ក្រុមហ៊ុន​ Smart​ Axiata​ បោះទុន​វិនិយោគ​ចំនួន១​,៤០០លាន​ដុល្លារ​លើ​គម្រោង​ជាច្រើន​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ក្រុមហ៊ុន​ Smart​ Axiata​ បាន​បោះ​ទុក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ អស់​ប្រមាណ​ ១,៤០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ហើយ​ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​កំពុង​មាន​គម្រោង​វិនិយោគ​បង្កើត​បន្ថែម​ទៀត​ គឺ​ការ​វិនិយោគ​លើ​បច្ចេកវិទ្យា​ថ្មី​ ទំនើប​ រួម​ទាំង​ប្រព័ន្ធ​ល្បឿន​លឿន ​5G ​ផង​ដែរ​។
លោក ​TAN​ SRI​ JAMALUDIN​ IBRAHIM​ ប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន​ Axiata​ Group​ Berhad​ ​នៅក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃទី​ ​១៧​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​ នេះ​បាន​ឲ្យដឹង​ថា​ ការ​វិនិយោគ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ Smart​ Axiata​ គឺ​មិន​ត្រឹមតែ​ដើម្បី​រក​ផល​ចំណេញ​នោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​គឺ​មាន​គោលដៅ​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ក៏ដូចជា​សង្គមជាតិ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។
លោក​បន្ត​ថា​ “បច្ចុ​ប្ប​នេះ​ ក្រុមហ៊ុន ​Smart​ បាន​ចូលរួម​ចំណែក​យ៉ាងច្រើន​ ក្នុង​កិច្ចការ​សង្គម​ដូចជា​លើ​ វិស័យ​អប់រំ​ វិស័យ​សុខាភិបាល​ក៏ដូចជា​វិស័យ​បរិស្ថាន​ និងកីឡា​ផង​ដែរ​”។ លោក​បន្ត​ថា​ “ក្រុមហ៊ុន​នឹង​បន្ត​ពង្រីក​វិសាលភាព​របស់​ក្រុមហ៊ុន​បន្ត​ទៀត​ ដែល​នឹង​គ្របដណ្ដប់​ទៅតាម​ទី​ជនបទ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​”។
សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​ដ្ឋ​មន្ត្រី​កម្ពុជា​ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ ចំពោះ​លោក​ TAN​ SRI​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ Smart​ ដែល​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​ ក្នុង​ការអភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​តាមកម្ម​វិធី​មនុស្ស​ធម៍​នា​នរ​បស់​ក្រុមហ៊ុន​។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​សម្តេច​តេជោ​ បាន​សុំ​អោយ​ក្រុមហ៊ុន​ពិចារណា​ពង្រីក​វិសាលភាព​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ឲ្យ​គ្របដណ្ដប់​ទៅលើ​ទី​ជនបទ​អោយ​បាន​ច្រើន​ទូលំទូលាយ​ ជាពិសេស​ សម្ដេច​តេជោ​បាន​ស្នើសុំ​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ពិចារណា​ ក្នុង​ការ​ជួយ​ផ្តើ់​នូវ​សេវា​ Internet​ ដល់​សាលារៀន​ រួម​ទាំងសាកល​វិទ្យាល័យ​ និង​វិទ្យាល័យ​ ព្រមទាំង​នៅ​តាម​បណ្ណាល័យ​ជាដើម​ និង​មន្ទីរពេទ្យ​ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឲ្យ​គ្រូបង្រៀន​ និស្សិត​ និង​សិស្សានុសិស្ស​ មានឱកាស​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​តាម​Internet​ ដើម្បី​បង្កើន​ការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពង្រីក​ចំណេះវិជ្ជា​ ដើម្បី​ពង្រឹងគុណភាព​ និង​សមត្ថភាព​ធនធានមនុស្ស​អោយ​កាន់តែ​រីកចម្រើន​។
សម្តេច​តេជោ​បាន​ស្នើសុំ​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ Smart​ Axiata​ ពិចារណា​ពិនិត្យមើល​ប្រព័ន្ធ​ស្មា​តនៅ​ក្រៅប្រទេស​ (Roaming​) ផង​ដែរ​ គឺ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​ស្មា​ត អាច​ដំណើរការ​ទៅ​បាន​ទាំង​ការ​ហៅ​ចេញចូល​ និង​ប្រព័​ន្ឋ​ Internet​ អោយ​បាន​ល្អ​នៅ​ក្រៅប្រទេស​អោយ​បាន​ច្រើន​។ ព្រោះ​ពេល​សម្តេច​តេជោ​ អញ្ជើញ​ទៅ​បេសកកម្ម​ក្រៅប្រទេស​ គឺ​ប្រព័​ន្ឋ​ស្មា​តមិនសូវ​មាន​ Roaming​ ដែល​លំបាក​ប្រើប្រាស់​។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​កោតសរសើរ​ប្រព័ន្ធ​ស្មា​តដែល​ជា​ប្រព័ន្ធ​ដ៏​ល្អ​មួយ​ ដែល​មាន​ល្បឿន​លឿន​ជឿ​ទុកចិត្ត​បាន​។ តាមរយៈ​ការពង្រីក​វិសាលភាព​ថែមទៀត​ទាំង​នៅក្នុង​ស្រុក​ និង​ក្រៅ​ស្រុក​គឺ​នឹង​ធ្វើអោយ​កាន់តែ​ពេញនិយម​ ពី​ប្រជា​ពល​ រដ្ធ​ និង​យុវជន​ សិស្សានុសិស្ស​ជាមិនខាន​ ព្រោះ​សព្វថ្ងៃ​នេះ​ ក្រុមហ៊ុន​ Smart​ Axiata​ កំពុង​មាន​សក្ដានុពល​ឈាន​ខ្លាំង​ផ្នែក​វិស័យ​ Telecommunication​ ដែល​ទាក់ទាញ​បាន​ជំនឿ​ជឿជាក់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​៕