ភ្នំពេញ៖ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានអនុម័តកញ្ចប់ហិរញ្ញប្បទានចំនួន ១១៩,១៦ លានដុល្លារដើម្បីជួយធ្វើទំនើបកម្ម និងកែលម្អអាកាសធាតុ និងភាពធន់សម្រាប់គ្រោះមហន្តរាយនៃប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រនៅក្នុងខេត្តចំនួន ៤ នៅកម្ពុជាដែលនឹងជួយផ្គត់ផ្គង់ទឹកដល់ដីកសិកម្មចំនួន ៤៣,៥០០ ហិកតាដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជន ២៩០,០០០ នាក់ដែលពាក់កណ្តាលជាស្ត្រី។
ប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តគ្របដណ្តប់ដោយជំនួយរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីដែលមានប្រាក់កម្ចីចំនួន ១១៧ លានដុល្លារ និងជំនួយឥតសំណងចំនួន ២,១៦ លានដុល្លារពីមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីគឺកាំពីងពួយនៅខេត្តបាត់ដំបង ព្រែកមួយកន្លែង (Prek Po) ខេត្តកំពង់ចាម ស្ទឹងជីនិតខាងត្បូងក្នុងខេត្តកំពង់ធំ និងប្រឡាយ ១៥ នៅខេត្តតាកែវ។
គម្រោងនេះនឹងជួយលើកកម្ពស់ផលិតភាពកសិកម្មរបស់ខេត្ត និងចូលរួមកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រនៅតាមជនបទទូទាំងប្រទេស។
លោកស្រី Thuy Trang Dang អ្នកឯកទេសខាងអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុងជាន់ខ្ពស់របស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីប្រចាំតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ បានថ្លែងថា “កសិកម្មបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់នៅក្នុងជីវិតសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់ប្រជាជននៅកម្ពុជា ជាពិសេសប្រជាជនដែលរស់នៅតាមតំបន់ជនបទ”។
លោកស្រីបានបន្តថា “ការជម្រុញផលិតភាពកសិកម្មដោយផ្តោតលើការកែលំអហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធក្នុងវិស័យ ដូចជាប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្រដែលគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីនឹងយកចិត្តតុកដាក់ នឹងធ្វើឱ្យមានភាពយូរអង្វែងដើម្បីផ្តល់អំណាចដល់ប្រជាជន និងលើកកម្ពស់ពួកគេចេញពីភាពក្រីក្រ”។
កសិកម្មជាកត្តាជំរុញដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាដែលរួមចំណែក ២២ ភាគរយនៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់ប្រទេសក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ។ ទោះយ៉ាងណា វិស័យនេះដែលបានដើរតួនាទីជាឆ្អឹងខ្នងនៃជីវភាពរស់នៅនៅតាមជនបទនៅតែមានលក្ខណៈមិនល្អប្រសើរជាមួយនឹងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធកសិកម្មហួសសម័យ ឬមិនគ្រប់គ្រាន់។
ឧទាហរណ៍ ផ្ទៃដីកសិកម្ម ១,៣ ហិកតានៃជិតផ្ទៃដីជិត ៤ លានហិកតាប៉ុណ្ណោះដែលគ្របដណ្តប់ដោយប្រព័ន្ធធារាសាស្ត្ររបស់ប្រទេសនេះ។ ប្រហែល ៩០ ភាករយ នៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តទាំងនេះត្រូវបានចាត់ទុកថាមិនដំណើរការ ឬហួសសម័យ ដោយសារតែបញ្ហាការរចនា និងបញ្ហាមិនត្រឹមត្រូវ។
គម្រោងកែលម្អប្រព័ន្ធស្រោចស្រពកសិកម្មនេះនឹងធ្វើទំនើបកម្ម និងប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តការងារអាកាសធាតុដោយជួសជុលទំនប់អាងស្តុកទឹក ស្ថានីយ៍បូមទឹក ប្រឡាយ និងប្រឡាយមេ ក៏ដូចជាកែលម្អការអនុវត្តកសិកម្ម និងលើកកម្ពស់ការធ្វើពិពិធកម្មដំណាំតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលយ៉ាងតិចដី ២០០ កន្លែង។
គម្រោងនេះនឹងសាកល្បងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិធារាសាស្រ្តដើម្បីធានាបាននូវនិរន្តរភាពនៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តដែលបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង ទន្ទឹមនឹងការពង្រឹងសហគមន៍អ្នកប្រើប្រាស់ទឹក កសិករដែលមានស្រាប់ និងបង្កើតប្រព័ន្ធបន្ថែម ចំនួនបីបន្ថែមទៀតដោយមានការចូលរួមយ៉ាងខ្លាំងពីស្ត្រី។
គម្រោងនេះក៏នឹងទទួលបានជំនួយឥតសំណងចំនួន ១,៦ លានដុល្លារពីមូលនិធិបច្ចេកវិទ្យាកម្រិតខ្ពស់ដែលផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដោយរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន និងគ្រប់គ្រងដោយធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីនឹងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវការគ្រប់គ្រងធនធានទឹកនៅក្នុងខេត្តទាំង ៤ តាមរយៈការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលគ្រប់គ្រងទិន្នន័យធនធានទឹដើម្បីកែលំអវិធីទិន្នន័យស្តីពីការប្រមូលទឹកចែករំលែក និងប្រើប្រាស់សម្រាប់ការធ្វើផែនការការគ្រប់គ្រង និងវិនិយោគធនធានទឹកឱ្យកាន់តែប្រសើរ៕