បុរី​ប្រណីត​ថ្មី​មួយ​តម្លៃ ១០០លាន​ដុល្លារ នឹង​លេចឡើង​នៅតាម​ផ្លូវជាតិ​លេខ១
ភ្នំពេញ៖ បុរី​ប្រណីត​ថ្មី​មួយ ដែល​បោះទុន​វិនិយោគ​តម្លៃ១០០លាន​ដុល្លារ នឹង​លេចឡើង​នៅតាម​បណ្តោយ​ផ្លូវជាតិ​លេខ១ ស្របពេល​ទីផ្សារ​បុរី​កំពុង​ដែលមាន​ដំណើរការ​ល្អប្រសើ​រ។
អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន World Bridge Land លោក​ឧកញ៉ា​សៀ រិ​ទ្ឋី​បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ​ថា គំរោង​ថ្មី​នេះ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​សាងសង់ និង​ប្រកាស​លក់​នៅ​ចុងខែ​កក្កដា​នេះ នៅលើ​ផ្ទៃដី៣,៦ហិកតា មានផ្ទះ​សរុប​ចំនួន២០៤ផ្ទះ និង​ដាក់លក់​ក្នុង​តំលៃ​ចាប់ពី​ជាង៣០ម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក។ គំរោង The Palm សហការ​វិនិយោគ​រវាង​ក្រុមហ៊ុន World Bridge Land ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន Oxley Holding ដែលមាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ប្រទេស​សឹង្ហ​បុរី។លោក​បន្តថា គំរោង​នេះ​ជា​គំរោង​ដែលមាន​ទស្សនទាន នៃ​ការអភិវឌ្ឍ​ប្លែក​ពី​គេ ដែលមាន​អាងទឹក មាន​កន្លែង​ជិះ​អូប័រ​កំសាន្ត និង​មាន Man Make Beach និង​សេវាកម្ម​ជាច្រើន​ទៀត។
លោក​បន្តថា “អ្នកដឹង​ចិត្ត​ខ្ញុំ​ហើយ បើ​ធ្វើ​អ្វីមួយ បើ​មិន​ជោគជ័យ ខ្ញុំ​មិន​ធ្វើ​នោះទេ។លោក​បន្តថា “តំបន់​ស្ថិតនៅតាម​បណ្តោយ​ផ្លូវជាតិ​លេខ១ ជា​តំបន់​ល្អប្រសើរ​ណាស់​សម្រាប់​រស់​នៅ បន្ទាប់ពី​ផ្លូវ​នេះ​បានបញ្ចប់​ការសាងសង់។
លោក​ឧកញ៉ា​ សៀ រិ​ទ្ឋី​ បាន​បន្តថា “ប្រសិនជា​អតិថិជន​ចង់​ទិញ​លំនៅដ្ឋាន​បែប ​resort សូម​រង់​ចាំមើល​គំរោង​នេះ ព្រោះ​វា​ជា​គំរោង​ដែលមាន​ទស្សនទាន​នៃ​ការអភិវឌ្ឍន៍​បែប​ថ្មី និង​ខុសប្លែក​ពី​គេ។
ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅដ្ឋាន​កម្ពុជា លោក​ឧកញ៉ា​លី ហួរ​បាន​ថ្លែងថា ស្ថានភាព​នៃ​ការលក់​បុរី​ចាប់ផ្តើម​ប្រសើរឡើង​ហើយ ដោយ​បុរី​ជាច្រើន​បាន​លក់​យ៉ាង​ជោគជ័យ​ក្នុង​រយៈពេល​ខ្លី​ចុងក្រោយ​នេះ ហើយ​តំបន់​ផ្លូវជាតិ​លេខ១ ក៏​ជា​តំបន់​ល្អ​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍន៍។លោក​បន្តថា ការវិនិយោគ​បុរី​សម្រាប់​ប្រជាជនមាន​ជីវភាព​មធ្យម និង​ក្រោម​មធ្យម​លក់ដាច់​ល្អ ប៉ុន្តែ​បើ​ផ្ទះ​មាន​តំលៃ​ថ្លៃ​សម្រាប់​អ្នកមាន​ជីវភាព​ធូរធារ​លក់បាន ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ល្បឿនយឺត។
លោក​បន្តថា “ការលក់​លំនៅដ្ឋាន​ល្អ​ឡើងវិញ ដោយសារ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មានការ​យល់ដឹង​ច្រើនជាង​មុន ពួកគេ​មិន​បារម្ភ​ពី​ការបោះឆ្នោត​ទៀត​ទេ គាត់​ចាស់ទុំ​ហើយ លែង​ឈ្លោះ​គ្នា លែង​វ៉ៃ​គ្នា​ពេល​ហែរ​បក្ស នេះ​ជា​រឿង​ល្អ​សម្រាប់​ទាំងអស់គ្នា។
លោក​ គីម ហ៊ាង ​ប្រធាន​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា ទីផ្សារ​បុរី​នៅតែ​ទទួលបាន​ជោគជ័យ ដោយសារ​តម្រូវ​ការបន្ត​កើនឡើង ព្រោះ​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​បន្ត​សម្រេច​បាន​កំនើន​ខ្ពស់ លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​នៃ​ការផ្តល់​ឥ ណ​ទាន​កាន់​តែមាន​ភាពងាយស្រួល និង​កំនើន​ប្រជាសាស្ត្រ​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ។លោក​បន្តថា ទោះជា​យ៉ាងណា​គម្រោង​បុរី​លំនៅដ្ឋាន​ប្រណីត ហាក់​មាន​ភាពយឺតយ៉ាវ​បន្តិច​ក្នុង​ការលក់ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ដែលមាន​អ្នកវិនិយោគ​មាន​កេ​រ្ត៍​ឈ្មោះ​បែបនេះ នឹង​នៅតែ​ទទួលបាន​ជោគជ័យ ព្រោះ​អ្វី​សំខាន់​គឺ​ទំនុកចិត្ត៕
