ភ្នំពេញ៖ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានៅតែរឹងមាំដោយផ្អែកលើលទ្ធផលនៃការនាំចេញរឹងមាំ និងតម្រូវការក្នុងស្រុករឹងមាំ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចុងក្រោយនៃរបាយការណ៍បច្ចុប្បន្នភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារបស់ធនាគារពិភពលោកចេញផ្សាយនៅថ្ងៃនេះ។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ កំណើនពិតប្រាកដត្រូវបានរំពឹងថានឹងថយចុះមកត្រឹម ៧ ភាគរយ នៅឆ្នាំ ២០១៩ ដែលធ្លាក់ចុះពី ៧.៥ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ។ ការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ និងស្បែកជើងដែលមានចំនួនប្រហែល ៧០ ភាគរយនៃការនាំចេញទំនិញសរុបបានកើនឡើង ១៧,៧ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ប៉ុន្តែបានធ្លាក់ចុះបន្តិចដល់ ១៥,៣ ភាគរយនៅខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩។ សកម្មភាពសំណង់បានបន្តឆ្លុះបញ្ចាំងពីកំណើនឡើងសម្រាប់ការវិនិយោគ។
ជាលទ្ធផល ការនាំចូលដែកថែបបានកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងដោយកើនឡើង ៦៣,៥ ភាគរយក្នុងខែ មិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩ និងកើនឡើងពី ២៧,៧ ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០១៨។
ហានិភ័យនៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅតែបន្តកើនឡើងជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃវិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យទន្ទឹមនឹងការកើនឡើងបំណុលដែលឥណទានធនាគារនិងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុរួមមានជាង ១០០ ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប។
លទ្ធភាពនៃការដកនូវគំនិតផ្តួចផ្តើមអ្វីៗទាំងអស់លើកលែងតែអាវុធ (EBA) ក៏ដូចជាការថយចុះយ៉ាងខ្លាំងនៃសេដ្ឋកិច្ចចិន (លទ្ធផលសក្តានុពលនៃភាពតានតឹងពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក និងចិនបន្ត) អាចនឹងកាត់បន្ថយចក្ខុវិស័យកំណើនរបស់កម្ពុជា។
ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងខាងក្រៅរបស់កម្ពុជា ថ្មីៗនេះអាជ្ញាធរបានដាក់ចេញនូវវិធានការណ៍នានាដើម្បីសម្រួលដល់ពាណិជ្ជកម្មដោយកាត់បន្ថយថ្លៃដើមភ័ស្តុភារ កាត់បន្ថយការិយាធិបតេយ្យ និងគាំទ្រដល់អាជីវកម្មដោយកាត់ បន្ថយរយៈពេល ៦ ថ្ងៃនៃចំនួនថ្ងៃឈប់សម្រាកសាធារណៈនៅឆ្នាំ ២០២០ ។
ការជំរុញដោយទទួលបានហិរញ្ញប្បទានពីការសន្សំរបស់រដ្ឋាភិបាលអាចត្រូវបានណែនាំនៅឆ្នាំ ២០២០ ដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមាននៃសក្តានុពលនៃការដក EBA ។
របាយការណ៍ក៏បានគូសបញ្ជាក់ផងដែរថា ការចូលរួមរបស់កម្ពុជាក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកតាមរយៈខ្សែសង្វាក់តម្លៃពិភពលោក (GVCs) បានកើនឡើងលឿនជាងបណ្តាប្រទេសប្រៀបធៀបផ្សេងទៀត បើទោះបីជាមកពីមូលដ្ឋានទាបក៏ដោយ។
លំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសដែលមានចំនួនច្រើននៃកម្លាំងជំនាញ និងប្រាក់ឈ្នួលទាប និងការទទួលបានអនុគ្រោះដល់ទីផ្សារនាំចេញសំខាន់ៗគឺនៅពីក្រោយការធ្វើសមាហរណកម្មយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់កម្ពុជាទៅក្នុងផលិតកម្ម GVCs ដែលមានកំណត់។
លោកស្រីអ៊ីហ្គូណា ដូបា្រចា (Inguna Dobraja) ប្រធានគ្រប់គ្រងប្រចំាកម្ពុជា អាស៊ីបូព៌ានិងប៉ាស៊ីហ្វិក មានប្រសាសន៍ថា “ដើម្បីឈានទៅដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃការចូលរួមនៃខ្សែសង្វាក់តម្លៃពិភពលោក កម្ពុជានឹងត្រូវការនូវគោលនយោបាយដែលមានលក្ខណៈទំនើបជាងនេះ”។
លោកស្រី បានបន្តថា “នេះរួមបញ្ចូលការពង្រីក និងធ្វើឱ្យស៊ីជម្រៅនូវកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្ម ការកាត់បន្ថយឧបសគ្គចំពោះធាតុចូលដែលបាននាំចូល បន្តធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការអប់រំ និងជំនាញរបស់កម្លាំងពលកម្ម និងពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលដើម្បីគាំទ្រដល់ការធ្វើសមាហរណកម្មក្រុមហ៊ុនទៅក្នុងខ្សែសង្វាក់តម្លៃពិភពលោក”។
របាយការណ៍សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាគឺជារបាយការណ៍ដែលត្រូវបានឡើងពីរដងដែលផ្តល់ព័ត៌មានថ្មីៗស្តីពីការអភិវឌ្ឍម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចរយៈពេលខ្លី និងមធ្យមនៅកម្ពុជា៕