ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​ EU​៖ កម្ពុជា​កំពុងតែ​មានការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​ដើរ​លើ​ផ្លូវត្រូវ​
​ភ្នំពេញ​៖ លោកស្រី​ Carmen​ Moreno​ ឯកអគ្គ​រដ្ឋទូត​សហភាព​អឺរ៉ុប​ (EU​) ថ្មី​ ប្រចាំ​កម្ពុជា​បាន​សម្តែង​នូវ​ការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​និង​អបអរសាទរ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​ការ​អភិវឌ្ឍ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​កន្លងមក​នេះ​ដោយមាន​ការ​រីក​ចំរើន​យ៉ាង​លឿន​។
នៅក្នុង​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃទី​ ២ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​ លោកស្រី​ Carmen​ Moreno​ បានឱ្យ​ដឹង​ថ កម្ពុជា​យើង​មានការ​អភិវឌ្ឍ​និង​កំពុង​ដើរ​លើ​ផ្លូវត្រូវ​ក្នុង​ការជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​លើ​បញ្ហា​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ ការ​ថែរក្សា​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ពាណិជ្ជកម្ម​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។
លោកស្រី​បន្ថែម​ថា​ ទាំងនេះ​គឺ​ទទួល​បាន​មក​ពី​សុខ​សន្តិភាព​ និង​ស្ថិរភាព​ដែល​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ហើយ​សុខ​សន្តិភាព​ ស្ថិរភាព​នេះ​ ទៀត​សោ​ធគឺជា​មូលដ្ឋាន​ចាំបាច់​បំផុត​ សម្រាប់​អនាគត​កម្ពុជា​យើង​ សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ក៏ដូចជា​សម្រាប់​យុវជន​ជំនាន់​ក្រោយ​របស់​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។
លោកស្រី​បន្ត​ថា​ លោកស្រី​ពិតជា​មាន​មោទនភាព​ណាស់​ចំពោះ​កម្ពុជា​ នឹង​បន្ត​ជា​ដៃគូ​ជួយ​កម្ពុជា​យើង​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុជា​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ជា​ភាព​។
សម្ដេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​លោកស្រី​ទូត​ដែល​បាន​មើលឃើញ​ពី​សុខ​សន្តិភាព​ និង​ស្ថិរភាព​កម្ពុជា​ ដែល​លោក​បាន​លើកឡើង​ព្រោះ​អ្វី​ដែល​លោកស្រី​បាន​លើកឡើង​គឺជា​មូលដ្ឋាន​មួយ​ដែល​កម្ពុជា​និង​សហគមន៍​អឺរុប​អាច​បន្ត​ធ្វើការ​រួមគ្នា​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ឲ្យ​កាន់តែ​រឹងមាំ​ថែមទៀត​។
សម្ដេច​តេជោ​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ជូន​ដល់​សហគមន៍​អឺរ៉ុប​ ដែល​បាន​ជួយ​ដល់​កម្ពុជា​ ជាពិសេស​ក្នុង​ការ​កាត់ទោស​អតីត​ថ្នាក់ដឹកនាំ​កំ​ពូល​ៗខ្មែរក្រហម​ និង​បាន​ជួយ​ដល់​កម្ពុជា​ជាច្រើន​ដែរ​លើ​វិស័យ​ដទៃទៀត​។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ សម្តេច​តេជោ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ យើង​គប្បី​ណា​ឈរ​លើ​មូលដ្ឋាន​ត្រឹមត្រូវ​នូវ​រាល់​កិច្ចការ​ងារ​ដែល​យើង​បាន​សហការ​គ្នា​កន្លងមក​ និង​ស្វែងរក​នូវ​អ្វី​ដែល​យើង​អាច​សហការ​ធ្វើការ​រួមគ្នា​បន្ត​ទៀត​ក្នុង​ភាពជា​ដៃ​គូរ​ផង​ និង​ក្នុង​កិច្ច​ពង្រឹងពង្រីក​ទំនាក់ទំនង​រវាង​សហគមន៍​អឺរ៉ុប​ និង​កម្ពុជា​ផង​៕