សម្តេច​តេ​ជោ​ថា កម្ពុជា​នឹង​ទទួលបាន​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ ៥,៧លាន​នាក់​នៅ​ឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ៖ សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ​ហ៊ុន សែន​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា កម្ពុជា​នឹង​ទទួលបាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​បរទេស ប្រមាណ៥,៧លាន​នាក់​នៅ​ឆ្នាំ២០១៧នេះ ខណៈដែល​វិស័យ​ឯកជន​បាន​យល់ស្រប ដោយសារ​លំហូរ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ចិន​បាន​កើនឡើង​យ៉ាងគំហុក។
ថ្លែង​ក្នុង​ពិធី​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​កម្មករ និយោជិត​ជាង១ម៉ឺន​នាក់​នៅ​តំបន់​កំបូល​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១៨ តុលា​នេះ សម្តេច​តេ​ជោ​បាន​ថ្លែងថា នៅ​ឆ្នាំ២០១៧នេះ​កម្ពុជា​រំពឹងថា​នឹង​ទទួលបាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​បរទេស៥,៧លាន​នាក់។
រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងទេសចរណ៍​លោក​ទិ​ត្យ ចាន់ថា​បាន​យល់ស្រប​នឹង​ការលើកឡើង​របស់​សម្តេច​តេ​ជោ ដោយ​ឯកឧត្តម​បាន​ថ្លែងថា ប្រសិនជា​យើង​មើល​ពី​កំនើន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ឆ្នាំនេះ យើង​អាច​សម្រេចបាន​តាម​អ្វីដែល​សម្តេច​បានលើកឡើង ដោយសារ​រយៈពេល៧ខែ​ឆ្នាំនេះ កម្ពុជា​ទទួលបាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ​ជាង៣លាន​នាក់ ស្មើនឹង​កំនើន​ប្រមាណ១៣ភាគរយ​ធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន។
លោក​បន្តថា “ឆ្នាំនេះ​កម្ពុជា​ទទួលបាន​កំនើន​ភ្ញៀវ​ច្រើន ពិសេស​ក្នុង​រដូវ​សម្បូរ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍ ក្រសួង​បាន​សង្កេតឃើញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ​កើន ឡើង​ខ្ពស់ ហេតុនេះ​យើង​សង្ឃឹមថានឹង​សម្រេចបាន​នូវ​គោលដៅ។
ក្រសួងទេសចរណ៍​បាន​ពន្យា​ករ​ណ៍​កាលពីដើម​ឆ្នាំនេះ​ថា កម្ពុជា​រំពឹង​ទទួលបាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរ​ជា​យិ៥,៤លាន​នាក់ ខណៈ​កាលពី​ឆ្នាំ២០១៦កម្ពុជា​ទទួលបាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ៥លាន​នាក់។
ប្រធាន​សហ​ព័​ន្ឋ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​លោក ធួន ស៊ីណាន បាន​ថ្លែងថា ផ្អែក​តាម​អ្វីដែល​សម្តេច​លើកឡើង និង​តួលេខ​ជាក់ស្តែង លោក​យល់ស្រប​នឹង​ការលើកឡើង​របស់​សម្តេច ដោយសារ​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ចិន បាន​កើនឡើង​យ៉ាងគំហុក​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដែល​ពិបាក​រក​បន្ទប់​សម្រាក​ជា​រៀងរាល់​ពេល ហើយ​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ដទៃទៀត ក៏​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ចិន និង​ភ្ញៀវ​អន្តរជាតិ​ដទៃទៀត​កើនឡើង​ផងដែរ។
អ្នកជំនាញ​ទេសចរណ៍​មួយរូប​បាន​និយាយ ក្នុង​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះថា កម្ពុជា​ពិតជា​សម្រេចបាន​កំនើន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ តែ​តួលេខ​នៃ​កំនើន​គួរ​សិក្សា​ឡើងវិញ ដោយសារ​មានការ​ត្អូញត្អែរ​ពី​ម្ចាស់​សណ្ឋាគារ ក្រុមហ៊ុន​ដឹកជញ្ជូន​នានា​នៅ​ខេត្តសៀមរាប ពី​ភាពស្ងប់ស្ងាត់​របស់​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ​នានា ក្នុងពេលដែល​រដូវ​សម្បូរ​ភ្ញៀវ​បានមក​ដល់ ប៉ុន្តែ​ការមកដល់​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ជាក់ស្តែង​បាន​ថយចុះ ធៀប​នឹង​ឆ្នាំមុន។
