សម្តេចតេជោៈ ប្រាក់ខែកម្មករនឹងឡើងដល់១៩០ដុល្លារចាប់ពីខែមករា២០២០
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ ​សែន​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​ថា​ ​ប្រាក់ខែ​កម្មករ​នឹង​ឡើង​ដល់១៩០ដុល្លារ​ ​ដោយ​មិន​គិត​ពី​ប្រាក់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ផ្សេង​ៗ​ ​ចាប់ពី​ខែមករា​ ​២០២០​ ​កម្ពុជា​ក៏​កំពុង​ប្រែក្លាយ​ពី​ប្រទេស​ ​ដែល​ពឹងផ្អែក​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ទាំងស្រុង​ទៅជា​ប្រទេស​ដែល​ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ​និង​សេវាកម្ម​ ​រួម​ទាំង​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​។​
​សម្តេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៧​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០នេះ​ថា​ ​“​ចាប់ពី​ខែមករា២០២០​ ​ប្រាក់ខែ​កម្មករ​ ​និង​ឡើង​ដល់១៩០ដុល្លារ​ដោយ​មិន​គិត​ពី​ប្រាក់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ផ្សេង​ៗ​”​។​
​សម្តេច​តេជោ​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ ​“​កម្ពុជា​បាន​រើខ្លួន​ចេញរួច​ផុត​ពី​ប្រទេស​ក្រីក្រ​ ​ពី​ប្រទេស​គ្មានអ្វី​សោះ​ ​មក​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​មធ្យម​កម្រិតទាប​ ​ព្រមទាំង​កំពុង​ប្រឹងប្រែង​អភិវឌ្ឍន៍​ឲ្យ​ក្លាយជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ ​មធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០​ ​និង​ក្លាយជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៥០​”​។​
​សម្តេច​តេជោ​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ​“​កម្ពុជា​ក៏​កំពុង​កសាង​កិត្យានុភាព​លើឆាកអន្តរជាតិ​ ​តាម​គោលនយោបាយ​ការបរទេស​របស់​ខ្លួន​ឲ្យ​ល្បី​រន្ទឺ​ផង​ដែរ​។​ ​ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ​កម្ពុជា​ក៏​កំពុង​ប្រែក្លាយ​ពី​ប្រទេស​ ​ដែល​ពឹងផ្អែក​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ទាំងស្រុង​ ​ទៅជា​ប្រទេស​ដែល​ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ ​និង​សេវាកម្ម​ ​រួម​ទាំង​វិ​ស័យ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​”​។​ ​
​សម្តេច​តេជោ​បាន​ថ្លែង​ថា​ ​កម្ពុជា​បាន​ដាក់ចេញ​នូវ​គោលនយោបាយ​គាំពារ​សង្គម​ ​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​ថែទាំ​សេវា​សុខភាព​ ​សាធារណៈ​ជូន​ដល់​មន្ត្រី​រាជការ​ ​កម្មករ​ ​កម្មការនី​ ​និង​ផែនការ​អភិវឌ្ឍ​ជាច្រើន​ទៀត​។​ ​ចាប់ពី​ខែមករា​ ​២០២០​ ​ប្រាក់ខែ​កម្មករ​ ​និង​ឡើង​ដល់១៩០ដុល្លារ​ ​ដោយ​មិន​គិត​ពី​ប្រាក់​អត្ថ​ប្រយោជន៍​ផ្សេង​ៗ​”​។​
​សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​បាន​បន្ត​ថា​ ​កម្ពុជា​ត្រូវតែ​រួមគ្នា​ការពារ​ ​និង​ថែរក្សា​សន្តិភាព​អោយ​បាន​គង់វង្ស​ជាដាច់ខាត​ ​ពីព្រោះ​សន្តិភាព​នាំមក​នូវ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ​និង​រីកចម្រើន​។​
​ចំនួន​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា​ ​សម្រាប់​កម្មករ​និយោជិត​វិស័យ​វាយនភណ្ឌ​កាត់ដេរ​ ​និង​ផលិត​ស្បែកជើង​នៅ​ឆ្នាំក្រោយ​នេះ​ ​បាន​ធ្វើឡើង​បន្ទាប់ពី​ក្រុមប្រឹក្សា​ជាតិ​ប្រាក់ឈ្នួល​អប្បបរមា​អាណត្តិ​ទី១​ ​លើក​ទី៦​ ​ដែល​រួមមាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ​សហជីព​ ​និង​និយោជក​ ​បើក​កិច្ចប្រជុំ​ចុងក្រោយ​ ​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២០​ ​ខែកញ្ញា​ ​ឆ្នាំ២០១៩​ ​ដើម្បី​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​យក​តួលេខ​មួយ​ធ្វើជា​គោល​ ​ក្នុង​នោះ​សន្លឹកឆ្នោត​ភាគច្រើន​ ​បាន​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​យក​តួលេខ១៨៧ដុល្លារ​ ​ហើយ​បន្ទាប់មក​ ​សម្តេច​តេជោ​ហ៊ុន​ ​សែន​បាន​ផ្តល់​បន្ថែម៣ដុល្លារ​ទៀត​ជូន​កម្មករ​និយោជិត​ ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យប្រាក់​ឈ្នួល​ពួកគេ​កើនឡើង១៩០ដុល្លារ​ ​នៅ​ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខនេះ​តែម្តង​៕​