រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទម្លាក់ការព្យាករណ៍កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួនលើកដំបូងក្នុងឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទម្លាក់ការព្យាករណ៍កំណើនសេដ្ឋកិច្ចមកត្រឹមជុំវិញ ៦ ភាគរយ នៅឆ្នាំ ២០២០នេះ ដោយសារបញ្ហាខាងក្រៅ និងក្នុងដែលនឹងធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាមានធ្លាក់ចុះបន្តិចបន្តួច។ នេះបើយោងតាមការអះអាងរបស់មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់របស់រដ្ឋាភិបាល។
លោក វង្សី វិស្សុត រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានថ្លែងនៅឯវេទិការសាធារណៈស្តីពី ការគ្រប់គ្រងម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងច្បាប់ថវិកាឆ្នាំ ២០២០ ថា តាមការព្យាករណ៍ សេដ្ឋកកិច្ចកម្ពុជានឹងមានកំណើន ៦ ភាគរយ ដោយសារឆ្នាំ ២០២០ វិបត្តិជាច្រើនបាននិងកំពុងកើតឡើង ដូចជាការផ្ទុះឡើងនៃវីរុសវូហាននៅចិន បញ្ហាសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មនឹងអូសបន្លាយពេលយូរ និងបញ្ហា EBA។
លោក វង្សី វិស្សុត បានថ្លែងថា “បញ្ហាដែលប្រទះធំបំផុតសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២០ វីរុសផ្លូវដង្ហើមថ្មីដែលមានប្រភពចេញពីប្រទេសចិនអាចនឹងប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងអាមេរិក និងចិនដែលជាផលប្រយោជន៍រយៈពេលវែង បើទោះបីជាមានការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មរបស់រវាងប្រទេសទាំងពីរដោយ ព្រោះប្រទេសចិនជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគដ៏ធំរបស់កម្ពុជា”។
លោក បានបន្តថា “បញ្ហាខាងក្នុង គឺប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ EBA ដែលអឺរ៉ុបនឹងប្រកាសថា ដក ឬមិនដកចេញពីកម្ពុជា ប៉ុន្តែកម្ពុជាក៏បានត្រៀមខ្លួនរួចស្រេចសម្រាប់ទប់ទល់នឹងបញ្ហានេះ”។
ទាក់ទងនឹងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច លោក បានបន្តថា “ធម្មតាថវិកាជាតិយើងក្នុងរយៈពេល ៣ និង៤កន្លងមកនេះចំណាយត្រឹមតែ ២៤,៥ ភាគរយនៃផលិតផលសរុបក្នុងស្រុកទេ ប៉ុន្តែនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២០ យើងចាយទៅដល់ ២៨ ភាគរយដែលថវិកាលើកកម្ពស់តម្រូវការសេដ្ឋកិច្ចដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើង”។
កញ្ចប់ថវិកាដែលធំជាងគេគឺត្រូវទៅដោះស្រាយបញ្ហាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលគេហៅថា បញ្ហាភាពប្រកួតប្រជែងសេដ្ឋកិច្ច និងបញ្ហាពិពិធក្មសេដ្ឋកិច្ច រួមប្រព័ន្ធដឹកជិញ្ជួន អគ្គិសនី ជំនាញ ហើយកញ្ចប់មួយទៀតគឺការបង្កើតការងារ។
លោក បន្ថែមថា “យើងត្រូវពង្រឹងសេវាសាធារណៈ។ រដ្ឋរបស់យើងត្រូវតែខ្លាំងជាងមុន ស្អាតស្អំជាងមុន ហើយឆ្លាតជាងមុន។
លោក ឱ្យដឹងទៀតថា “សភាពការណ៍ពិភពលោកសព្វថ្ងៃនេះ ហើយទៅមុខ ១០ ទៅ២០ ឆ្នាំទៀតគឺទាមទាររដ្ឋបាលសាធារណៈមួយដ៏ខ្លាំង។ ក្នុងក្របខ័ណ្ឌនេះ យើងមានបីចំណុច ទី១ គឺសមត្ថភាពដឹកនាំរបស់ស្ថាប័នយើងត្រូវតែខ្លាំង ទាំងការគិតគូរផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត និងទាំងការអនុវត្តន៍ ទី២ គុណភាពមន្ត្រីរាជការ….. ការផ្តល់សេវាសាធារណៈ”។
ផ្ទុយពីការព្យាករណ៍កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ការិយាល័យស្រាវជ្រាវម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន+៣ ដែលមានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសសឹង្ហបូរី បានឱ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានមួយកាលពីថ្ងៃ ពុធកន្លងមកនេះ ថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានរំពឹងថានឹងនៅតែរឹងមាំនៅឆ្នាំ ២០២០ ទោះបីមានបញ្ហាប្រឈមពីខាងក្រៅក៏ដោយ បើទោះបីជាកម្ពុជាកំពុងប្រឈមនឹងការដកប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ EBA ពីអឺរ៉ុប។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបានឱ្យដឹងថា “កំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបពិត (GDP) ត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងមានអត្រាមធ្យមដល់ ៧.១ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ និង២០២០ ដែលគាំទ្រដោយសកម្មភាពសំណង់រឹងមាំ កំណើនឥណទានក្នុងស្រុក និងតម្រូវការក្នុងស្រុកដែលកំពុងកើនឡើង”។
