ភ្នំពេញ៖ ថៃគ្រោងនឹងផ្តល់ប្រាក់កម្ចីចំនួន ៨.៥ ពាន់លានបាត(ប្រមាណ ២៨១ លានដុល្លារ) នៅឆ្នាំក្រោយដល់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ឡាវ និងកម្ពុជាដើម្បីសាងសង់ផ្លូវឆ្លងដែនថ្មីចំនួន ៤ ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមតភ្ជាប់អាស៊ាន។ គណៈរដ្ឋមន្រ្តីថៃនឹងត្រូវបានស្នើសុំឱ្យផ្តល់ការអនុម័តសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។
ក្រុមអ្នកសង្កេតការណ៍ និយាយថា សេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់មីយ៉ាន់ម៉ា និងកម្ពុជាមិនមានបន្ទុកបំណុលដ៏ច្រើននោះទេ ហើយគួរតែសមនឹងគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ។លោក Perames Vudthitornetiraks ប្រធានទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជិតខាងបានមានប្រសាសន៍ថា “អត្រាការប្រាក់សម្រាប់គម្រោងនីមួយៗត្រូវបានរក្សាថេរត្រឹមតែ ០.១% ប៉ុណ្ណោះ។ លោកបានបន្ថែមថា ទីក្រុងបាងកកចង់ឱ្យគម្រោងនេះជួយជំរុញអនុតំបន់មេគង្គ។
នៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ផ្លូវ ១៣៨ គីឡូម៉ែត្រដែលមានតម្លៃ ៤ ពាន់លានបាតនឹងត្រូវសាងសង់ដើម្បីតភ្ជាប់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស Dawei ជាមួយតំបន់ Namphu Ron នៅតំបន់ Kanchanaburi ។
លោក Perames បានមានប្រសាសន៍ថា “រដ្ឋាភិបាលមីយ៉ាន់ម៉ាយកចិត្តទុកដាក់លើការអភិវឌ្ឍផ្លូវនេះ”។ រដ្ឋធានី Nay Pyi Taw របស់មីយ៉ាន់ម៉ា សង្ឃឹមថានឹងប្រើប្រាស់ផ្លូវនេះជាការតភ្ជាប់រវាងប្រទេសថៃ និងបណ្តាប្រទេសនៅជុំវិញតំបន់បេងហ្គាល់ក្រោមឈូងសមុទ្របេងហ្គាល់បច្ចេកទេសសហប្រតិបត្តិការពហុវិស័យបច្ចេកទេស និងសេដ្ឋកិច្ចឬហៅកាត់ថា BIMSTEC តាមរយៈកំពង់ផែសមុទ្រ Dawei។
ទីក្រុងបាងកកក៏មើលឃើញផងដែរនូវតំបន់ Kanchanaburi ដែលជាច្រកសំខាន់មួយទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
បច្ចុប្បន្នវាកំពុងសាងសង់ផ្លូវ ៩៦ គីឡូម៉ែត្រថ្មីតភ្ជាប់ពីស្រុកបាងយ៉ៃនៃណុនប៊ូរីទៅខេត្តភាគខាងលិចរបស់ខ្លួន។ប្រាក់កម្ចីមួយទៀតនឹងត្រូវផ្តល់ ១,២ ពាន់លានបាតសម្រាប់កម្ពុជាដើម្បីសាងសង់ផ្លូវប្រវែង ១៣១ គីឡូម៉ែត្រពីប្រទេសថៃមកកម្ពុជា។
ផ្លូវនេះនឹងឆ្លងកាត់តំបន់សំខាន់ៗនៅកម្ពុជា រួមមានស្រុកអន្លង់វែង និងខេត្តសៀមរាប។រដ្ឋាភិបាលថៃក៏គ្រោងនឹងផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់ការកសាងស្ពានមិត្តភាពថៃ និងឡាវ ទី៥ ភ្ជាប់ពីប៊ួនកានខេត្តភាគឥសាន្តនៃប្រទេសថៃ និងខេត្ត Bolikhamsai ក្នុងប្រទេសឡាវ។
ថវិកាប្រមាណ ១,៣ ពាន់លានបាតនឹងត្រូវចំណាយដើម្បីសាងសង់ផ្នែកស្ពាននៅខាងឡាវ។ គម្រោងផ្លូវមួយទៀតនៅប្រទេសឡាវគឺការសាងសង់ ២ ពាន់លានបាតលើផ្លូវប្រវែង ១៤៧ គីឡូម៉ែត្រដែលនឹងចាប់ផ្តើមនៅ Nakhon Phanom រត់ឆ្លងកាត់ទីក្រុង Thakhek និងបន្តទៅរដ្ឋធានីហាណូយរបស់វៀតណាម៕