លោក​បន្តថា “ខ្ញុំ​គិតថា​ប្រជាពលរដ្ឋ​នឹង​ចាប់អារម្មណ៍​ច្រើន និង​ទៅកម្សាន្ត​កាន់តែច្រើន”៕
ឆ្នាំ២០២០ រថភ្លើង ភ្នំពេញ-បាងកក នឹង​បើក​ដំណើរ
ភ្នំពេញ៖ ដំណឹង​ល្អ​មកដល់​ហើយ អ្នក​ចង់​ធ្វើដំណើរ​ពី​ភ្នំពេញ ទៅកាន់​ទីក្រុង​បាងកក មិនចាំបាច់​ជិះ​យន្តហោះ​ទៀត​នោះទេ គឺ​ពួកគេ​មាន​ជម្រើស​មួយទៀត​គឺ​ជិះរទេះ​ភ្លើង ព្រោះ​ខ្សែ​រថភ្លើង​ភ្នំពេញ​បាងកក នឹង​ភ្ជាប់​នៅ​ឆ្នាំ២០២០ខាងមុខនេះ។
អ្នកនាំពាក្យ​នៃ​ក្រសួង​សាធារណៈការ និង​ដឹកជញ្ជូន​លោក វ៉ា ស៊ីម​សូរិយា បាន​ថ្លែង​អោយដឹង​តាម​ទូរស័ព្ទ​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៩ តុលា​នេះ​ថា ផ្លូវ​រថភ្លើង​ភ្នំពេញ ភ្ជាប់​ទៅកាន់​ទីក្រុង​បាងកក ប្រទេស​ថៃ កំពុង​ព​ន្លឿ​ន​ការជួសជុល ដែល​បាន​ខូចខាត​ពី​ស្រុក​មង្គលបុរី ត​ភ្ជាប់​មក​ខេត្តពោធិ៍សាត់ និង​មកកាន់​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​កំពុង​ជួសជុល​ស្ថានីយ៍​មួយកន្លែង​នៅក្នុង​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត ដើម្បី​សម្រេច​តាម​ផែនការ​របស់ខ្លួន​ឆ្នាំ២០២។ លោក​បន្តថា ផ្លូវ​រថភ្លើង​បាន​ត​ភ្ជាប់​រួច​ហើយពី​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ខេត្ត​ស្រះកែវ ប្រទេស​ថៃ តែដោយសារ​ប្រទេស​កម្ពុជា ពុំមាន​ថវិការ​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុងការ​ជួសជុល ទើប​ធ្វើអោយមាន​ការយឺតយ៉ាវ ព្រោះ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ប្រើប្រាស់​ថវិការ​ជាតិ​ទាំងស្រុង​ក្នុង​ការជួស​ជូ​ល។
លោក​បញ្ជាក់ទៀតថា “រថភ្លើង​ដែល​គ្រោង​នឹងដាក់​អោយ​ដំណើរ​ពី​ភ្នំពេញ ទៅ​បាកក អាច​ផ្ទុក​ទម្ងន់​បានត្រឹមតែ១៥តោន​ប៉ុណ្ណោះ ដែលមាន​លទ្ធភាព​អាច​ផ្ទុក​បានតែ​មនុស្ស និង​ដឹកទំនិញ​បានស្រាល់ៗតែប៉ុណ្ណោះ មិន​ដូច​ផ្លូវ​រថភ្លើង​រត់​ពី​ភ្នំពេញ​ទៅកាន់​ក្រុង​ព្រះ​ស៊ី​ហ​នុ​ឡើយ។លោក​បន្តថា “ភាគី​កម្ពុជា នឹង​បន្ត​ជជែក​ជាមួយ​ភាគី​ថៃ​ពី​ការសាងសង់​ស្ថានីយ៍​នៅ​ព្រុំដែន​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ទូរ​រថភ្លើង និង​អំពី​ការបង់ពន្ធ និង​តម្លៃ​នៃ​ការដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ចេញចូល​នៃ​ប្រទេស​ទាំងពីរ។
ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជា និង​ថៃ​គ្រោង​បង្កើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ ឲ្យ​កើន​ដល់​ចំនួន១៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ ក្នុង​ឆ្នាំ២០២។
លោក ង៉ែត ជូ ទីប្រឹក្សា​ជាន់ខ្ពស់​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច និង​អភិវឌ្ឍន៍​នៃ​ក្រុមហ៊ុន Emerging Market Consultingបាន​ថ្លែងថា ការភ្ជាប់​រថភ្លើង​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ជាស​ញ្ញា​ល្អ នៃ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេរ​ភាគី​ផង និង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​តំបន់​ផង ព្រោះ​បច្ចុប្បន្ន​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ជា​សមាជិក​សហគមន៍​អាស៊ាន​ដូចគ្នា។លោក​បន្តថា ការដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវដែក​ពិតជា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់ ដោយសារ​វា​ជួយ​កាត់បន្ថយ​តម្លៃ នៃ​ការដឹកជញ្ជូន ផ្ទុកទំនិញ​បាន​ច្រើន និង​កាត់បន្ថយ​អត្រា​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ជាដើម។
លោក​បន្តថា “ខ្ញុំ​ស្វាគមន​ការភ្ជាប់​ខ្សែ​រថភ្លើង​នេះ កាន់តែ​លឿន​កាន់តែ​ល្អ ព្រោះ​វា​មិន​ត្រឹម​ជួយ​សម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម​នោះទេ តែ​ក៏​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ផងដែរ៕
