ភ្នំពេញៈ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានអះអាងថា ប្រទេសកម្ពុជានាពេលនេះពិតជាមានភាពចាំបាច់ណាស់ ក្នុងការចាប់យកនូវកាលានុវត្តភាព និងសក្តានុពលទាំងឡាយ ពីវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល សំដៅធ្វើយ៉ាងណាឱ្យវិស័យឌីជីថលអាចក្លាយទៅជាក្បាលម៉ាស៊ីនអូសកំណើនសេដ្ឋកិច្ចថ្មី។
លោក វង្សី វិស្សុតរដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានឱ្យដឹងនៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលស្តីពី ការរៀបចំក្របខណ្ឌសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា ជាមួយធនាគារពិពភលោក (WB) កាលពីពេលថ្មីៗនេះថា ក្នុងបរិបទនៃបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ និងដើម្បីអាចសម្រេចបាននូវចក្ខុវិស័យ ក្លាយជាប្រទេសចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងដើម្បីប្រើប្រាស់វិស័យបច្ចេកវិទ្យា សម្រាប់ធ្វើការពង្រួញផ្លូវ និងពន្លឿនការអភិវឌ្ឍប្រទេស ការបង្តើនផលិតភាព ប្រសិទ្ធភាព និងភាពប្រកួតប្រជែង ព្រមទាំងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា ដែលកំពុងមានស្រាប់ ក៏ដូចជាបញ្ហាប្រឈមនានា ដែលអាចកើតមានឡើងជាយថា ហេតុដោយសារឥទ្ធិពល នៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាខាងលើ។
លោកបន្តថា “ក្នុងស្មារតីនេះ កាលពីដើមឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅនេះ ឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដែលជាស្ថាប័នខួរក្បាលរបស់នាយករដ្ឋមន្រ្តី បានបង្កើតនូវក្រុមការងារបច្ចេកទេសមួយ ដើម្បីរៀបចំក្របខណ្ឌគោលនយោបាយ អភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជានៅក្នុងរយៈពេលវែង”។
លោកវង្សី វិស្សុតបានបន្ថែមថា គិតមកទល់នឹងពេលនេះ ក្រុមការងារបានរៀបចំនូវឯកសារទស្សនាទានរួមមួយសម្រាប់ ជាមូលដ្ឋានក្នុងការរៀបចំក្របខណ្ឌគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលកម្ពុជា ដោយ ផ្តោតលើអាទិភាព និងយុទ្ធសាស្រ្ត រួមមានទី១.ការរៀបចំ និងបង្តើតរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីម្យ៉ាងពង្រឹងការផ្តល់សេវាសាធារណៈប្រកប ដោយគុណភាព ប្រសិទ្ធភាព និងតម្លភាពផង និងម្យ៉ាងវិញទៀត ដើម្បីបង្កើតនូវបរិស្ថាន និងជាឃ្នាស់សម្រាប់ជំរុញសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងនវានុវត្តន៍ផងដែរ
ទី២.ការជំរុញវិនិយោគលើវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល ដូចជា ខែ្សកាបអុបទិច ខ្សែកាបអុបទិកតាមបាតសមុទ្រ មជ្ឈមណ្ឌលទិន្នន័យ និងការតភ្ជាប់បណ្តាញសេវាដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងធុរកិច្ច ដើម្បីធ្វើឱ្យសេវាអ៊ិនធឺណែតកាន់តែមានល្បឿន លឿន ហើយថ្លៃកាន់តែថោកជាមុន និងមានវិសាលភាពអាចគ្របដណ្តប់ទូទាំងប្រទេស ទី៣.ការទាញយកប្រយោជន៍ជាអតិបរិមាពីវិស័យឌីជីថល តាមរយៈការបង្កើនអក្ខរកម្ម និងសមត្ថភាពឌីជីថល ពិសេសការអភិវឌ្ឍជំនាញឌីជីថល និងការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍ (R&D)។
ទី៤ ការបង្កើតក្របខណ្ឌច្បាប់ និងបទប្បញ្ញតិ្តពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ ពិសេសបទដ្ឋានស្តង់ដាមួយចំនួន ក្នុងគោលដៅពង្រឹងការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ ការការពារទិន្នន័យឯកជន និងការទប់ស្តាត់បទល្មើសក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានជាដើម។ល។ និង ៥.ការបង្កើតនូវថ្នាល និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី សម្រាប់លើកស្ទួយសហគ្រិនភាព និងការបង្កើតធុរកិច្ចថ្មី (Startup) ក្នុងវិស័យឌីជីថល។
លោករដ្ឋលេខាធិការរូបនេះបន្ថែមថា រាជរដ្ឋាភិបាលបាន និងកំពុងដាក់ចេញនូវវិធានការមួយចំនួនជាបន្តបន្ទាប់រួចហើយ ក្នុងគោលដៅបង្កើតនូវប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីខាងលើនេះ ដូចជា ទី១ ការបង្កើតនិងដាក់ឱ្យដំណើរការមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ (SDF) ទី២ ការបង្កើត និងដាក់ឱ្យដំណើរការមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ ទី៣ ការបង្កើតនិងដាក់ឱ្យដំណើរការមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រិនភាព (EDF) និងមជ្ឈមណ្ឌលលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព (EPC) និងទី៤ ការរៀបចំបង្កើតធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SMEs Bank) ជាដើម៕