លោក​បន្តថា “វិស័យ​ឯកជន​ចង់​ឲ្យ​មានការ​អង្គុយ​ចុះ​រួមគ្នា ពិនិត្យមើល​ទាំងអស់គ្នា​ជាមួយ​មន្ត្រី​ស្ថាប័ន​ពាក់​ព័​ន្ឋ ដើម្បី​ពិនិត្យ​បញ្ហា​ជាក់ស្តែង និង​រក​ដំណោះស្រាយ​រួមគ្នា”៕
ស្ថាប័ន​ចំនួន​បី​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន ១៥លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​វិស័យ​កសិកម្ម
ភ្នំពេញ៖ ស្ថាប័ន​ចំនួន​បី​បាន​រួមគ្នា​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន១៥លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ដើម្បី​ជួយ​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​ខេត្ត​ចំនួន​បួន តាមរយៈ​ការ​សម្រប​ស​ម្រូ​លពី​ទីភ្នាក់ងារ​សហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់​កិច្ចអភិវឌ្ឍន៍​អន្តរជាតិ (USAID)។
ស្ថាប័ន​ចំនួន​បី​នោះ​រួមមាន មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ចំនួន​ពីរ​នៅ​កម្ពុជា​គឺ AMK និង​គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ LOLC ព្រមទាំង​ក្រុមហ៊ុន RMA សម្រាប់​មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅក្នុង​ខេត្តសៀមរាប បាត់ដំបង កំពង់ធំ និង​ខេត្តពោធិសាត់។
យោងតាម​សេចក្តីប្រកាស​ព៌​ត​មានបាន​ឲ្យ​ដឹង​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១៨ តុលា​នេះ​ថា ការប្រកាស​ពី​ភាពជា​ដៃគូ​នេះ ឆ្លុះបញ្ចាំង​ពី​ការប្តេជ្ញាចិត្ត​របស់​រដ្ឋា​ភិ​បាល​សហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងការ​បង្កើន​ភាព​ដែល​អាច​ទទួលបាន​នូវ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ដែលជា​ផ្នែក​មួយ​ដ៏​សំខាន់ ក្នុងការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​ផលិតភាព លើកកម្ពស់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ដែល​ដឹកមុខ​ដោយ​វិស័យ​កសិកម្ម។ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ២០១១ ទីភ្នាក់ងារ USAID តាមរយៈ​កម្មវិធី​សន្តិសុខ​ស្បៀង​សម្រាប់​អនាគត (Feed the Future Initiative) បាន​គាំទ្រ​ដល់​វិស័យ​កសិកម្ម និង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​នៅតាម​បណ្តា​ខេត្ត​ចំនួន បួន​ជុំវិញ​បឹង​ទន្លេសាប​តាមរយៈ​កម្មវិធីផ្សេងៗជាច្រើន ដោយ​ផ្តោតលើ​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​កសិករ​តូច តាច។ ដើម្បី​បំពេញបន្ថែម​លើ​គម្រោង​សន្តិសុខ​ស្បៀង​សម្រាប់​អនាគត ថ្ងៃនេះ​ទីភ្នាក់ងារ USAID បាន​ចាប់​ដៃគូ​ជាមួយ​វិទ្យាស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ចំនួន​ពីរ​គឺ វិទ្យាស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ AMK វិទ្យាស្ថាន​មីក្រូ ហិរញ្ញវត្ថុ LOLC និង​ក្រុមហ៊ុន RMA ដើម្បី​ប្រមូលប្រាក់​កម្ចី​រហូតដល់១៥លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់​វិស័យ​ក​សិ​វប្បកម្ម។
កម្ចី​ទាំងនេះ នឹង​ពង្រីក​ការវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ក​សិ​វប្បកម្ម​ក្នុង​គោលដៅ ជម្រុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច បង្កើត​ការងារ និង​ការលក់​វត្ថុធាតុដើម​កសិកម្ម​ក្នុង​រយៈពេល៧ឆ្នាំ​នៅតាម​បណ្តា​ខេត្ត​ខាងលើ។