ផ្លូវ ស្ពាន ព្រែក​ព្នៅ នឹង​បើក​ឱ្យ​ឆ្លងកាត់​ដោយ​មិន​បង់ថ្លៃ​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី១៥តុលា
ភ្នំពេញ៖ នៅ​ទីបំផុត​ស្ពាន និង​ផ្លូវ​របស់លោក​ឧកញ៉ា លី យ៉ុង​ផាត់ នឹង​បើក​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឆ្លងកាត់ ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​ពីថ្ងៃ​ទី១៥ តុលា​ខាងមុខនេះ។
សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​ចែក​សញ្ញាបត្រ​ជូន​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ឯកទេស​កម្ពុជា នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៩តុលា​នេះ​ថា ផ្លូវ និង​ស្ពាន លី​យុង​ផាត់ (ស្ពាន​ព្រែក​ព្នៅ) នឹង​បើក​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់ ឆ្លងកាត់​ដោយ​មិនចាំបាច់​បង់ថ្លៃ​ទៀត​ទេ ចាប់ពី​ម៉ោង០០ នា​ថ្ងៃទី១៥ខែតុលា​ឆ្នាំ២០១៧ខាងមុខនេះ។ សម្តេច​តេ​ជោ បាន​មានប្រសាសន៍​បន្តថា ទោះបី​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគ​លី​យុង​ផាត់ ទើបតែ​ទទួលផល​ទាញយក​ផល​បាន​ក្នុង​រយៈពេល៧ឆ្នាំ ហើយ​នៅសល់​រយៈពេល៣៣ឆ្នាំ​ទៀត ប៉ុន្តែ​ដោយ​ពិនិត្យឃើញ​ពី​ការលំបាក​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុងការ​ធ្វើដំណើរ រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏បាន​សម្រេច​ទិញយក​ស្ពាន​ព្រែក​ព្នៅ ត្រឡប់មកវិញ​បើក​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឆ្លងកាត់​ដោយ​មិនចាំបាច់​បង់​ថ្លែ​ទៀត​នោះទេ។
ស​ម្តេ​តេ​ជោ​ហ៊ុន សែម​បាន​បន្តថា ផ្នែក​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវ ថ្នល់​បើ​ខ្វះ​ការយកចិត្តទុកដាក់​ទៅលើ​ការសាងសង់​បន្ថែម ប៉ុន្តែ​បញ្ហា​ទាក់ទង​នឹង​ការមិន​ជួសជុល​និង​ប្រើប្រាស់​មិនបាន​ត្រឹមត្រូវ ក៏​នឹង​បង្កើត​នូវ​ឧបសគ្គ​សម្រាប់​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច សង្គម​ផងដែរ។ ក្នុងន័យនេះ សូម​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ រួមគ្នា​ថែទាំ​ជួសជុល ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​អ្នក​ដឹកជញ្ជូន​ទាំងឡាយ​សូម​ប្រើប្រាស់​ផ្លូវថ្នល់​ឱ្យបាន​ត្រឹមត្រូវ ៕
អ្នកវិនិយោគ​អចលនទ្រព្យធំ៖ ភាព​តានតឹង​នយោបាយ មិន​ប៉ះពាល់​វិស័យនេះ​ទេ
ភ្នំពេញ៖ ស្របពេល​ភាព​តានតឹង​នយោបាយ​កំពុង​កើតឡើង ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​សម្តែង​ការព្រួយបារម្ភ​ពី​បញ្ហា​នេះ ប៉ុន្តែ​ប្រធាន​អ្នក​សមាគម​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅដ្ឋាន​កម្ពុជា បាន​លើកឡើងថា កំដៅ​នយោបាយ​មិន​ប៉ះពាល់​ការវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យនេះ​ទេ។
លោក​ឧកញ៉ា លី ហួរ ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅដ្ឋាន​កម្ពុជា បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី០៩ តុលា​នេះ​ថា លោក​គិតថា អ្នករកស៊ី អ្នកវិនិយោគ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទូទៅ មិនគួរ​បារម្ភ​ពី​បញ្ហា​នេះ​ពេក​ទេ ដោយសារ​អ្វី​ជា​តម្រូវ​ការចាំបាច់ ដែលជា​មុខរបរ​ប្រចាំថ្ងៃ​ដូចជា កសិកម្ម ឧស្សាហកម្ម ពាណិជ្ជកម្ម គឺជា​កត្តា​ចម្បង ដែល​យើង​គួរផ្តោត និង​គិតតែ​ធ្វើទៅ ព្រោះ​រយៈពេល ៥ឆ្នាំ​ម្តង​តែងតែមាន​ការបោះឆ្នោត ហើយ​ប្រជាជន​ក៏​កាន់តែ​យល់ដឹង​ច្រើន មិនគួរ​បារម្ភ​ពី​បញ្ហា​នេះ​ទេ គួរតែ​គិត​អំពី​មុខរបរ​របស់ខ្លួន​ធ្វើយ៉ាងណា​ឲ្យ​មាន​ភាព​រីកចម្រើន។
