លោក​បណ្ឌិត ម៉ី កល្យាណ ទីប្រឹក្សា​ជាន់ខ្ពស់​ឧ​ត្ត​ម​ក្រុមប្រឹក្សា​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​បាន​ថ្លែងថា ប្រ​ព័​ន្ឋ​ធនាគារ​នានា​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​មាន​ភាព​រី​ក​ចម្រើន ដោយសារ​ការនាំមក​នូវ​បច្ចេកវិទ្យា ចំណេះដឹង និង​បទពិសោធន៍ថ្មីៗពី​អ្នកវិនិយោគ និង​អ្នកជំនាញ​មកពី​បរទេស ដែល​ផ្តល់​ផលចំណេញ​ដល់​កម្ពុជា​ទាំង​លើ​ទុន និង​ចំនេះដឹង ដែល​កម្ពុជា​ត្រូវ​រៀនសូត្រ​បន្ថែមទៀត៕
ដំណាច់ត្រីមាស​ទី៣ ទុនវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​មាន​ទឹកប្រាក់ ៥៦៣៦លាន​ដុល្លារ
ភ្នំពេញ៖ កា​រវិនិយោ​គ​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​នៅតែមាន​សញ្ញា​ល្អប្រសើរ ដោយ​ដំណាច់ត្រីមាស​ទី៣ឆ្នាំនេះ ទុនវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យនេះ​មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​រហូតដល់ ៥៦៣៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក។
អនុរដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និង​សំណង់​លោក​ឡៅ ទិព្វ​សីហា​បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃទី១១ តុលា​នេះ​ថា សមត្ថកិច្ច នៅតាម​រាជធានី ខេត្ត​ក្រុង​ទូទាំងប្រទេស​បានអនុម័ត​គំរោង​ចំនួន២៥២២គម្រោង ដែលមាន​ទុន​ទឹកប្រាក់៥៦៣៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក កើនឡើង២២ភាគរយ​ធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន។លោក​បន្តថា គម្រោង​អនុម័ត​ឆ្នាំនេះ​ភាគច្រើន​ជា គំរោង​សាងសង់​ខុន​ដូ លំនៅដ្ឋាន​ជា​លក្ខណៈ​បុរី រោងចក្រ សហគ្រាស សណ្ឋាគារ និង​អាគារ​ការិយាល័យ​ជាដើម។
លោក​បន្តថា “ការកើនឡើង​នូវ​ការវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យនេះ ដោយសារ​កត្តា​សន្តិភាព ស្ថិរភាព​នយោបាយ និង​ភាព​អំណោយផល​លើ​ច្បាប់​វិនិយោគ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នកវិនិយោគ​ជាច្រើន​បាន​សម្លឹង​មក​កម្ពុជា ហើយ​កម្ពុជា​បាននិងកំពុង​ក្លាយជា​ទីផ្សារ​ដ៏​ទាក់ទាញ​មួយ។
យោងតាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បាន​ឲ្យ​ដឹងថា ក្នុង​រយៈពេល៧ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយនេះ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​បាន​អន​ម័ត​គម្រោង​សរុប២១៣គម្រោង និង​មាន​ទឹកប្រាក់៣៣៧៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក៕
ក្រុមហ៊ុន​មួយ​គ្រោង​ប្រែក្លាយ​ផ្លូវ ១៧៤ សង្កាត់​ចតុមុខ ទៅជា​កន្លែង​កំសាន្ត​នាពេល​រាត្រី
ភ្នំពេញ៖ ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការវិនិយោគ និង​ធ្វើ​ពិ​ធិ​ធ​កម្ម​ផលិតផល​ទេសចរណ៍ ក្រុមហ៊ុន​ Sabay Sabay Street គ្រោង​ធ្វើការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រែក្លាយ​ផ្លូវ១៧៤ ស្ថិតនៅក្នុង​សង្កាត់​ចតុមុខ​ទៅជា​កន្លែង​កំសាន្ត​ដ៏​ប្រណីត​នាពេល​រាត្រី ដើម្បី​ទទួល​ស្វាគមន​ភ្ញៀវទេសចរ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​មក​កំសាន្ត​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។
នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន Sabay Sabay Street លោក Dwight Hayden បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ម្សិល​ម៉ិ​ញ​នេះ​ថា ក្រុមហ៊ុន Sabay Sabay Street បាន​បោះទុន​វិនិយោគ​នៅ​តំបន់​នេះ ប្រមាណ​ជាជាង៣ឆ្នាំ​ហើយ ក្នុងនោះ​មានដូចជា​សណ្ឋាគារ បា​ឌី​ស្គូ និង​កន្លែង​កំសាន្តផ្សេងៗជាច្រើន ដើម្បី​ស្វាគមន​អតិថិជន​ភ្ញៀវ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​មក​កំសាន្ត​សប្បាយ ដើម្បី​បន្ធូ​អារម្មណ៍។
លោក​បន្តថា  ក្រុមហ៊ុន Sabay Sabay Street នឹង​ពង្រីក​ការអភិវឌ្ឍ​តំបន់​នេះ អោយ​ក្លាយជា​កន្លែង​កំសាន្ត​ដ៏​ប្រណីត​មួយ ដូច​បណ្តា​ប្រទេស​ដទៃទៀត ដើម្បី​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ​អន្តរជាតិ​មក​កំសាន្ត​កម្ពុជា អោយ​កាន់តែច្រើន ក្នុងន័យ​រួមចំណែក​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រែក្លាយជា​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ដ៏​ទាក់ទាញ​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​បរទេស។
លោក Robert Schmalohr ស្ថាបនិក​ក្រុមហ៊ុន Sabay Sabay Street បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដែល​បាន​ផ្តល់ឱកាស​អោយ​ក្រុមហ៊ុន​របស់លោក ធ្វើការ​វិនិយោគ​នៅលើ​ទឹកដី​កម្ពុជា ហើយ​លោក​ប្តេជ្ញាចិត្ត​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រែក្លាយ​កន្លែង​នេះ ក្លាយជា​កន្លែង​កំសាន្ត​ដ៍​ទាក់ទាញ​មួយ​នៅក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន។
រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បានផ្តល់​ផ្តល់ឱកាស​អោយ​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​ជាច្រើន មក​វិនិយោគ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ហើយ​ភាគច្រើន​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​ទាំងនោះ​វិនិយោគ​លើ​សណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន និងកន្លែងៗកំសាន្ត។សម្រាប់​ការអនុញ្ញាតអោយ​ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​វិនិយោគ​នេះ ក្នុង​គោលដៅ​ប្រ​ក្លាយ​ក្លាយ​ប្រទេស​កម្ពុជា​អោយ​ក្លាយជា​គោលដៅ​ទេសចរ​ណ៍ដ៍​ទាក់ទាញ​បំផុត។
ទីប្រឹក្សា​សមាគម​ទីភ្នាក់ងារ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា លោក ហូ វណ្ឌី បាន​ស្វាគមន៍​គំរោង​នេះ ដោយ​លោក​ចាត់ទុកថា វា​ជា​ផលិតផល​ទេសចរណ៍​ថ្មី​មួយ សម្រាប់​រាជធានី​ភ្នំពេញ ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មាន​កន្លែង​កំសាន្ត​នៅមានកម្រិត ហេតុនេះ​ការវិនិយោគ​ពី​វិស័យ​ឯកជន​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍ ក៏ដូចជា​បង្កើត​ឲ្យ​មាន​កន្លែង​កំសាន្ត​នាពេល​រាត្រី​ឲ្យ​បាន​ច្រើន។
លោក​បន្តថា “កម្ពុ​ជាមាន​សក្តានុពល​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​វប្ប​ធ៌​ម និង​ធម្មជាតិ​ច្រើនណាស់ ប៉ុន្តែ​ទាមទារ​ឲ្យ​មានការ​វិនិយោគ​រមណី​យ​ដ្ឋា​ន​កែច្នៃ និង​ផលិតផល​ទេសចរណ៍​ជាច្រើន​ទៀត ទើប​យើង​ទាក់ទាញ​ឲ្យ​ភ្ញៀវ​ស្នាក់នៅ​បានយូរ និង​ចំណាយ​ប្រាក់​ច្រើន”៕
ចង់​បើក​ក្រុមហ៊ុន​ទេសចរណ៍​មួយ​ត្រូវការ​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​អ្វីខ្លះ?