លោកស្រី​ផលី ដាន់​ហ្វ៊​ត (Polly Dunford) នាយិកា​បេសកកម្ម​នៃ​ទីភ្នាក់ងារ USAID ប្រចាំ​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា “យើង​មាន​មោទនភាព​ក្នុងការ​ផ្តល់​ឥណទាន​ដល់​វិស័យ​ឯកជន ដែល​កំពុង​បម្រើការ​លើ​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅ​កម្ពុជា ដែលមាន​ប្រជាជន៧០%នៃ​ប្រជាជន​សរុប​រស់នៅ ពឹង​ផ្អែកលើ​វិស័យ នេះ។ លោកស្រី​បន្ថែមថា៖ “យើង​មានការ​ជឿជាក់ថា​ការ បង្កើន​ឥណទាន​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម នឹង​គាំទ្រ​យ៉ាង​សម្បើម ដល់​កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរ​បស់​ប្រទេស​កម្ពុជា ព្រមទាំង​ផ្តល់​ផល​វិជ្ជមាន​ដល់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ទាំងមូល មិន​ថា​នៅតាម​ទីជនបទ ឬ​ទីប្រជុំជន​នោះទេ”៕
ផ្សារ​រាត្រី​កុង​ទី​ណ័​រ​មួយទៀត​បើក ដំណើរការ​នៅពេលឆាប់ៗនេះ
ភ្នំពេញ៖ ផ្សារ​រាត្រី​កុង​ទី​ណ័​រ​ថ្មី​មួយទៀត នឹង​បើក​ដំណើរការ​នៅពេល​ខាងមុខនេះ ស្របពេល​និន្នាការ​ផ្សារ​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​បែបនេះ កំពុង​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ។
ផ្សារ​រាត្រី​ថ្មី​នេះ ស្ថិតនៅតាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ​សុធារស (នៅខាងមុខ​អាគារ ROSE Condo ឬ​ខាងត្បូង​ផ្សារ AEON Mall) ស្ថិតក្នុង​សង្កាត់​ទន្លេបាសាក់ រាជធានី​ភ្នំពេញ។
តាម​ព័ត៌មាន​ពី​ប្រធាន​ផ្នែក​ទីផ្សារ​នៃ​ផ្សារ​ទំនើប​នេះ បាន​និយាយ​ក្នុង​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​នា​រសៀល​ថ្ងៃទី១៧ តុលា​នេះ​ថា ផ្សារ​រាត្រី​នេះ​នឹង​បើក​ដំណើរការ​នៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ ហើយ​វា​នឹង​ជា​ផ្សារ​មាន​ទំហំ​ធំជាងគេ​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។ ផ្សារ​នេះ​នឹង​បើក​ដំណើរការ ២៤ម៉ោង ដោយមាន​លក់ទំនិញ​ច​ម្រុះ មាន​ភោជនីយដ្ឋាន ហាង​លក់​សម្លៀកបំពាក់ និង​តន្ត្រី​បែប​ក្លា​សិ​ក។
ការបើក​ផ្សារ​ទំនើប​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ បាន​រីក​រាលដាល​កាន់តែច្រើន បន្ទាប់ពី​ផ្សា​រាត្រី​ទីមួយ ដែល​វិនិយោគ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន Jet Group បាន​បើក​ដំណើរការ​និង​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​រួចមក។
លោក​ឧកញ៉ា ស្រី ចាន់ថន អគ្គនាយក​ក្រុម​ហ៊ុ Jet Group បាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹង​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ​ថា Jet Container Night Market មាន​តែមួយ​ប៉ុណ្ណោះ ហេតុនេះ​ភាពជោគជ័យ ឬ​បរាជ័យ​របស់​អ្នកវិនិយោគ​ស្រដៀង​គ្នា​នេះ មិន​ពាក់​ព័​ន្ឋ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​របស់លោក​ឡើយ។
និន្នាការ​នៃ​ការធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​នៅ​កម្ពុជា ភាគច្រើន​ធ្វើឡើង​តាម​គ្នា​ដែល​អ្នកជំនាញ​បាន​ព្រមាន​ពី​ហានិភ័យ ក្នុង​ការធ្វើ​ជំនួញ​បែបនេះ ព្រោះ​ការធ្វើ​ជំនួញ បែបនេះ មិន​ទទួលបាន​ជោគជ័យ​ឡើយ ប្រសិនជា​អ្នកវិនិយោគ​គ្មាន​ជំនាញ​ច្បាស់លាស់ ហើយ​ធ្វើ​អ្វី​តាម​គ្នា​នោះ៕
កម្ពុជា​ស្នើសុំ​សឹង្ហ​បុរី​ឲ្យនាំចូល​ផលិតផល​កសិកម្ម​បី​មុខ
ភ្នំពេញ៖ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​បាន​ថ្លែង ក្នុងជំនួប​ជាមួយ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការបរទេស​សឹង្ហ​បុរី លោ​កវី​វៀន បា​ឡា​គ្រី​ស្នាន ដែល​បាននិងកំពុង​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​កម្ពុជា​រយៈពេល​មូ​យ​ថ្ងៃ គឺ​ថ្ងៃទី១៧ តុលា​នេះ​ថា លោក​សូម​ឲ្យ​សឹង្ហ​បុរី​ពិចារណា​នាំចូល​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុ​ជា ចំនួន​បី​ប្រភេទ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​របស់ខ្លួន។ ផលិតផល​កសិកម្ម​ទាំងនោះ​រួច​មាន ម្រេច អង្ករ និង​ផ្លែស្វាយ។