លោក​បញ្ជាក់ថា “ប្រសិនជា​យើង​ចេះតែ​ស្តាប់​គេ​និយាយ គឺ​វា​មិន​ដូច​អ្វីដែល​យើង​នៅទីនេះ​ផ្ទាល់​នោះទេ គឺ​យើង​នៅទីនេះ​ឃើញជាក់ស្តែង គឺ​មិនមាន​បញ្ហា​អ្វី​ផង ដូច្នេះ​កុំ​គិតពី​ចំណុច​នេះ​ខ្លាំងពេក។ លោក​បន្តថា “បើ​យើង​ស្តាប់​គេ​និយាយ ហើយ​មើល​ព័ត៌មាន​ខ្លះ​បំប៉ោង​បន្ថែម កាន់តែ​ធំធេង​ណាស់ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​យើង​ជា​អ្នក​នៅទីនេះ វិនិយោគ​ផ្ទាល់ គឺ​មិនមាន​បញ្ហា​ទេ ហើយ​បើ​មាន​បញ្ហា​ខ្ញុំ​នឹងមិន​បញ្ចេញ​គំរោង​របស់ខ្ញុំ​បន្តបន្ទាប់​ទេ ហើយ​នៅពេល​ខាងមុខឆាប់ៗនេះ ខ្ញុំ​នឹង​បញ្ចេញ​គំរោង​វិនិយោគ​ថ្មី​បន្ថែមទៀត។
លោក​ឧកញ៉ា លី ហួរ បាន​បន្តថា “ខ្ញុំ​មិន​គិតថា​វា​ជា​បញ្ហា​ធំ​ទេ ព្រោះ​បន្ទាប់ពី​កា​រប​ផះ​ឆ្នោត​ហើយ អ្វីៗនឹង​ល្អ​រៀបរយ​ឡើងវិញ​មិន​ខាន។ ហេតុនេះ​យើង​មានមុខ​របរ​អ្វី យើង​ត្រូវ​គិត​អ្វី​ចំពោះមុខ​ថា តើ​យើង​អាចធ្វើ​អ្វី​បាន កុំ​លឺ​ផ្គរក្តុងក្តាំងៗ ហើយ​ចាក់ទឹក​ចោល​អស់ ប៉ុន្តែ​មិនមាន​ភ្លៀង​ផង។
លោក​ឧកញ៉ា នួន រិ​ទ្ឋី អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ Khmer Foundation Appraisal បាន​ថ្លែងថា អ្វីៗនៅតែ​ដំណើរការ​ល្អប្រសើរ មិនមាន​បញ្ហា​អ្វី​នោះទេ ដោយសារ​កម្ពុជា​រក្សាបាន​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​រឹងមាំ ស្ថិរភាព​នយោបាយ ស្ថិរភាព​ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ហេតុនេះ​អ្នកវិនិយោគ​មាន​ភាព​ឆ្លាត​វៃ​ណាស់ ពួកគេ​មើល​រយៈពេល​វែង គឺ​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​នៅតែមាន​ភាពរឹងមាំ​រយៈ​ពេល​វែង ស្ថិរភាព​នយោបាយ​នៅតែ​រក្សាបាន ហេតុនេះ​កម្ពុជា​នៅតែ​ជាទី​តាំង​ដ៏​ទាក់ទាញ សម្រាប់​អ្នកវិនិយោគ​នានា។
លោក​បន្តថា “ខ្ញុំ​គិតថា​កម្ពុជា​នៅតែ​បន្ត​រីកចម្រើន និង​មិនមាន​អ្វី​ប៉ះពាល់​ពី​បញ្ហានយោបាយ​តិចតួច​នេះ​ទេ វា​មិនមែនជា​បញ្ហា​ទេ គឺ​រដ្ឋាភិបាល​អនុវត្ត​ន៍​ច្បាប់ អ្នកណា​ធ្វើ​ខុស​គឺមាន​ទោស​ជា​រឿង​ធម្មតា ព្រោះ​ប្រទេស​យើង​ប្រកាន់យក​និតិរដ្ឋ។
លោក គីម ហ៊ាង ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​វាយ​ត​ម្ល​ស និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា ជាធម្មតា​ក្នុងពេល​មាន​អ្នក​មួយចំនួន​មើលឃើញ​បញ្ហា វា​ជា​ឱកាស​ទៅវិញ​ទេ ដែល​អ្នក​ឆ្លាត​តែងមាន​ឳ​កាស​ជោគជ័យ ព្រោះ​ពេលនេះ​អ្នកណា​ហ៊ាន​គឺ​ទទួលបាន​ផលចំណេញ ខណៈ​អ្នកព្រួយបារម្ភ​បាន​លក់​អចលនទ្រព្យ​របស់ខ្លួន។
លោក​បន្តថា សម្រាប់​ខ្ញុំ ខ្ញុំ​គិតថា​វា​មិនមាន​អ្វី​គួរ​ឲ្យ​បារម្ភ​ទេ ព្រោះអ្វីៗទាំងអស់​រដ្ឋាភិបាល​អាច​គ្រប់គ្រង​បាន។
យោងតាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់​បាន​បង្ហាញថា រយៈពេល ៧ខែ​ដើម​ឆ្នាំនេះ ទុនវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជាង៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក៕
ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច អនុម័ត​គម្រោង​អចលនទ្រព្យ​មាន​ក្នុង​ប្រាក់ ៣៣៧៥លាន​ដុល្លារ
ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បានអនុម័ត​ទឹកប្រាក់ ៣៣៧៥លាន​ដុល្លារ ដែល​បាន​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​ល​ក្នុង​រយៈពេល៧ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ។
រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ លោកជំទាវ ងួន សុខា បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​កាលពី​សប្តាហ៍​មុន​ថា ក្នុង​រយៈពេល ៧ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​បានផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​វិនិយោគ ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ចំនួន ២១៣គម្រោង ក្នុងនោះ​បុរី​ចំនួន ១៣២គម្រោង និង​គម្រោង​ខុន​ដូ និង​គម្រោងផ្សេងៗជាច្រើន​ទៀត ដែលមាន​ទុនវិនិយោគ​សរុប​ចំនួន ៣៣៧៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។ លោកជំទាវ​បន្តថា វិស័យ​សំណង់ បានរួម​ចំណែក ១ភាគ១០នៃ​ផលទុនជាតិ​សរុប និង​បាន​បង្កើត​សកម្មភាព​ការងារ​ជាច្រើន។