ការបើក​ក្រុមហ៊ុន​មួយ ជា​រឿង​សាមញ្ញ ប៉ុន្តែ​តើ​មាន​និតិ​វិធី​និង​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​តម្រូវ​អ្វីខ្លះ ជា​រឿង​កាន់តែ​ចាំបាច់ ដើម្បី​ឲ្យ​អ្នកមាន​បំណង​បើក​ក្រុមហ៊ុន​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ជា​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍​បានដឹង និង​រៀបចំ​ឯកសារ​ស្នើសុំ​ទៅ​ក្រសួង និង​ស្ថាប័ន​ពាក់​ព័​ន្ឋ។
ការផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ទេសចរណ៍​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍ និង​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ និង​អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍​សម្រាប់​ការី​ទេសចរណ៍ និង​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍​ត្រូវបាន​បែងចែក​ជា ០៤ប្រភេទ ដូចជា ទី១ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍​ដែល​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរ ទៅ​កម្សាន្ត​ក្រៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា (Outbound Tour Operators) ទី២ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍​ដែល​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរ​ចូលមក​កម្សាន្ត​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា (Inbound Tour Operators) ទី៣ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍​ដែល​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរ កម្សាន្ត​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា (Domestic Tour Operators) និង​ទី៤អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ (Travel Agent)។
យោងតាម​ឯកសារ​របស់​ក្រសួងទេសចរណ៍​បាន​ឲ្យ​ដឹងថា បុគ្គល​ដែលមាន​បំណង​ប្រកប​អាជីវកម្ម​ការី​ទេសចរណ៍ និង​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ ឬ​បើក​សាខា​ត្រូវបំពេញ​សំណុំបែបបទ​រួមទាំង​ឯកសារ​សំអាង និង​ព័ត៌មាន​មួយចំនួន​ដូចខាងក្រោម ដូចជា ត្រូវមាន​វិញ្ញាបនបត្រ​បញ្ជាក់​ពី​ការចុះឈ្មោះ​ក្នុង​បញ្ជីពាណិជ្ជកម្ម ។មាន​ប្រាក់​តម្កល់​ធានា​អាជីវកម្ម​ពី​ធានា ដែល​ទទួលស្គាល់​ដោយ​ក្រសួងទេសចរណ៍។
ឯកសារ​ដដែល​បាន​បន្ត​ឲ្យ​ដឹងថា អ្នក​ដែលមាន​បំណង​បើក​ក្រុមហ៊ុន​ផ្តល់​សេវាកម្ម ក្នុង​វិស័យនេះ​ក៏ត្រូវ​មាន​ឯកសារ​មួយចំនួន​ផងដែរ ដូចជា ទី១ លិខិតបញ្ជាក់​ទីស្នាក់ការ ឬ​កិច្ចសន្យាជួល​ផ្ទះ​កិច្ចសន្យា​របស់​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​ក្នុងការ​ប្រកប​អាជីវកម្ម ទី២ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ​សញ្ជាតិ​ខ្មែរ ឬ​លិខិតឆ្លងដែន (សម្រាប់​ជនបរទេស) ទី៣ រូបថត​ម្ចាស់​អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ (៤x៦) ចំនួន ០៣សន្លឹក។
បុគ្គល​ដែល​ស្នើសុំ​បន្ត​អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍​សម្រាប់​ការី​ទេសចរណ៍ និង​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ (រួមទាំង​សាខា) ត្រូវបំពេញ​សំណុំបែបបទ​រួមទាំង​ឯកសារ​សំអាង និង​ព័ត៌មាន​មួយចំនួន​ដូចជា ទី១  ត្រូវមាន​ប្រាក់​តម្កល់​ធានា​អាជីវកម្ម​ពី​ធានា​ការដែល​ទទួលស្គាល់​ដោយ​ក្រសួងទេសចរណ៍ ទី២ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍​ច្បាប់ដើម ទី៣ របាយការណ៍​សកម្មភាព​អាជីវកម្ម​ឆ្នាំមុន ទី៤ កិច្ចសន្យា​របស់​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​ក្នុងការ​ប្រកប​អាជីវកម្ម ទី៥ រូបថត​ម្ចាស់​អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ (៤x៦) ចំនួន០៣សន្លឹក។
ប្រាក់​តម្កល់​ធានា​ការប្រកប​អាជីវកម្ម​ការី​ទេសចរណ៍ និង​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ ត្រូវបាន​កំណត់​ទៅតាម​វិសាលភាព និង​ទំហំ​អាជីវកម្ម​ដូចជា អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍ ដែល​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរ​ទៅ​កម្សាន្ត​ក្រៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា (Outbound Tour Operators) ត្រូវ​តម្កល់​ប្រាក់៧,០០០ដុល្លារ​អាមេរិក។ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍​ដែល​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរ​ចូលមក​កម្សាន្ត​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា (Inbound Tour Operators) ត្រូវ​តម្កល់​ប្រាក់ ៥,០០០ដុល្លារ​អាមេរិក។ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ការី​ទេសចរណ៍​ដែល​នាំ​ភ្ញៀវទេសចរ កម្សាន្ត​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា (Domestic Tour Operators) ត្រូវ​តម្កល់​ប្រាក់ ៥,០០០ដុល្លារ​អាមេរិក។ អាជ្ញា​បណ្ណ​ទេសចរណ៍ ផ្តល់​ដល់​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ (Travel Agent) ត្រូវ​តម្កល់​ប្រាក់២,០០០ដុល្លារ​អាមេរិក៕
ទិញ​ផ្ទះ​ដូចម្តេច​ដើម្បី​ចំណេញ​បាន​ច្រើន?