ជាការ​ឆ្លើយតប​លោ ក​វី​វៀន បា​ឡា​គ្រី​ស្នាន ​បាន​សន្យា​នឹង​លើកសំណើរ​នេះ​ទៅកាន់​រដ្ឋាភិបាល​របស់​លោក​ពិចារណា។ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា សឹង្ហ​បុរី​មាន​ទឹកប្រាក់​ប្រមាណ៣លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ​កាលពី​ឆ្នាំមុន។
លោក​ឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធាន​សភាពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា សឹង្ហ​បុរី​មាន​ទំហំ​តូច​ប៉ុណ្ណោះ ដោយសារ​ប្រទេស​សឹង្ហ​បុរី​មិនមែនជា​ប្រទេស​ផលិត​ធំ សម្រាប់​នាំចេញ​នោះទេ ព្រោះ​ប្រទេស​នេះ​មាន​ចំនួន​ប្រជាជន​តិច ធៀប​ជាមួយនឹង​កម្ពុជា ហេតុនេះ​សឹង្ហ​បុរី គឺអាច​គ្រាន់តែ​ជាទី​តាំង ស្តុក​ទំនិញ​កម្ពុជា សម្រាប់​នាំចេញ​បន្តបាន។
លោក​បន្តថា “ប៉ុន្តែ​អ្វី​ក៏ដោយ​ឲ្យ​តែមាន​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​បែបនេះ គឺ​ផ្តល់​ផលចំណេញ​ដល់​ប្រទេស​ទាំងពីរ លើ​វិស័យ​នយោបាយ និង​ពាណិជ្ជកម្ម”៕
GMAC ចាប់ផ្តើម​ដាក់​ញ្ញត្តិ​សុំ​អនុគ្រោះ​ព​ន្ឋ​នាំចេញ​ស្បែកជើង​ទៅ​អាមេរិក
ភ្នំពេញ៖ សមាគម​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​កម្ពុជា (GMAC) នៅថ្ងៃនេះ​បានសម្រេច​ដាក់​ញ្ញត្តិ​ទៅកាន់​រដ្ឋាភិបាល​អាមេរិក ដើម្បី​សុំ​អនុគ្រោះ​ព​ន្ឋ​ក្នុង​ការនាំចេញ​ស្បែក ជើង​ទៅកាន់​ប្រទេស​នេះ។
អគ្គលេខាធិការរង​សមាគម​រោងចក្រ​កាត់ដេរ​កម្ពុជា លោក​បណ្ឌិត កាំ​ង ម៉ូ​នី​កា​បាន​ថ្លែង​ក្នុង​សេចក្តីប្រកាស​ព៌​ត​មាន​របស់ GMAC នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១៧ តុលា​នេះ​ថា ដើម្បី​បំពេញ​តាម​កាលកំណត់ ខាង​សមាគម​បានដាក់​ញ្ញត្តិ​របស់ខ្លួន ទៅកាន់​រដ្ឋា ភិ​បាល​អាមេរិក សម្រាប់​ការទទួល​បា​នា​ការអនុគ្រោះ​ព​ន្ឋ GSP សម្រាប់​ស្បែកជើង​នាំចេញ​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អាមេរិក។
លោក​បន្តថា ការដាក់​ស្នើសុំ​នេះ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និង​ផ្អែកលើ​ការទទួលបាន​ជោគជ័យ ក្នុងការ​សម្រេចបាន​នូវ​ការអនុម័ត​ពីស​ភា​នៃ​ច្បាប់​ពង្រីក​បន្ថែម នៃ​ប្រ​ព័​ន្ឋ​អនុគ្រោះ​ព​ន្ឋ​ឆ្នាំ២០១៥ នៃ HR លេខ១២៩៥ ដែល​បាន​ចុះហត្ថលេខា​នៅ​ថ្ងៃទី២៨ មិថុនា ឆ្នាំ២០១៥ ដែល​បានធ្វើ​ឲ្យ​បន្ទាត់​ព​ន្ឋ​ចំនួន២៨ ជួរមុខ​នៃ​ទំនិញ​កាបូបយួរ​របស់​អ្នកដំណើរ ដែលមាន​នៅក្នុង​អនុ​ក្រិត​លេខ៤២០២ នៃ​HTS មាន​សិ​ទ្ឋ​ទទួលបាន​ការអនុគ្រោះ​ព​ន្ឋ​ស្ថិតក្រោម​ក្របខ័ណ្ឌ GSP។
លោក​បន្តថា “GMAC កំពុងធ្វើការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និ​ទ្ឋ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ច្បាប់ ដែលមាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ទីក្រុង​វ៉ាស៊ីនតោន សហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់​ការ​រ​ផ​ប​ចំ​ឯកសារ​នានា។ បច្ចុប្បន្ន GMAC មាន​រោងចក្រ​ស្បែកជើង​ចំនួន៥៩ និង​បាន​នាំចេញ​តម្លៃ​ប្រមាណ៧០០លាន​ដុល្លារ​កាលពី​ឆ្នាំមុន។
លោក វីល្លៀម ហេ​ដស៍ ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​អាមេរិក​ប្រចាំ​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា កាលពី​ឆ្នាំមុន​រដ្ឋាភិបាល​អាមេរិក បាន​ទិញ​ទំនិញ​កាបូប​យូរ​សម្រាប់​ការធ្វើដំណើរ​ពី​កម្ពុជា​តម្លៃ១០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក ដែល​វិស័យនេះ​បានផ្តល់​ការងារ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុ​ជាជាង១០ម៉ឺន​នាក់ ហើយ​ជាង​រយៈពេល២០ឆ្នាំ​កន្លងមកនេះ អាមេរិក​បាន​ទិញ​ទំនិញ​ពី​កម្ពុជា ក្នុង​ទឹកប្រាក់៣៦,០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក៕