លោកជំទាវ​បន្តថា “ការរីកចំរើន​វិស័យ​សំណង់ ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ការរក្សាបាន​នូវ​សុខសន្តិភាព កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និង​ការរក្សាបាន​នូវ​ស្ថិរភាព​ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម។ លោកជំទាវ​បន្តថា “វិស័យនេះ​បាន​បង្កើត​ការងារ​ដោយផ្ទាល់ និង​ប្រយោល​ជាច្រើន ដែល​បានរួម​ចំណែក​ដល់​ការអភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយ​បរិ​យា​ប័ន្ន។
ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅដ្ឋាន​កម្ពុជា លោក​ឧកញ៉ា លី ហួរ បាន​ថ្លែងថា វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា​កំពុងមាន​ភាព​រីកចម្រើន ប៉ុន្តែ​ការលក់​លំនៅដ្ឋាន​មានតម្លៃ​ខ្ពស់ ហាក់​មាន​ភាពយឺតយ៉ាវ​បន្តិច ប៉ុន្តែ​លំនៅដ្ឋាន​ដែលមាន​តម្លៃ​សម្រាប់​ប្រជាជនមាន​ជីវភាព​មធ្យម និង​ក្រោម​មធ្យម​មាន​ភាពល្អប្រសើរ​ក្នុង​ទីផ្សារ។
លោក​បន្តថា “ប្រសិនជា​កម្ពុជា​នៅ​រក្សាបាន​ស្ថិរភាព​ក្នុង​រង្វង់៧ភាគរយ តទៅទៀត​ខ្ញុំ​គិតថា​វិស័យនេះ​នឹង​នៅតែមាន​ភាព​រីកចំរើន ក្នុង​រយៈពេល៥ឆ្នាំ​ខាងមុខនេះ។
យោងតាម​ទិន្នន័យ​របស់​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ បាន​ឲ្យ​ដឹងថា ទុនវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ក្នុង​រយៈពេល៧ខែ​ឆ្នាំនេះ មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជាង ៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។
លោក គីម ហ៊ាង ប្រធាន​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា វិស័យ​សំណង់​បានផ្តល់​ការងារ​ជាច្រើន និង​ជា​វិស័យ​ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្លាំង ព្រោះ​សំណង់​និមួយៗត្រូវ​សាងសង់​រាប់​ឆ្នាំ ហេតុនេះ​ពួកគេ​បាន​ទិញ​គ្រឿងសំណង់ និង​សម្ភារៈ​សំណង់​ជាច្រើន។លោក​បន្តថា វិស័យនេះ​ចំណេញ​ជាង​វិស័យ​កាត់ដេរ ព្រោះ​វិស័យ​កាត់ដេរ​ផលិត​បាន​ហើយ យកទៅលក់​នៅ​ប្រទេស​គេ​គឺ​ចប់​ហើយ ប៉ុន្តែ​វិស័យ​សំណង់​អ្នកវិនិយោគ​សំណង់ ទិញ​ដី និង​សាងសង់​ហើយ ស្ថិតនៅ​លើដី​ខ្មែរ​និង​បានផ្តល់​ការងារ​ជាច្រើន។
លោក​បន្តថា “វិស័យនេះ​ជួយ​សេដ្ឋកិច្ច​ច្រើនណាស់ និង​ជួយ​លើក​មុខមាត់​ប្រទេសជាតិ​ផងដែរ ព្រោះ​ប្រទេស​មាន​អាគារខ្ពស់ៗច្រើន ជាការ​បង្ហាញ​នូវ​ភាព​រីកចំរើន​នៃ​ប្រទេសជាតិ”៕
តើ​គួរ​វិនិយោគ​ដីធ្លី​យ៉ាងដូចម្តេច​ដើម្បី​បាន​ចំណេញ​ច្រើន
ជិត​ពីរ​ទសវត្សរ៍​ចុងក្រោយ​នេះ វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​មានការ​រីកចម្រើន​យ៉ាងខ្លាំង​នៅ​កម្ពុជា ជាក់ស្តែង​វត្តមាន​អាគារខ្ពស់ៗជាច្រើន បាន​រីក​ដូច​ផ្សិត​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ពិសេស​តម្លៃ​ដីធ្លី​ក៏បាន​កើនឡើង​យ៉ាងគំហុក​ផងដែរ ដែល​តំបន់​ខ្លះ​កើនឡើង​ទ្វេ​រដង និង​តំបន់​ខ្លះទៀត​កើនឡើង​មួយ​គុណ​នឹង​បី ឬ​បួន​ដង​ក៏មាន។
តើ​អ្នក​មានបំណង​វិនិយោគ​លើដី​ធ្លី​ដែរឬទេ? មាន​ប្រាក់​ច្រើន​កម្រិតណា? នៅថ្ងៃនេះ គេហទំព័រ​អចលនទ្រព្យ PROPERTY AREA បាន​នាំយក​ចំណេះដឹង​ពី​អ្នកជំនាញ ដើម្បី​ធ្វើជា​មូលដ្ឋាន​យកមក​គិតពិចារណា និង​វិភាគ​ថា​គួរ​វិនិយោគ​ដីធ្លី​នៅទីណា កន្លែង​ណា​ដែល​ទទួលបាន​ប្រាក់ចំណេញ​ច្រើន និង​ឆាប់រហ័ស។
ទិញ​ដី​ក្នុង​គោលបំណង​អ្វី?
