ភ្នំពេញ៖ ថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ក្រុមហ៊ុន KrisEnergy បញ្ជាក់សារជាថ្មីថា ដំណើរការទាញយកប្រេងនឹងសម្រេចបានតាមការគ្រោងទុក ដែលអាចនឹងដំណើរការនៅឆ្នាំ២០២០ ខាងមុខ ខណៈគម្រោងនៃការរុករកប្រេងនុងតំបន់អប្សរានៃប្លុក A កំពុងបន្តយ៉ាងសកម្ម។
លោក Kelvin Tang អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន KrisEnergy និងជាប្រធានប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជា បានថ្លែងថា “រហូតមកដល់ពេលនេះយើងទទួលបានជិត ៥៦៥,០០០ ម៉ោងក្នុងមួយម៉ោងលើគម្រោងនេះដោយមិនមានការបាត់បង់ពេលវេលាណាមួយ ហើយវាជាការងារពេញឆ្ពោះទៅរកប្រេងដំបូងរបស់អប្សរាក្នុងឆ្នាំ ២០២០”។
លោក បានបន្តថា “ទោះយ៉ាងណា យើងមិនត្រូវភ្លេចថាមានការងារជាច្រើនបាននិងកំពុងបន្តធ្វើលើផ្នែកផ្សេងទៀតនៃការអភិវឌ្ឍអប្សរា។ ក៏ដូចជាការកែលម្អកន្លែងផលិតកម្ម យើងបានបញ្ចប់ការទទួលបានទិន្នន័យនៃចប្ចេកវិទ្យា 3D ក្នុងស្ទង់ប្រេង លើទំហំ ១.២០០ គីឡូម៉ែត្រក្រឡា និងការស្ទង់មតិភូមិសាស្ត្រនៅទីតាំងផ្លាតហ្វម”។
លោក ម៉េង សក្តិធារ៉ា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានថ្លែងថា ការផលិតប្រេងដំបូងគេរបស់កម្ពុជានៅក្នុងដែនទឹកនៅឯនាយសមុទ្រនឹងជាជំហានដ៏សំខាន់មួយនៅតាមបណ្តោយផ្លូវរបស់យើងឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងវិបុលភាពជាតិ ហើយស្របទៅនឹងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗរបស់រដ្ឋាភិបាល”។
ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានប្រកាសកាលពីម្សិលមិញថា ការសាងសង់ផ្លាតហ្វមសម្រាប់បូមប្រេងក្នុងតំបន់អប្សរានៃប្លុក A របស់កម្ពុជាចាប់ផ្តើមហើយ។
លោក ម៉េង សក្តិធារ៉ា បានថ្លែងថា “ថ្ងៃនេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់មួយក្នុងការអភិវឌ្ឍអណ្តូងប្រេងអប្សរា។ យើងសូមអបអរសាទរក្រុម KrisEnergy ចំពោះការរីកចម្រើនរបស់ពួកគេមិនត្រឹមតែនៅលើ Mini-Platform ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងនៅលើនាវាអ៊ីនទីញ៉ូមទី ២ នៅប្រទេសសឹង្ហបូរីផងដែរ”។
លោក Kelvin Tang បានឱ្យដឹងផងដែរថា “យើងសូមស្វាគមន៍មកកាន់កោះបាតាំរបស់យើងដែលជាភ្ញៀវកិត្តិយសរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដែលបានឃើញការកាត់ដែកទី ១ នៅពេលយើងបន្តវឌ្ឍនភាពចរន្តការងារជាច្រើន។ ការកាត់ដែកទី ១ ជាបុព្វហេតុនៃការប្រារព្ធពិធី។ វាបង្ហាញថាបន្ទាប់ពីផែនការជាច្រើនឆ្នាំនៃការសាងសង់សំណង់សំខាន់កំពុងដំណើរការ”៕