កម្ពុជា​-វៀតណាម​ដាក់ចេញ​ផែនការ​ពង្រឹង​ការ​លើកកម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​បណ្តោយ​ព្រំដែន
ភ្នំពេញ​៖ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ បាន​រៀបចំ​សេចក្តី​ព្រាង​ផែនការមេ​តភ្ជាប់​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​-វៀតណាម​ និង​ខេត្ត​ជាប់​ព្រំដែន​ឆ្នាំ២០២១​-២០៣០​។
យោង​តាម​កិច្ចប្រជុំ​បច្ចេកទេស​រវាង​ លោក​ ហ៊ូ​ តាំង​អេង​ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងផែនការ​ និង​លោកស្រី​ ផាន់​ ង៉ុ​កម៉ាយ​ភឿង​ អនុប្រធាន​វិទ្យាស្ថាន​អភិវឌ្ឍន៍​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ នៃ​ក្រសួងផែនការ​សារ​ធារ​ណរដ្ឋ​វៀតណាម​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២៧​ ខែវិច្ឆិកា​ម្សិលមិញ​នៅ​ខេត្តកំពត​នេះ​ បាន​ពិភាក្សា​ផ្តោត​លើ​វិស័យ​សំ​ខាន់​ៗចំនួន០៩​ រួមមាន​ វិស័យ​គមនាគមន៍​ វិស័យ​វិនិយោគ​ វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ វិស័យ​កសិកម្ម​ វិស័យ​ទេសចរណ៍​ វិស័យ​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ វិស័យ​បរិស្ថាន​ វិស័យ​សុខាភិបាល​ ព្រមទាំង​ខឿន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាប់​ព្រំដែន​។
លោក​ ជាវ​ តាយ​ អភិបាលខេត្ត​កំពត​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ខេត្តកំពត​ដែល​ជា​ខេត្ត​ជាប់នឹង​ខេ​ត្ត​គៀ​នយ៉ា​ងនៃ​ប្រទេស​វៀ​ណាម​ មាន​សក្តា​នុ​ពល​គ្រប់​វិស័យ​ទាំង៩នេះ​ខាងលើ​។
ខេត្តកំពត​បាន​រៀបចំ​កិ​ច្ច​សហ​ប្រ​ត្តិ​បត្ត​ការ​ដោយ​គ្រោង​បង្កើត​ផ្សារ​តាម​ព្រំដែន​ សាងសង់​កំពង់ផែ​ចំនួន៥​ ដែល​ក្នុង​នោះ​មាន​ កំពង់ផែ​អន្តរជាតិ០១​។
លោក​បន្ត​ថា​ ជាមួយ​នេះ​ ខេត្តកំពត​បាន​ និង​កំពុង​សាងសង់​កំពង់ផែ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ​សម្រាប់​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ពី​គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន​ឲ្យ​មក​ទស្សនា​កម្សាន្ត​ ហើយក៏​កំពុង​រៀបចំ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នានា​ ពិសេស​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​ទៅកាន់​ប្រទេស​វៀតណាម​ជាដើម​។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ដោយឡែក​ រាល់​បញ្ហា​ប្រឈម​ក្នុង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​រវាង​ខេត្តកំពត​ និង​ខេ​ត្ត​គៀ​នយ៉ាង​ ក៍​ដូចជា​ប្រទេស​វៀតណាម​ រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត​នឹង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ឲ្យ​នៅ​កម្រិត​អប្បបរមា​តាមដែល​អាច​ធ្វើ​បាន​៕