អតិផរណាត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើងដល់ ២,៣ ភាគរយនៅឆ្នាំនេះ ពោលគឺកើនឡើងបន្តិចពី ២,១ ភាគរយកាលពីឆ្នាំមុន។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបានឱ្យដឹងថា ភាពងាយរងគ្រោះខាងក្រៅដ៏ធំរបស់កម្ពុជានឹងផ្តើមចេញពីការពឹងផ្អែកខ្ពស់របស់ខ្លួនលើទីផ្សារមួយចំនួន ជាពិសេសទីផ្សារអឺរ៉ុប។
ការិយាល័យស្រាវជ្រាវម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចអាស៊ាន បានបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើសហភាពអឺរ៉ុប (EU) ព្យូរប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធពាណិជ្ជកម្មពាណិជ្ជកម្ម អ្វីគ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែអាវុធ (EBA) ពីប្រទេសកម្ពុជា ការនាំចេញរបស់ប្រទេសនេះនឹងរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន បន្តថា “ការឆ្ពោះទៅមុខ ការពង្រឹងការប្រកួតប្រជែង និងការធ្វើពិពិធកម្មមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចមានសារៈសំខាន់ក្នុងការរក្សាសក្តានុពលកំណើនដ៏រឹងមាំរបស់ខ្លួន។ ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវតែដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមខាងរចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗ ដូចជាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធខ្សោយ ការផ្គត់ផ្គង់កម្លាំងពលកម្មមានកម្រិត និងភាពទន់ខ្សោយរបស់ស្ថាប័ន”។
សហគមន៍អឺរ៉ុបបានចាប់ផ្តើមកាលពីខែ កុម្ភះ ឆ្នាំមុន ដំណើរការរយៈពេល ១៨ ខែដែលអាចនាំឱ្យមានការផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ននៃការទទួលបានការធ្វើពាណិជ្ជកម្មដោយមិនបង់ពន្ធរបស់ប្រទេសកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារសហភាពអឺរ៉ុបក្រោមប្រព័ន្ធអនុគ្រោះ EBA ដោយសារតែការព្រួយបារម្ភលើបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្ស និងសិទ្ធិការងារ។
សេចក្តីសម្រេចចុងក្រោយស្តីពីថាតើត្រូវដក EBA ពីកម្ពុជា ឬអត់នឹងត្រូវធ្វើឡើងនៅខែ កុម្ភៈ ឆ្នាំនេះ។
ទិន្នន័យរបស់សហភាពអឺរ៉ុបបានបង្ហាញថា ការនាំចេញរបស់ប្រទេសកម្ពុជាទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុបមានតម្លៃ ៥,៨៦ ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ដែលប្រហែល ៩៥ ភាគរយនៃទំនិញទាំងនោះបានចូលក្នុងសហភាពអឺរ៉ុបដោយទាញយកប្រយោជន៍ពី EBA ហើយផលិតផលសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើងគឺស្មើប្រហែល ៣ ភាគ ៤ ក្នុងការនាំចេញទៅសហភាពអឺរ៉ុប។
ឧស្សាហកម្មកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់ និងស្បែកជើងគឺជាវិស័យនាំចេញដ៏ធំបំផុតរបស់ប្រទេសកម្ពុជាដែលផ្តល់ការងារដល់ប្រជាជនប្រហែល ៧៥០,០០០ នាក់នៅក្នុងរោងចក្រចំនួន ១,១០០ ។
បើដកហូតពន្ធលើផលិតផលសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងកង់ទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប ពន្ធសម្លៀកបំពាក់កើនឡើង ១២ ភាគរយ ស្បែកជើងកើនឡើង ១៦ ភាគរយ និងកង់កើនឡើង ១០ ភាគរយ។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោក។
Employees work at the W & D Cambodia Co. Limited garment factory in Phnom Penh August 6, 2010. Cambodian garment exports rose 12 percent in the first half of 2010 compared with the same period last year, hitting $1.25 billion thanks to a recovery in the U.S. market, an independent think tank said on Thursday. REUTERS/Chor Sokunthea (CAMBODIA – Tags: BUSINESS) – RTR2H2WS
រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានប្រកាសកាលពីខែ មីនា ឆ្នាំមុន នូវវិធានការណ៍មួយចំនួន រួមមានការបញ្ចុះថ្លៃដឹកជញ្ជូន និងថ្លៃដើមផលិតកម្ម កាត់បន្ថយការិយាធិបតេយ្យ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ក្រុមហ៊ុនផលិតកម្មក្នុងស្រុក និងអ្នកនាំចេញក្នុងករណីដែលសហភាពអឺរ៉ុបដក EBA ចេញពីកម្ពុជា។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជាបាន មានប្រសាសន៍ថា វិធានការនេះបានជួយកាត់បន្ថយថ្លៃដើមប្រតិបត្តិការសម្រាប់ផលិតករ និងអ្នកនាំចេញប្រមាណ ៤០០ លានដុល្លារអាមេរិកក្នុងមួយឆ្នាំ៕