តើ​អ្នក​មានបំណង​ទិញ​ដី ដើម្បី​ទុក​លក់​យកប្រាក់​ចំណេញ ឬ​ទុក​សាងសង់​សំណង់​នានា? លោក គីម ហ៊ាង ប្រធាន​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា បាន​ថ្លែងថា ប្រសិនជា​លោកអ្នក​ចង់​ទិញ​ដី​ដើម្បី​សាងសង់​ខុន​ដូ សាងសង់​អាគារ​ការិយាល័យ ឬ​សម្រាប់​សាងសង់​សណ្ឋាគារ សូម​ទិញ​ដី​នៅក្នុង​ខ័​ណ្ឌ​ចំការ  មន។ ប្រសិនជា​ចង់​ទិញ​ដី​ទុក​លក់​យកប្រាក់​ចំណេញ រយៈពេល​បី​ឆ្នាំ​ខាងមុខ គួរ​ទិញ​នៅ​តំបន់​ទួលគោក និង​តំបន់​ភ្នំពេញ​ថ្មី ប៉ុន្តែ​បើ​ទិញ​ដី​ដែលមាន​ចម្ងាយ​ពី៧ ទៅ១០គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ទីក្រុង ពួកគេ​ត្រូវ​រង់ចាំ​ដល់ ៧ឆ្នាំ​ទើប​ចំណេញ​បាន។ បើ​ទិញ​ចម្ងាយ​ប្រមាណ៣០គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ទីក្រុង គឺ​ពួកគេ​អាច​ទទួលបាន​ផលចំណេញ​នៅ​រយៈពេល១០ឆ្នាំក្រោយ។
ការទិញ​ដីធ្លី​ជាការ​វិនិយោគ​ត្រឹមត្រូវ និង​មិន​ត្រឹមត្រូវ?
លោក គីម ហ៊ាង បាន​ថ្លែងថា ការវិនិយោគ​ដីធ្លី ជាការ​វិនិយោគ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ ប្រសិនជា​លោក អ្នក​សល់​លុយ​ដោយ​ខ្លួនឯង មិនដឹង​យកទៅ​វិនិយោគ​អ្វី ប៉ុន្តែ​ប្រសិនជា​យកលុយ​បង្វិល ឬ​យកលុយ​ពី​ធនាគារ​ដើម្បី​ទិញ​ដី​វិនិយោគ អ្នកជំនាញ​រូបនេះ​បាន​និយាយថា “កុំ​អី ព្រោះ​អ្នកខ្លះ​គិតថា ការប្រាក់​ធនាគារ១ឆ្នាំ៨ភាគរយ ហើយ​ដី​ឡើងថ្លៃ២០ភាគរយ​ក្នុង​មួយឆ្នាំ គឺអាច​ខ្ចី​ឥណទាន​ពី​ធនាគារ​យកមក​ទិញ​បាន ប៉ុន្តែ​វា​ជាការ​យល់ច្រឡំ ព្រោះ​ដី​មិន​ងាយ​លក់ភ្លាមៗនោះទេ និង​អាចមាន​ភាពជាប់គាំងរ​យៈ​ពេល​ពីរ​ឬ​បី​ឆ្នាំ ពោលគឺ​ត្រូវការ​ពេលវេលា។
តំបន់​ណា​ចំណេញ​លឿន​ជាងគេ?
ការទិញ​ដី​ដែល​ទទួលបាន​ផលចំណេញ​លឿន​ជាងគេ គឺ​ទិញ​នៅក្នុង​ខ័​ណ្ឌ​សែន​សុខ ដង្កោ និង​ខ័​ណ្ឌ​ពោធិ​សែន​ជ័យ ពិសេស​តំបន់​ទួលគោក និង​ភ្នំពេញ​ថ្មី ដោយសារ​តំបន់​នេះ​ដី​នឹង​ឡើងថ្លៃ​ទ្វេ​រដង​នៅ​រយៈពេល​ពីរ ឬ​បី​ឆ្នាំ​ខាងមុខនេះ។
គួរ​ទិញ​នៅតាម​បណ្តា​ខេត្ត​ឬទេ?
