លោកឧកញ៉ាម៉ុង ឬទ្ធី សហការជាមួយក្រុមហ៊ុនកូរ៉េវិនិយោគរោងចក្រកែច្នៃផ្លៃឈើស្រស់នៅកម្ពុជា
​ភ្នំពេញ​៖​ ​លោក​ ​ឧកញ៉ា​ ​ម៉ុង​ ​ឬ​ទ្ធី​ ​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ ​ម៉ុង​ ​ឬ​ទ្ធី​ ​គ្រុប​បាន​អនុស្សារ​ណៈ​យោគយល់​គ្នា​ ​(​MOU​)​ ​ចាប់ដៃ​គូរ​ជាមួយ​អ្នក​វិនិយោគិន​កូរ៉េ​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​លើ​ការ​កប​ង្កើត​រោងចក្រ​កែច្នៃ​ផ្លែឈើ​ស្រស់​ ​និង​គ្រាប់ធញ្ញជាតិ​វិច​ខ្ចប់​នៅ​កម្ពុជា​ដើម្បី​លក់​ចែកចាយ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ ​និង​នាំចេញ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ផង​ដែរ​ ​។​
​លោក​ ​ឧកញ៉ា​ ​ម៉ុង​ ​ឬ​ទ្ធី​ ​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ ​ម៉ុង​ ​ឬ​ទ្ធី​ ​គ្រុប​បានឱ្យ​ដឹង​បែបនេះ​ ​នៅក្នុង​ដំណើរ​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​នៅក្នុង​ទឹកដី​នៃ​ប្រទេស​កូរ៉េ​ចាប់ពី​ថ្ងៃពុធ​ទី១៥ខែមករា​រហូតដល់​ ​ថ្ងៃអាទិត្យ​ទី១៩ខែមករា​ ​ឆ្នាំ២០២០ម្សិលមិញ​នេះ​ ​ក្នុង​គោលបំណង​ស្វែងរក​ដៃគូ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ​និង​កសិ​ឧស្សាហកម្ម​កែច្នៃ​។​
​លោ​ក​ឧក​ញ៉ា​ ​ម៉ុង​ ​ឬ​ទ្ធី​បាន​សរសេរ​នៅ​លើ​ទំព័រ​ហ្វេ​សបុ​ក​ផ្លូវការ​របស់​លោក​នៅ​ថ្ងៃទី​ ​២០​ ​ខែមករា​ ​ឆ្នាំ​ ​២០២០នេះ​ ​បន្ថែម​ថា​ ​លទ្ធផល​ភាគី​ទាំងពីរ​បាន​ព្រម​ព្រាង​គ្នា​ចុះហត្ថលេខា​លើMOU​ ​ជា​ជំហាន​ដំបូង​នៅក្នុង​គំរោង​បង្កើត​ទីក្រុង​អប់រំ​នៅ​លើទឹក​ដី​នៅ​កម្ពុជា​យើង​ ​ដោយ​ផ្តោត​លើ​វិស័យ​សុខាភិបាល​ប្រកបដោយ​គុណភាព​ ​និង​បរិស្ថាន​ល្អ​ ​ដែល​ផ្តោត​ទៅលើ​មនុស្សធម៌​ជាចម្បង​។​
​លោក​បន្ត​ថា​ ​ដើម្បី​ជា​ការ​ចាប់ផ្តើម​លោក​ផាក​បាន​អោយ​ខ្ញុំ​រៀបចំ​ផ្ទៃដី​សម្រាប់​សាងសង់​ផ្ទះ​ ​ចែក​ជូន​ដល់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​យើង​ដែល​ខ្វះខាត​ទីជម្រក​ចំនួន១៥ខ្នង​ក្នុង​គំរោង៥០ខ្នង​ ​មួយ​ខ្នង10m​ ​x​ ​12m​ ​នៅ​លើ​ផ្ទៃដី​ ​20m​ ​x​ ​20m​ ​ដែល​អាច​រស់នៅ​បាន​ពីរ​គ្រួសារ​។​
​លោក​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ ​លោក​ផាក​ ​PARK​ ​ជួយ​ចេញ​ថ​វិកា​ចំនួន១០ខ្នង​ ​រូប​ខ្ញុំ​ចេញ៥ខ្នង​រួម​ទាំង​ទីតាំង​ដី​រៀបចំ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវ​ ​ទឹក​ ​ភ្លើង​ ​ក្នុង​នោះ​ផង​ដែ​ដើម្បី​បង្កើត​ការងារ​អោយ​ប្រជាជន​យើង​បាន​ធ្វើ​ ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​ ​កសិ​ឧស្សាហកម្ម​កែច្នៃ​ ​យើង​និង​រួមគ្នា​បង្កើត​រោងចក្រ​កែច្នៃ​ផ្លែឈើ​ស្រស់​ ​និង​គ្រាប់ធញ្ញជាតិ​វិច​ខ្ចប់​លក់​ចែកចាយ​នៅក្នុង​ប្រទេស​និង​នាំចេញ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ផង​ដែរ​ ​។​ ​
​តែ​យ៉ាងណាក៏ដោយ​ ​លោក​ឧកញ៉ា​ ​មិនបាន​ឱ្យ​ដឹងពី​ទំហំ​ថវិកា​ ​និង​ត្រូវការ​ដី​ក្នុង​ការបង្កើត​រោងចក្រ​កែច្នៃ​ផ្លែឈើ​ស្រស់​ ​និង​គ្រាប់ធញ្ញជាតិ​វិច​ខ្ចប់​ ​ព្រមទាំង​ចាប់ផ្តើម​នៅពេល​ណា​នោះ​ទេ​ ​តែ​លោក​គ្រាន់តែ​ឱ្យ​ដឹង​ថា​ ​ការ​ទ​ទៅ​ទស្សនកិច្ច​ការងារ​របស់​លោក​ឧកញ៉ា​ក្នុង​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាងត្បូង​នេះ​ ​ក្នុង​គោលបំណង​ពិភាក្សា​អំពី​ការអភិវឌ្ឍន៍​ ​លើ​វិស័យ​វេជ្ជសាស្ត្រ​ ​សុខាភិបាល​ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​សាធារណៈ​នៅ​លើទឹក​ដី​នៃ​កម្ពុជា​ ​និង​ដើម្បី​ពង្រឹង​បន្ថែម​ទៀត​នូវ​ចំណងមិត្តភាព​និង​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច​ ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​៕​