ភ្នំពេញៈ ប្រធានអគ្គនាយកធនាគារហត្ថាលោកឧកញ៉ាហួត អៀងតុងបានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងថា ការពង្រីកឥណទានទំហំ៤០០លានដុល្លារ សម្រាប់ឆ្នាំនេះ គឺផ្តោតលើការជួយម្ចាស់អាជីវកម្មនានា ដែលរងគ្រោះដោយវិបត្តិកូវីដ ដើម្បីចូលរួមស្តារសេដ្ឋកិច្ចជាតិឡើងវិញ។
លោកឧកញ៉ាបានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងតាមទូរស័ព្ទ កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី១០ មករាកន្លងមកថា គោលដៅនៃការពង្រីកទំហំឥណទានរបស់យើង គឺផ្តោតលើការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ ពិសេសជួយដល់វិស័យកសិកម្ម ការធ្វើជំនួញក្នុងស្រុក ម្ចាស់អាជីវកម្មទេសចរណ៍នានា ដែលបានរងគ្រោះដោយសារជំងឺកូវីដ១៩។
លោកបន្តថា “យើងមើលឃើញថាស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងអាជីវកម្មនានា នឹងមានភាពប្រសើរឡើងនៅឆ្នាំនេះ ធៀបនឹងឆ្នាំមុន ដោយសារប្រជាពលរដ្ឋភាគច្រើនបានចាក់វ៉ាក់សាំង ការដាក់ចេញគោលនយោបាយ ជាច្រើនរបស់រដ្ឋាភិបាល ក្នុងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ”។
លោកឧកញ៉ាហួត អៀងតុងបានបន្តថា លើសពីនេះ ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលបានជួយជ្រោមជ្រែង និងទ្រទ្រង់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ និងម្ចាស់អាជីវកម្មមួយចំនួន ដែលរងគ្រោះដោយវិបត្តិកូវីដ១៩ បានយ៉ាងល្អប្រសើរផងដែរ ដែលគោលនយោបាយនេះ ជាផ្នៃកមួយយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការទប់ស្កាត់ភាពងាយរងគ្រោះ ក៏ដូចជាធ្វើយ៉ាងណាឲ្យជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ កាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ។
ធនាគារហត្ថាបានក្លាយជាបុត្រសម្ព័ន្ឋ របស់ធនាគារក្រុងស្រ៊ី ដែលមានមូលដ្ឋានធំនៅប្រទេសថៃ បន្ទាប់ពីធនាគារនេះ បានប្រែក្លាយពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុហត្ថាកសិករ។