ក្រៅពី​ខេត្តសៀមរាប និង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ អ្នកជំនាញ​រូបនេះ​បាន​ប្រា​ក់ថា “កុំ​ទិញ​អី ព្រោះ​ក្រៅពី​ខេត្ត​ទាំងពីរ​នេះ មិនមាន​ខេត្ត​ណា​មាន​សក្តានុពល​ខ្ពស់​លើ​ផ្នែក​នេះ​ទេ ហើយ​ក្នុងចំណោម​ខេត្ត​ទាំងពីរ​ខាងលើ គឺ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​មាន​សក្តានុពល​ខ្ពស់ជាង​ខេត្តសៀមរាប។ ប្រសិនជា​ទិញ​ដី​នៅ​ខេត្ត​ទុក​លក់​យកប្រាក់​ចំណេញ គឺ​ត្រូវ​រង់ចាំ​រយៈពេល១០ឆ្នាំ​ទៀត។
ការវិនិយោគ​ដីធ្លី​មិន​សុ​ទ្ឋ​ជា​ជម្រើស​ល្អ?
ការវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ដីធ្លី​មិន​សុ​ទ្ឋ​តែ​ជា​ជម្រើស​ល្អ​នោះទេ ព្រោះ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​មាន​វិស័យផ្សេងៗទៀត ដែល​អាច​ប្រមូលប្រាក់​បាន​លឿន​ជាង​វិស័យ​ដីធ្លី។
លោក​គីម ហ៊ាង​បាន​ថ្លែងថា ប្រសិនជា​អ្នកមាន​អាយុ៥០ឆ្នាំ ជា​ពេល​ដល់​អាយុ​ជិត​ចូលនិវត្តន៍ មិនគួរ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ដីធ្លី​នោះទេ គឺ​គួរ​ទិញ​ខុន​ដូ ទិញ​ដី​សាងសង់​ផ្ទះជួល ឬ​ទិញ​ផ្ទះល្វែង​សម្រាប់​ជួល ដែល​អាច​បាន​ប្រាក់ភ្លាមៗត្រលប់​មកវិញ។ ផ្ទុយទៅវិញ​ប្រសិនជា​លោក អ្នកមាន​អាយុ​ចន្លោះ​ពី៣០ទៅ៤០ឆ្នាំ គួរ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ដីធ្លី ព្រោះ​ទិញ​ដី​មាន​ផលចំណេញ​ខ្ពស់ និង​ជា​វ័យ​ដែល​លោក អ្នក​កំពុង​រកលុយ​បាន​ច្រើន។
តើ​មាន​លុយ​អ្នក​ប៉ុន្មាន?
តើ​លោក​អ្នកមាន​ប្រាក់​ប៉ុន្មាន មាន​ស្ថានភាព​ជីវិត​យ៉ាងដូចម្តេច? ព្រោះ​ការសម្រេចចិត្ត​ក្នុង​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់ មុន​ធ្វើការ​វិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យនេះ។
ប្រធាន​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​លោក គីម ហ៊ាង បាន​ថ្លែងថា ការវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​អ្វីមួយ ក៏​គួរ​មាន​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​ជាក់លាក់​ទាក់ទង​នឹង ចំនួន​ទុនវិនិយោគ លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​ការងារ លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​ជីវិត ជាដើម ដោយ​លោក​បាន​ថ្លែងថា ប្រសិនជា​អ្នក​ទើប​រៀបការ ហើយ​សល់​លុយ ១០ម៉ឺន​ដុល្លារ គួរ​ទិញ​ផ្ទះ​សម្រាប់​ស្នាក់នៅ​សិន ប្រសិនជា​មានផ្ទះ ហើយ​សល់​លុយ​គួរ​ទិញ​ដី​ទុក ហើយ​ប្រសិនជា​មានផ្ទះ​ស្នាក់នៅ និង​មាន​ដី​រួចហើយ គួរ​ទិញ​ខុន​ដូ ព្រោះ​ខុន​ដូ​ជា​វិស័យ​ថ្មី​មួយ​ដែល​កំពុងមាន​ការពេញនិយម និង​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ស៊ី​វិ​ល័យ៕
វិស័យ​សំណង់​មាន​ចំណែក ១ភាគ១០ នៃ​ផលទុនជាតិ​សរុប
ភ្នំពេញ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បាន​ថ្លែងថា វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ បាន​ផ្លាស់ប្តូរ​មុខមាត់​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ហើយ​វិស័យនេះ​បាន​គ្របដណ្តប់ ១ភាគ១០នៃ​ផលទុនជាតិ​សរុប។
លោកជំទាវ ងួន សុខា រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បាន​ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​បើក​សិក្ខាសាលា​ស្តីពី​និតិ​វិធី​ច្បាប់ និង​ការវិនិយោគ​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា ដែល​រៀបចំ​ដោយ​សមាគម​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅដ្ឋាន​កម្ពុ​ជានា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៦ តុលា​នេះ​ថា ក្នុង​រយៈពេល ៧ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​បានផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​វិនិយោគ ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ចំនួន ២១៣គម្រោង ក្នុងនោះ​បុរី​ចំនួន ១៣២គម្រោង និង​គម្រោង​ខុន​ដូ និង​គម្រោងផ្សេងៗជាច្រើន​ទៀត ដែលមាន​ទុនវិនិយោគ​សរុប​ចំនួន ៣៣៧៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។