ឧកញ៉ា សៀ រិ​ទ្ឋី ប្រាប់​ពី​គន្លឹះ​មុន​សម្រេចចិត្ត​សាងសង់​ខុន​ដូលក់
ភ្នំពេញ៖ ខុន​ដូ​ជា​ផ្នែក​ថ្មី​មួយ ដែល​ស្ថិតនៅក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​កម្ពុជា និយាយ​ពី​ខុន​ដូ គេ​តែង​នឹកឃើញ​ដល់​អាគារខ្ពស់ៗ ដែល​កំពុង​លេច​វត្ត​មាននៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ និង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ។
ហេតុ​អី​បានជា​អ្នកវិនិយោគ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​វិនិយោគ​លើ​ខុន​ដូ ដែលជា អាគារ​សហកម្ម​សិ​ទ្ឋ​ច្រើន? លោក​ឧកញ៉ា​សៀ រិ​ទ្ឋី​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន World Bridge Group ដែល​បាននិងកំពុង​សាងសង់​ខុន​ដូ THe Bridge, The PeAk តំលៃ​ជិត១០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​បាន​ថ្លែងថា មុន​សម្រេចចិត្ត​សាងសង់​ខុន​ដូ តំបូង​គេ​ត្រូវ​គិតពី​ទីតាំង ព្រោះ​ទីតាំង​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់ ដើម្បី​កំណត់​ភាព​ជោគ ជ័យ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ណាមួយ។ ចំណុច​មួយទៀត គេ​ត្រូវ​សិក្សា​ទីផ្សារ​ឲ្យ​បានច្បាស់លាស់ ដើម្បី​កំណត់ថា​អ្នកណា​ជា​អតិថិជន​របស់ខ្លួន និង​ចំណុច​ចុងក្រោយ គឺ​និយាយ​ពី​មូលធន​ថវិកា និង​គុណភាព​សំណង់។ លោក​បន្តថា គំរោង​ដែល​ខ្ញុំ​ធ្វើ​មិនដែល​បរាជ័យ​ទេ បើ​មិន​ជោគជ័យ​ខ្ញុំ​មិន​ធ្វើ​នោះទេ។
នេះ​ជា​ពាក្យសម្តី​ប្រកបដោយ​ភាពជឿជាក់ និង​មាន​មូលដ្ឋាន​គ្រប់គ្រាន់​សំរាប់​ការអះអាង​បែបនេះ ដោយ​លោក​ឧកញ៉ា​បាន​បញ្ជាក់ថា ខុន​ដូ​របស់លោក​គឺ​លក់ ​Lifestyle មិនមែន​លក់​បន្ទប់​គេង និង​គ្រែ​ដេក​មួយ​មុខ​ទេ ព្រោះ​អ្នកទិញ​ខុន​ដូ​ភាគច្រើន​ជា​អ្នក​ធ្លាប់​ចេញទៅ​រស់នៅ​បរទេស ឬ​ធ្លាប់​ទៅ​កំសាន្ត​នៅ​បរទេស ហេតុនេះ ពួកគេ​នឹង​ពី​ការរស់នៅ​ខុន​ដូ​មាន​សភាព​ដូចម្តេច។ លោក​បន្តថា អ្នកស្នាក់នៅ​ខុន​ដូ​ចង់បាន​អ្វីដែល​ងាយស្រួល និង​អាច​រកបាន​នៅ​កន្លែង​តែមួយ គឺ One Stock Service ដូចជា ពួកគេ​មាន​ផ្សារ​ទំនើប មាន​មន្ទីរ​សម្រាក​ព្យាបាល មាន​ហាង​ថែរ​រក្សា​សម្រស់ មាន​ភោជនីយដ្ឋាន មាន​សេវាកម្ម​មេធាវី​នៅលើ​អាគារ​ដែល​ពួកគេ​រស់នៅ​ជាដើម។
លោក​ឧកញ៉ា សៀ រិ​ទ្ឋី បាន​បញ្ជាក់ថា “នេះ​ជា​អ្វីដែល​ពួកគេ​ចង់បាន ហើយ​ជា​អ្វីដែល​អ្នកវិនិយោគ​ខុន​ដូ​ត្រូវ​គិតគូ ព្រោះ​នៅលើ​ពិភពលោក​បច្ចុប្បន្ន គេ​វិនិយោគ​លើ​ភាព​ចម្រុះ​បែបនេះ។លោក​បន្តថា “ប្រសិន​ជាមាន​ដី​ត្រឹម​ទំហំ២០គុណ​នឹង៣០ម៉ែត្រ ហើយ​សាងសង់​ខុន​ដូ​លក់ ខ្ញុំ​មិន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ធ្វើ​ទេ ព្រោះ​បើ​សាងសង់​តែ​បន្ទប់​គេង​លក់ គ្មាន​អ្នកណា​ទៅ​រស់នៅ​នោះទេ”៕
ខុន​ដូ​ចំនួន៦បានប្រកាស​សាងសង់​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ក្នុងឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ៖ គម្រោង​លំនៅស្ថាន​ខុន​ដូរ​ចំនួន៦បាន​សាងសង់​នៅក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ នៅក្នុង​ឆ្នាំនេះ កំនើន​នៃ​វិស័យ​ខុន​ដូ​នៅក្នុង​ខេត្ត​នេះ ដោយសារ​កំណើន​អ្នកវិនិយោគ​បរទេស ជាពិសេស​អ្នកវិនិយោគ​ជនជាតិ​ចិន សាំ​ហ្កា​ពួរ និង​តៃវ៉ាន់។