ចង់ដឹង​ឬទេ​ថា តើ​ទិញ​ផ្ទះ​យ៉ាងដូចម្តេច ដើម្បី​វិនិយោគ​យកប្រាក់​ចំណេញ​មកវិញ​បាន​ឆាប់រហ័ស និង​លក់ដាច់​លឿន។
ឥឡូវនេះ​វេ​ប​សាយ www.propertyarea.asia បាន​ក្លាយជា​អ្នក​ប្រឹក្សា​យោបល់​ជាមួយ​អ្នក​បាន​ហើយ តាមរយៈ​ការបង្ហាញ​ចំណេះដឹង និង​វិធីសាស្ត្រ​សម្បូរបែប និង​ប្រកបដោយ​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​អាច​ឲ្យ​លោកអ្នក យកទៅអនុវត្ត​ន៍​បាន​មាន​ប្រ​សិទ្ឋិ​ភាព​ខ្ពស់ ដែល​ផ្ដល់​កិច្ច​សម្ភាស​ដោយ​លោក ច្រឹ​ក សុខ​នី​ម អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន Century21 Mekong។
ទិញ​ផ្ទះ​ដែល​ទើប​សាងសង់?
ហេតុអ្វី លោកអ្នក ត្រូវ​ទិញ​ផ្ទះ​ទើបនឹង​សាងសង់ ព្រោះ​ម្ចាស់​គំរោង​ខ្លះ​ពួកគេ មិនសូវមាន​ទុន​ច្រើន​សម្រាប់​បង្វិល​ទេ។ ទើប​ផ្ទះ​ពួកគេ​ត្រូវការ​ទុន ដើម្បី​សាងសង់​គំរោង​លំនៅដ្ឋាន​របស់​ពួកគេ ហេតុនេះ​ដំណាក់កាល​ដំបូង​ផ្ទះ​របស់​ពួកគេ​មានតម្លៃ​ធូរ​ថ្លៃ​ជាង​ផ្ទះ​ធ្វើ​រួចហើយ ឬ​ធ្វើ​ជិត​រួច។
ធម្មតា​ផ្ទះ​តែងតែ​ឡើងថ្លៃ
មិនថាតែ​អ្នកវិនិយោគ​មាន​ប្រាក់​តិច ឬ​មាន​ប្រាក់​ច្រើន​ទេ តែងតែ​លក់​ផ្ទះ​របស់ខ្លួន​ឡើងថ្លៃ តាម​ដំណាក់កាល​នៅពេល​ផ្ទះ​របស់ ពួកគេ​សាងសង់​បាន​កាន់តែច្រើន។ ហេតុនេះ​ការទិញ​គំរោង​តំបូង លោក អ្នក​អាច​ចំណេញ​ចន្លោះ​ពី១០ទៅ២០ភាគរយ​នៃ​តំលៃ​លំនៅដ្ឋាន​របស់ខ្លួន។
ទិញ​ផ្ទះ​ដែល​អ្នក​ស្រលាញ់
ធម្មតា​ផ្ទះ​ដែល​អ្នក​ស្រលាញ់ ក៏​អាច​អ្នកដទៃ​ស្រលាញ់ ព្រោះ​ជា​ផ្ទះ​អាច​ប្រកប​អាជីវ​កម្មបាន ឬ​ជា​ផ្ទះ​ដែល​ស្ថិតនៅ​ទីតាំង​មិនសូវ​អ៊ូអរ ដែលជា​ការនិយម​រប​ស់មនុស្ស​ដែល​និយម​ភាពស្ងប់ស្ងាត់ និង​មិន​មានបំណង​ចង់​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​អ្វីមួយ។
គិតពី​ហុងស៊ុយ
ជំនឿ​ហុង ស៊ុយ​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់ ក្នុង​ផ្នត់គំនិត​ជនជាតិ​ចិន និង​ជនជាតិខ្មែរ​ផងដែរ ព្រោះ​ផ្ទះ​បែរមុខ​ទៅ​ទិស​ខាងលិច ជា​ផ្ទះ​មិនសូវមាន​ការពេញនិយម​ទេ។ ពិសេស​ផ្ទះ​លែងមាន​លូ​នៅ​ចំ​ពីមុខ ឬ​ពី​ចំហៀង មិនសូវ​ទទួល​បានកា​រ​ចាប់អារម្មណ៍​ពី​អ្នកទិញ​ឡើយ ព្រោះ​ពួកគេ​មានជំនឿថា មិនសូវមាន​សិរី​សួស្តី និង​សុខមាលភាព​ក្នុងការ​រស់នៅ។