លោកជំទាវ​បន្តថា “ការរីកចម្រើន​វិស័យ​សំណង់ ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ការរក្សាបាន​នូវ​សុខសន្តិភាព កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និង​ការរក្សាបាន​នូវ​ស្ថិរភាព​ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម។ លោកជំទាវ​បន្តថា “វិស័យនេះ​បាន​បង្កើត​ការងារ​ដោយផ្ទាល់ និង​ប្រយោល​ជាច្រើន ដែល​បានរួម​ចំណែក​ដល់​ការអភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយ​បរិ​យា​ប័ន្ន។
ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅដ្ឋាន​កម្ពុជា លោក​ឧកញ៉ា លី ហួរ បាន​ថ្លែងថា ការរៀបចំ​សិក្ខាសាលា​នេះ ពិត​ជាមាន​សារៈសំខាន់ ដើម្បី​ឆ្លើយតប​នឹង​ស្ថានភាព​នៃ​ការវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​កាន់តែ​ល្អប្រសើរ​ថែមទៀត។លោក​បន្តថា សមាគម​មាន​សមាជិក​ចំនួន​ជាង៤០ក្រុមហ៊ុន ដែលជា​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគធំ។លោក​បន្តថា ការបង្កើត​សមាគម​នេះ ធ្វើឡើង​ក្នុង​គោលដៅ​ចែករំលែក​បទពិសោធន៍​គ្នា ដើម្បី​ស្វែងរក​ភាព​រីកចំរើន​ក្នុង​វិស័យនេះ ក៏ដូចជា តំណាង​សម្លេង​មួយ​ពី​វិស័យ​ឯកជន ដើម្បី​ធ្វើការ​កាន់តែ​ជិត​ស្និ​ទ្ឋ​និង​លើក​ជា​សំណូមពរ​ពី​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា​ជូន​រដ្ឋាភិបាល​ផងដែរ។
យោងតាម​ទិន្នន័យ​របស់​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និង​សំណង់ បាន​ឲ្យ​ដឹងថា ទុនវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ក្នុង​រយៈពេល ៧ខែ​ឆ្នាំនេះ មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជាង៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក៕
ខណ្ឌ7មករា នឹងមានស្ពានអាកាសថ្មើរជើងដ៏ធំ និងស្រស់ស្អាតជាងគេនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ
ជាមួយនឹងកិច្ចបន្តសកម្មភាពអភិវឌ្ឍន៍សម្រស់រាជធានីភ្នំពេញ ជាពិសេសកាត់បន្ថយនូវហានិភ័យដែលបណ្តាលមកពីបញ្ហាចរាចរណ៍ដល់អ្នកថ្មើរជើងនោះ សាលារាជធានីភ្នំពេញបានធ្វើការសិក្សាលម្អិតជាមួយក្រុមហ៊ុន អ្នកវិនិយោគអាណិកជនកម្ពុជា ហៅកាត់ OCIC ទៅលើការសាងសង់ស្ពានអាកាសសម្រាប់អ្នកថ្មើរជើងស្ថិតនៅចំណុចស្តុបរង្វង់មូលនាងគង្ហីង ស្ថិតក្នុង ខណ្ឌ 7 មករា ។
ផ្អែកតាមសម្ដីរបស់លោក ម៉េត មាសភក្ដី អ្នកនាំពាក្យសាលារជធានីភ្នំពេញ បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា គម្រោងស្ពានអាកាសសម្រាប់អ្នកថ្មើរជើងនេះ នឹងចូលរួមកាត់បន្ថយហានិភ័យគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍សម្រាប់អ្នកថ្មើរជើងបានមួយចំណែកធំ ដោយក្រុមអ្នកជំនាញនឹងចាប់ផ្តើមដំណើរការសាងសង់នៅត្រឹមសប្ដាហ៍ក្រោយនេះ ។ លោកបានបន្តទៀតថា សម្រាប់ស្ពានអាកាសសម្រាប់អ្នកថ្មើរជើងទី3នេះ នឹងត្រូវសាងសង់ជារង្វង់ ដោយមានច្រកជណ្ដើរឡើងចុះចំនួន5 តាមចំណុចស្តុបនីមួយៗ ដោយត្រូវចំណាយពេលក្នុងការសាងសង់ប្រមាណជា6ខែ ពោលគឺអាចបញ្ចប់ការសាងសង់ក្រោយបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ឆ្នាំ2018ខាងមុខនេះ ដោយឡែកសម្រាប់ទំហំទឹកប្រាក់ក្នុងការសាងសង់ស្ពានមួយនេះខាងរដ្ឋបាលសាលារាជធានីភ្នំពេញ នឹងធ្វើការប្រកាសជូនសាធារណៈជននៅពេលខាងមុខនេះ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ម៉េត មាសភក្ដី ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះ ខាងសាលារាជធានីភ្នំពេញ កំពុងតែធ្វើការសិក្សាបន្ថែមទៅលើការសាងសង់ស្ពានអាកាសសម្រាប់អ្នកថ្មើរជើងជាបន្តបន្ទាប់ទៀត ដើម្បីបញ្ចៀសបញ្ហាកក់ស្ទះចរាចរណ៍ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យដែលកើតចេញពីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ខណៈដែលស្ពានអាកាសសម្រាប់អ្នកថ្មើរជើងទី1 និងទី2 ត្រូវបានសាងសង់នៅម្តុំជម្ពូរវ័ន្ត ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ និងស្ពានទី3 គឺនៅក្នុងខណ្ឌ 7មករា ដែលគ្រោងនឹងសាងសង់នៅត្រឹមសប្ដាហ៍ក្រោយនេះ ៕
ចង់​ជោគជ័យ​លើ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ត្រូវធ្វើ​អ្វីខ្លះ?