យោងតាម​របាយការណ៍​សិក្សា​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន CBE Cambodia បាន​ឲ្យ​ដឹងថា គិត​ត្រឹម​ដំណាច់​ឆមាស​ទី១ឆ្នាំនេះ ចំនួន​ខុន​ដូ​បាន​កើនឡើង​យ៉ាងខ្លាំង នៅក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដោយមាន​គម្រោង​ខុន​ដូ​សរុប​មាន​ចំនួន៦បានប្រកាស​ក្នុង​ទីផ្សារ ដែលមាន​ចំនួន​ផ្ទះ​សរុប​រហូតដល់៥៧០០យូ​នី​ត។ គំរោង​ខុន​ដូ​ខាងលើ និង​គម្រោង​ជាច្រើន​ទៀត អាច​នឹង​បញ្ចប់​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨ខាងមុខ។ ក្នុង​របាយការណ៍​ដដែល​បាន​ឲ្យ​ដឹងថា កំនើន​គំហុក​នៃ​ទីផ្សារ​ខុន​ដូ​នេះ កើតឡើង​ដោយសារតែ​អ្នកវិនិយោគ​បរទេស ជនជាតិ​ចិន សាំ​ហ្កា​ពួរ និង​តៃវ៉ាន់ ស្វែ​រក​ឳ​កាស​ប្រាក់​ឈ្នួល​បន្ថែម​លើសពី​តម្លៃ​ក្នុងប្រទេស​របស់​ពួកគេ និង​ការគាំទ្រ​ពី​រដ្ឋាភិបាល។
ទីផ្សារ​ខុន​ដូរ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ត្រូវបាន​ចាត់ទុកជា ជម្រើស​ទី២បន្ទាប់ពី​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ហើយ​អតិថិជន​ភាគច្រើន ជា​ជនបរទេស អនិកជន និង​ប្រជាជ​ដែល​រស់នៅក្នុង​ក្រុងភ្នំពេញ។ចំពោះ​បញ្ហា តម្លៃ​លក់​នៃ​ខុន​ដូ​វិញ​មាន​លក្ខណៈ​ស្ថេរភាព ក្នុងកំឡុងពេល​ឆមាស​ទីមួយ​នៃ​ឆ្នាំ២០១៧នេះ។
របាយការណ៍ CBREក៏បាន​រកឃើញថា គម្រោង​ចុងក្រោយ​ដែល​បានប្រកាសថ្មីៗនេះ បាន​ទម្លាក់​តម្លៃ​ដើម្បី​បង្កើន​ចំនួន​ការលក់​របស់ខ្លួន។
ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​ត្រូវបាន​គេ​មើលឃើញថា ជា​ខេត្ត​កំពុងមាន​សក្តានុពល​យ៉ាងខ្លាំង ដោយសារតែ​ខេត្ត​ស្ថិតក្នុង​ផែនការ​រដ្ឋាភិបាល ដើម្បី​រៀបចំ​ខេត្ត​នេះ​ជា​តំបន់ឧស្សាហកម្ម ព្រោះ​ខេត្ត​នេះ​មាន​សក្តានុពល​ជាច្រើន​លើ​ផ្នែក​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​ស​ម្ព័​ន្ឋ ដូចជា​ព្រលានយន្តហោះ​អន្តរជាតិ កំពង់ផែ​ទឹក​ជ្រៅ​តែមួយគត់​របស់​កម្ពុជា ការតភ្ជាប់​បណ្តាញ​ផ្លូវដែក ការសាងសង់​ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន ភ្ជាប់​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាន់​ខេត្ត​នេះ​នាពេល​ខាងមុខនេះ​ជាដើម។
លោក​បណ្ឌិត សុក ស៊ីផាន់ណា​ទីប្រឹក្សា​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​ថ្លែងថា បើ​ផ្អែក​តាម​សក្តានុពល និង​ការអភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ក្នុង​ខេត្ត​នេះ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​នឹង​ជំនួស​ខេត្តសៀមរាប នៅក្នុង​រយៈពេល៥ឆ្នាំ​ខាងមុខ ក្នុងនាម​ជា​ប៉ូល​សេដ្ឋកិច្ច​ទី២ បន្ទាប់ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ ព្រោះ​ខេត្តសៀមរាប​ពឹងផ្អែក​ខ្លាំង​តែ​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ប៉ុន្តែ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​មាន​សក្តានុពល​ចម្រុះ​ទាំង​កំពង់ផែ​អន្តរជាតិ ព្រលានយន្តហោះ​អន្តរជាតិ តំបន់ឧស្សាហកម្ម​ដ៏​ធំ និង​ការតភ្ជាប់​បណ្តាញ​ផ្លូវគោក​ជាច្រើន​ទៀត។
ក្នុង​គោលនយោបាយ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ឆ្នាំ២០១៥ ២០២៥ រដ្ឋាភិបាល​បានដាក់​ខេត្ត ព្រះសីហនុ​ទាំងមូល​ជា​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច និង​ឧស្សាហកម្ម ជាក់ស្តែង​តំបន់ឧស្សាហកម្ម​ដែលមាន​ផ្ទៃដី១១០០ហិកតា​ក្នុង​ខេត្ត​នេះ មាន​រោងចក្រ និង​សហគ្រាស​កើនឡើង​ដក់១៣០ក្រុមហ៊ុន​ហើយ។ តំបន់ឧស្សាហកម្ម​នេះ ជា​គំនិត​ផ្តួ​ត​ផ្តើម​ផ្លូវ​មួយ ខ្សែក្រវ៉ាត់​មួយ​របស់​ប្រទេស​ចិន៕
តើ​គួរ​ខ្ចី​ឥណទាន​ដើម្បី​យកមក​វិនិយោគ​ដីធ្លី​ឬទេ?
