កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពន្ធ​ថ្មី​រវាង​កម្ពុជា​ និង​ហុងកុង​ត្រូវ​បាន​ប្រកាស​ឱ្យ​ចូល​ធរមាន​ជា​ផ្លូវការ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ រដ្ឋបាល​ហុងកុង​នៅ​ថ្ងៃទី២៧​ ខែធ្នូ​កន្លងមក​បាន​ប្រកាស​ថា​ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពន្ធ​ថ្មី​ជាមួយ​កម្ពុជា​ បាន​ចូលជាធរមាន​នៅ​ថ្ងៃទី២៧​ និង​ និង​អេស្តូនី១៨​ ខែធ្នូ​ឆ្នាំ​ ២០១៩​។
កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពន្ធ​ហុងកុង​ និង​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​កាលពី​ខែ​ មិថុនា​។ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ កាត់បន្ថយ​ការ​កាត់​ពន្ធ​លើ​អត្រា​ការប្រាក់​ សួយសារ​ និង​ថ្លៃ​សេវា​បច្ចេកទេស​ពី១៤​ ភាគរយ​ទៅ១០ភាគរយ​។ រដ្ឋបាល​ហុងកុង​បាន​និយាយ​ថា​ ខ្លួន​ក៏​មានច្បាប់​ សម្រាប់​ការ​យកពន្ធ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​ និង​អ្នក​ដឹកជញ្ជូន​ដែល​ប្រតិបត្តិ​ការ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ផង​ដែរ​។
កិ​ច្ច​ព្រម​ព្រៀ​នេះ​ងពន្ធ​ហុងកុង​ និង​អេស្តូនី​ត្រូវ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​នៅ​ខែកញ្ញា​។ នៅ​ក្រោម​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ ពន្ធ​លើ​អេស្តូនី​ដែល​បង់​ ដោយ​អ្នក​រស់នៅ​ហុងកុង​ទាក់ទង​នឹង​ប្រាក់ចំណូល​ ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ប្រភព​នៅក្នុង​ប្រទេស​អេស្តូនី​ នឹង​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ជា​ឥណទាន​ចំពោះ​ពន្ធ​ហុងកុង​ ដែល​ត្រូវ​បង់​លើ​ប្រាក់ចំណូល​ដូចគ្នា​ យោង​តាម​បទប្បញ្ញត្តិ​នៃ​ច្បាប់​ពន្ធ​របស់​ហុងកុង​។
ស្រដៀងគ្នា​នេះ​ដែរ​ សម្រាប់​អ្នក​រស់នៅ​អេស្តូនី​ ពន្ធ​ទ្វេដង​នឹង​ត្រូវ​បាន​ជៀសវាង​ដោយ​ការលើកលែង​ប្រាក់ចំណូល​ ដែល​បាន​ជាប់ពន្ធ​នៅ​ហុងកុង​ពី​ពន្ធ​អេស្តូនី​ ឬកាត់​ពន្ធ​ហុងកុង​ដែល​បង់​ពី​ពន្ធ​អេស្តូនី​ទាក់ទង​នឹង​ប្រាក់ចំណូល​ដូចគ្នា​។
កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​ ក៏​ផ្តោត​លើ​អត្រាពន្ធ​កាត់​ទុក​របស់​អេ​ស្តូ​នៀ​ សម្រាប់​ប្រជាជន​ហុងកុង​លើ​ប្រាក់​សួយសារ៥ភាគរយ​។ អត្រាពន្ធ​កាត់​ទុក​បច្ចុប្បន្ន​គឺ១០ភាគរយ​៕ (mnetax​)