម្ពុជា​បាន​បង្កើត​យន្តការ​ទំនាក់ទំនង​រួចជាស្រេច​ ដើម្បី​ជម្រុ​ញកិ​ច្ច​ការ​ ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​ឲ្យ​មាន​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ល្អ​៕