ទិញ​ផ្ទះ​អាច​រកស៊ី​បាន
តាម​ធម្មតា​ផ្ទះ​នៅខាងមុខ អាច​រកស៊ី​បាន​តែងមាន​តំលៃ​ខ្ពស់​ជាងគេ​បន្តិច ប៉ុន្តែ​ក៏​ជា​ផ្ទះ​ឡើងថ្លៃ​លឿន​ជាងគេ និង​ចំណេញ​ច្រើនជាងគេ​ផងដែរ ព្រោះ​ផ្ទះ​ប្រកប​អាជីវ​កម្មបាន ជា​ប្រភេទ​ផ្ទះ​ដែលមាន​មនុស្ស​ច្រើន​ឆ្លងកាត់ និង​ងាយ​ទទួលបាន​ការចាប់អារម្មណ៍។
កេ​រ្ត៍​ឈ្មោះ​បុរី ឬ​គុណភាព​សំណង់
អ្នក​ត្រូវ​ប្រាកដថា បុរី​ដែល​អ្នក​បាន​ទិញ​ជា​បុរី​មិនមាន​បញ្ហា និង​តែងតែ​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ដល់​អតិថិជន លើ​គុណភាព​សំណង់​របស់​ផ្ទះ​និមួយៗ ព្រោះ​ការទិញ​ផ្ទះ​ឬ​គំរោង​លំនៅដ្ឋាន ដែល​មិនបាន​គិតគូរ​ម៉ត់ចត់​ពី​គុណភាព​សំណង់ ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នក​ត្រូវ​ជួប​ផលវិបាក​ជាច្រើន លើ​ការជួសជុល​មិនចេះចប់​មិនចេះហើយ និង​ពិបាក​ក្នុង​ការលក់ ឬ​ស្វែងរក​អតិថិជន​ផងដែរ ប្រសិនជា​ទិញ​ប៉ះចំ​លំនៅដ្ឋាន​បែបនេះ៕
បណ្ឌិត រស់ ច​ន្ត្រា​បុត្រ៖ កម្ពុជា ជា​ទឹកដី​នៃ​ស្នាមញញឹម ​មិនមែនជា​របស់​ថៃ​ទេ
ភ្នំពេញ៖ ខ្មែរ​ញញឹម​ជាមួយ​កែវភ្នែក ស្នាមញញឹម​នេះ បាន​ដក់​ជាប់​លើ​ផ្ទៃមុខ​ខ្មែរ​ពី​ធម្មជាតិ ហើយ​វប្បធម៌ ប្រវត្តិសាស្ត្រ​កាលពី ១០០ឆ្នាំមុន​បាន​កត់ត្រា និង​ចាប់ផ្តើម​នូវ​សម្បត្តិ​មរតក​រស់ មិនអាច​កាត់ថ្លៃ​បាន​នេះ។
ជា​អ្នកសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពី​វប្បធម៌ អរិយ​ធ៌​ម ប្រវត្តិសាស្ត្រ​កម្ពុជា​ជាច្រើន លោក​សាស្ត្រាចារ្យ​បណ្ឌិត រស់ ច​ន្ត្រា​បុត្រ បានលើកឡើង​ពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ និង​តម្លៃ​នៃ​ស្នាមញញឹម​របស់​ខ្មែរ​កាលពី​ចុង​សប្តាហ៍​មុន​ថា អ្នក​ប្រាជ្ញា​បារាំង​បានចាប់ផ្តើម​ហៅ «កម្ពុជា ជា​ទឹកដី​នៃ​ស្នាមញញឹម» កាលពី១០០ឆ្នាំមុន។ បន្ទាប់ពី​អ្នក​ប្រាជ្ញា​រូបនោះ មក​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ពី​វប្ប​ធ៌​ម ចម្លាក់​យើង ដោយបាន​រកឃើញ​ស្នាមញញឹម​នៃ​អប្សរា និង​ស្នាមញញឹម​របស់​ព្រះ​ពោធិសាត់ នៃ​ប្រាសាទបាយ័ន ព្រមទាំង​ចម្លាក់​បដិមា​នៃ​ព្រះបាទ​ជ័យ​វរ្ម័នទី៧ ជា​ស្នាមញញឹម​បង្ហាញ​ពី​សេចក្តី​ស្ងប់ និង​ប្រាស់ចាក​អំពើ​បាប។
ចំណុច​ពិសេស​របស់​ខ្មែរ មុន​និយាយ​តែងតែ​ញញឹម និង​ញញឹម​សិន​មុន​និយាយ ប៉ុន្តែ​ពួក​សៀម បាន​យក​ស្នាមញញឹម​នេះ​ថា​ជា​របស់ខ្លួន សូម្បី​ក្រុមហ៊ុន​អាកាសចរណ៍​របស់​ពួកគេ​ក៏បាន​យកឈ្មោះ «Smiles» ដែល​ខ្មែរ​ត្រូវតែ​ដណ្តើមយក​មកវិញ ដើម្បី​កុំ​ឲ្យ​គេ​យកទៅ​ថា​ជា​របស់គេ។ លោក​សាស្ត្រាចារ្យ​បញ្ជាក់។
ក្នុងន័យ​សន្តិភាព ស្នាមញញឹម មិន​ត្រឹម​មាន​ត​ម្ល​ស ក្នុងការ​បន្សាប​នូវ​កំហឹង​នោះទេ តែ​វា​ជា​សម្បត្តិ​វប្បធម៌​ដ៏​មាន​ត​ម្ល​ស​មួយ ដែល​មិនអាច​កាត់ថ្លៃ​បាន។
លោក​សាស្ត្រាចារ្យ រស់ ច​ន្ត្រា​បុត្រ បាន​គាំទ្រ​នូវ​ការលើកឡើង​នេះ ដោយ​លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា “ស្នាមញញឹម​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា ជា​សម្បត្តិ​វប្ប​ធ៌​ម​មួយ និង​មាន​សក្តានុពល​ក្នុងការ​ទាក់ទាញ​ទេសចរណ៍ និង​ទាក់ទាញ​ការវិនិយោគ​ផងដែរ និង​ផ្តល់​ផលប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ដល់​ប្រជាជាតិ​នេះ។ លោក​បន្តថា “អតីត​ព្រះ​បរម​រតន​កោដិ លោក​ជោគជ័យ​ក្នុង​នយោបាយ​ការបរទេស​របស់លោក ដោយសារ​ស្នាមញញឹម​ដ៏​ស្រស់ស្រាយ​របស់លោក អ្នក​បាន​ស្គាល់​ព្រះអង្គ​តែងតែ​លង់​នឹង​ស្នាមញញឹម​ព្រះអង្គ។
ភស្តុតាង​រឹងមាំ​លើសបីនេះ​ទៀត គឺ​អ្នកនិពន្ធ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ដ៏​ល្បាញ​ល្បី Charles Meyer ទីប្រឹក្សា​អតីត​សម្តេចព្រះ​បរម​រតន​កោដិ នរោត្តម​សីហនុ ក៏បាន​លើកឡើង​ពី​ត​ម្ល​ស និង​អត្តសញ្ញាណ​របស់​ជនជាតិ​ខ្មែរ ក្នុង​សៀវភៅ​របស់លោក ក្រោម​ចំណងជើង​ថា “ក្រោយ​ស្នាមញញឹម​របស់​ខ្មែរ” ផងដែរ។