របរ​រកស៊ី​ឬ​ធ្វើជា​ភ្នាក់ងារ​ជំនាញ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា ជា​របរ​មួយ​ដែល​ផ្តល់​ឲ្យ​មាន​ភាពមានបាន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស ប៉ុន្តែ​ប្រសិនជា​ភ្នា​ក់​ងារ​អចលនទ្រព្យ​គ្មាន​ជំនាញទេ ពួកគេ​មិនអាច​ធ្វើជា​អ្នក​មានបាន​ក្នុង​វិស័យនេះ​នោះទេ ដូច្នេះ​សំណួរ​គឺ​សួ​ថា​តើ​អ្នកជា​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ ត្រូវមាន​ជំនាញ​អ្វីខ្លះ​ដើម្បី​ជោគជ័យ​ក្នុង​វិស័យនេះ?។
លោក​ឧកញ៉ា ចេង ខេង ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន Hutton CPL ដែលជា​ជើងចាស់​មួយរូប​ក្នុង​វិស័យនេះ និង​ជា​អ្នករក​លុយ​បាន​ច្រើន​ពី​ក្នុង​វិស័យនេះ​បាន​ចែករំលែក​បទពិសោធន៍ និង​យុ​ទ្ឋ​សាស្ត្រ​របស់​ល​លោ​ក្នុង​ការធ្វើ​ទីផ្សារ ក៏​ដូច ជា​ប្រកួតប្រជែង​គ្នា​ក្នុង​វិស័យនេះ។
លោក​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទៀតថា ការជ្រើសរើស​ធ្វើ​ជំនួញ​ក្នុង​វិស័យនេះ ជាការ​ជ្រើសរើស​ត្រឹមត្រូវ ព្រោះ​វិស័យនេះ​មាន​លុយ​ច្រើនណាស់ ដូច្នេះ​បើ​យើង​ស្រលាញ់ និង​មាន​ឆន្ទៈ​ធ្វើ​ការងារ​នេះ យើង​នឹង​ទទួលបាន​ជោគជ័យ ហើយ​ដើម្បី​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​ក្នុង​វិស័យនេះ យើង​ត្រូវ​ប្រកាន់​គោលការណ៍​បួន​ចំណុច។
ទី១/ ត្រូវ​ឧស្សាហ៍​ព្យាយាម ដោយ​ធ្វើការ​មិនត្រូវ​គិត​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ឬ​ថ្ងៃអាទិត្យ​ឡើយ។ ពេល​យើង​ធ្វើការ​បែបនេះ អតិថិជន​របស់​យើង​នឹងមាន​ទំនុកចិត្ត និង​អាណិត​យើង ហើយ​ផ្តល់​ការងារ​ឲ្យ​យើង​ធ្វើ។
ទី២/ ត្រូវមាន​ភាពស្មោះត្រង់ ព្រោះ​យើង​ធ្វើការ​ជាមួយ​អ្នកមាន​ប្រាក់​ច្រើន ដូច្នេះ​យើង​ត្រូវតែមាន​ភាពស្មោះត្រង់ កុំ​ឆ្អិន​ក្បាល​ស៊ី​ក្បាល ឆ្អិន​កន្ទុយ​ស៊ី​កន្ទុយ ទី៣ ត្រូវមាន​វិន័យ យក​ច្បាប់​ជាធំ កុំ​ធ្វើអ្វីៗដើម្បី​លុយ​ពេក ព្រោះ​បើ​យើង​ធ្វើបែបនេះ​យើង​នឹង​បាត់បង់​តំលៃ​ខ្លួនឯង ចំណុច​ទី៤ លោ​កថា​យើង​ត្រូវតែ​មានគំនិត​ច្នៃប្រឌិត។ ការដែល​លោក​យកប្រាក់​បាន​ច្រើន​ពី​វិស័យនេះ ដោយសារ​លោក​ស្រលាញ់​វិស័យនេះ មិន​ថា​យប់​ឬ​ថ្ងៃ​ទេ លោក​ធ្វើការ​រហូត​បានសម្រេច។
លើសពីនេះ ការធ្វើការងារ​បាន​ច្រើន​ផ្នែក ទំនាក់ទំនង​ល្អ និង​មានចំណេះដឹង​ទូលំទូលាយ ក៏​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការសម្រេចបាន​នូវ​ភាពជោគជ័យ ព្រោះនេះ​ជាការ​កសាង​កេ​រ្ត៍​ឈ្មោះ​មួយ ដើម្បី​អាច​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ដល់​អតិថិជន និង​ពង្រីក​ទីផ្សារការងារ​របស់​យើង​ឲ្យ​កាន់តែ​សម្បូរបែប​ផងដែរ៕