តើSME មានតួនាទីយ៉ាងដូចម្តេចក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចជាតិ?
​ភ្នំ​ពេញៈ​ ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​កំពុងតែ​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ថ្នាក់​ជាតិ​ស្ដីពី​ ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​ ​ខណៈ​វិស័យ​ទាំងនេះ​ ​បាន​ផ្ដល់​ការងារ​ដល់​ពលរដ្ឋ​យ៉ាងច្រើន​។​
​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​ ​(​SME​)​មិន​ត្រឹមតែ​ជួយ​ផ្តល់​ការងារ​ដល់​ពលរដ្ឋខ្មែរ​ប៉ុណ្ណោះទេ​ ​ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​បាន​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ ​ក្នុង​ការ​ជួយ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ឱ្យ​មានការ​រីក​លូតលាស់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ​ក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​។​
​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​ ​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​តម្រូវការ​ក្នុង​ស្រុក​ ​តាមរយៈ​ការបង្កើត​ការងារ​ ​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ ​និង​ការប្រកួត​ប្រជែង​ជាដើម​។​ ​ដូច្នេះហើយ​ពួកគេ​គឺជា​កម្លាំង​ជំរុញ​មួយ​នៅ​ពីក្រោយ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​។​ ​ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​វិញ​ ​ដើម្បី​រស់​ ​និង​រីកចម្រើន​ ​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​គ្រប់គ្រាន់​ ​និង​បង្កើន​ផលិតភាព​របស់​ពួកគេ​ ​គឺ​ពិតជា​សំខាន់​យ៉ាង​ខ្លាំង​។​ ​
​ក្រៅពី​វិស័យ​គាំទ្រ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឧស្សាហកម្ម​ ​និង​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ធ្វើ​អន្ដរ​ជាតូបនីយកម្ម​ ​(​ដំណើរការ​ជា​អន្តរជាតិ​)​ ​នៃ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​ ​គឺជា​គន្លឹះ​ក្នុង​ការជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ទូលំទូលាយ​ ​និង​ការ​គេច​ចេញពី​អន្ទាក់​នៃ​ប្រាក់ចំណូល​មធ្យម​ ​សម្រាប់​ប្រទេស​ជាស​មា​ជិ​ក​នៅក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ ​និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក​។​
​ទោះ​យ៉ាងនេះ​ក្តី​ ​នៅ​តំបន់​អាស៊ី​ ​សហគ្រាស​ខ្នាត​តូច​ ​និង​មធ្យម​នៅតែ​បន្ត​ខ្វះខាត​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​ដោយស្ថាន​ភាព​នេះ​កាន់តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ថែមទៀត​ ​នៅពេល​មាន​ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​សកល​ ​ដែល​កំពុង​បន្ត​ដោយសារ​ការ​ទទួល​បាន​ប្រភព​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​សមស្រប​បាន​ក្លាយទៅជា​ការពិបាក​សម្រាប់​ ​SME​។​ ​
​វិបត្តិ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​បាន​ប៉ះពាល់​ដល់​សហគ្រាស​ខ្នាត​តូច​ ​និង​មធ្យម​ ​និង​សហគ្រិន​ដោយ​មិន​សម​ហេតុផល​កាន់តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ ​ទៅលើ​ឧបសគ្គ​ហិរញ្ញវត្ថុ​របស់​ពួកគេ​។​ ​ក្រៅពី​ហិរញ្ញវត្ថុ​មានកម្រិត​ស្ថានភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​របស់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ ​និង​មធ្យម​ជាច្រើន​ ​ត្រូវ​បាន​ចុះ​ខ្សោយ​បន្ថែម​ទៀត​ ​ដោយសារ​ការ​ធ្លាក់ចុះ​នៃ​តម្រូវការ​សម្រាប់​ទំនិញ​ ​និង​សេវាកម្ម​ដែល​កំពុង​រារាំង​ឥណទាន​៕​