ឆ្លុះ​បង្ហាញ​ពី​ភាពស្រស់​បំព្រង​អតីតកាល និង​កាលប្រវត្តិ ព្រមទាំង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ដ៏​វែង​អន្លាយ​របស់​កម្ពុជា អ្នកនិពន្ធ​រូបនេះ បានលើកឡើង​នូវ​អត្តសញ្ញាណ​មួយ​ក្នុង​អត្តសញ្ញាណ​របស់​ខ្មែរ នៅក្នុង​សៀវភៅ​របស់លោក​ថា វា​មាន​លក្ខណៈ​ទន់ភ្លន់​មួយ​ពី​ធម្មជាតិ ក្នុង​ការទទួល​រាក់ទាក់​របស់​ជនជាតិ​នេះ។ រឿងព្រេង​របស់​ខ្មែរ​ទាំង អស់​សម្បូរ​ទៅដោយ​រឿង របស់​អ្នក​នាំសារ​របស់​អាទិទេព​ទាំងឡាយ ដែល​ចុះមក​ល្បង​ពិសោធន៍​សេចក្តី​សប្បុរស របស់​មនុស្សលោក​ច្រើនណាស់។
រឿងព្រេង​មួយ ក្នុងចំណោម​រឿងព្រេង​ដ៏​គួរ​ឲ្យ​រីករាយ​បាន​និទាន​ថា ព្រះ​វិស្ណុ ដែល​កាឡាខ្លួន​មាន​វ័យក្មេង និង​រូប​សម្រស់​ល្អ​ស្អាត​ម្នា​ក់បាន​ដើរ​គោះទ្វារ​ទាំងអស់​ក្នុងភូមិ​ខ្មែរ​មួយ ដោយ​គ្មាន​អ្នកណាម្នាក់​ព្រម​បើកទ្វារ​ឡើយ មុនពេល​បុរស​នោះ ត្រូវបាន​ទាក់ទាញ​ដោយ​សំឡេង​ច្រៀង​មួយ ដែល​លាន់លឺ​ចេញពីផ្ទះ​ក្រខ្សត់​ជាងគេ​បំផុត។ យុវ​កញ្ញា​ម្នាក់​បានទទួល​បុរស​នោះ​ដោយ​ញញឹមញញែម ហើយ​បានរៀបចំ​បាយទឹក​ឲ្យ​បុរស​នោះ​ហូប និង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ស្នាក់នៅ​មួយ​យប់។
រឿងព្រេង​ដែល​គេ​មិនសូវ​បានលឺ ហើយ​ត្រូវបាន​លោក Charles Meyerយកមក​និទាន​ឡើងវិញ​នេះ ជាការ​បង្ហាញ​ពី​សម្រស់ ប្រវត្តិសាស្ត្រ និង​ភាពរុងរឿង​របស់​កម្ពុ​ជា ពិសេស​ស្នាមញញឹម​របស់​ប្រជាជាតិ​នេះ។
ក្នុង​ជំពូក​ទី២នៃ​សៀវភៅ “ក្រោយ​ស្នាមញញឹម​រលត់​ទៅ ដដែល​នេះ​លោក​Charles Meyer បានលើកឡើង​ជាទ​ល្ហី​ករ​ណ៍​បន្ត ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​នូវ​តម្លៃ​នៃ​ប្រជាជាតិ​នេះ​ទៀតថា នៅក្នុង​សតវត្សរ៍​ថ្មី អ្នកដំណើរ​មកពី​ប​ញ្ចឹ​ម​ប្រទេស​បាន​ចារិក​ក្នុង​លក​ប​ត្រ ដែល​បញ្ជាក់​ពី​លក្ខណៈ​របស់​ជនជាតិខ្មែ​រ ដោយ​ពាក្យ​សាម ញ្ញៗថា “ជា​ប្រជាជន​ដែលមាន​អារម្មណ៍​រីករាយ និង​ញញឹមញញែម គួរសម ទៀងត្រង់​និង​រាក់ទាក់ ស្លូតបូត និង​ស្រលាញ់​សន្តិភាព