[:km]ដោយ៖ គង់ សូរិយា
ភ្នំពេញ៖ នៅពេល​និយាយ​ពី​ការវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ដីធ្លី មាន​ឳ​កាស​ចំណេញ​ខ្ពស់​ ហើយ​ក៏មាន​ហានិភ័យ​ផងដែរ ប្រសិនជា​អ្នកវិនិយោគ​នោះ​ មិនមាន​សាច់ប្រាក់​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​បង្វិល។
លោក​ច្រឹ​ក សុខ​នី​ម អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន Century21 Mekongបាន​ថ្លែង​ឲ្យ​ដឹងថា  ការខ្ចី​ឥណទាន​ដើម្បី​យកមក​វិនិយោគ​មាន​កត្តា​ពីរ ដែល​គួរ​ខ្ចី​ឬ​មិនគួរ ទី១ ប្រសិនជា​អ្នក​ខ្ចីប្រាក់​មាន​សាច់ប្រាក់​សម្រាប់​បង្វិល និង​សង​ថ្លៃដើម​នៃ​ឥណទាន​របស់ខ្លួន ការខ្ចី​ឥណទាន​យកមក​ទិញ​អចលនទ្រព្យ​មិនមាន​បញ្ហា​នោះទេ។ទី២ ប្រសិនជា​អ្នក​ខ្ចី​ឥណទាន យកមក​ទិញ​ដី​ទុក​លក់​យកចំណេញ មិនគួរ​ខ្ចី​ឥណទាន​យកមក​ទិញ​ដី​នោះទេ ព្រោះ​ការទិញ​ដី​អាច​កប់​ដើមទុន​ទៅក្នុង​នោះ។
លោក​បន្តថា“ការវិនិយោគ​លើដី​ធ្លី​មាន​ឳ​កាស​ចំណេញ​ខ្ពស់ ឬ​អត់អាស្រ័យ​លើ​អ្នកវិនិយោគ​មាន​ភាព​ឆ្លាត​វៃ​កម្រិតណា​ប៉ុណ្ណោះ។
ប្រធាន​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា លោក​គីម ហ៊ាង​បានលើកឡើង​ផងដែរ​ថា ការទិញ​ដីធ្លី​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​ធនាគារ ទិញ​ដី​យកចំណេញ​មាន​ករណី​គួរ​ខ្ចី និង​មិនគួរ​ខ្ចី គឺ​ត្រូវ​មើល​លក្ខ​ខ័​ណ្ឌ​ចំនួន​បួន​សិន ទី១ ប្រសិនជា​អ្នកមាន​បំណង​ចង់​ខ្ចី ហើយ​មាន​សាច់ប្រាក់​ឬ​ប្រាក់ខែ​សមរម្យ សម្រាប់​បង្វិល​បាន គួរ​ខ្ចី​ឥណទាន​ដើម្បី​វិនិយោគ​ដីធ្លី ទី២ សម្រាប់​អ្នក​មិនទាន់មាន​លំនៅដ្ឋាន​រស់នៅ​ខ្លួនឯង មិនគួរ​ខ្ចី​ឥណទាន​ទិញ​ដី​ទេ ទី៣ អ្នក​ដែលមាន​ផ្ទះ​ខ្លួនឯង​ហើយ​មិន តែ​នៅ​ជំពាក់​បំណុល​គេ ក៏​មិនគួរ​ខ្ចី​ឥណទាន​ទិញ​ដី​ដែរ និង​ទី៤ អ្នកមាន​ផ្ទះ មាន​ការងារ​សមរម្យ​ហើយ បើ​ខ្ចី​ឥណទាន​ពី​ធនាគារ ដើម្បី​ទិញ​ដី​ក៏​មិនត្រូវ​ខ្ចី​លើសពី៥០ភាគរយ​នៃ​តម្លៃ​ដី​របស់ខ្លួន​បាន​ទិញ​ដែរ។
បន្ថែម​ពីលើ​នេះ លោក​ឧកញ៉ា​ សៀ រិ​ទ្ឋី​ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន World Bridge Groupបានបង្ហាញ​វិធីសាស្ត្រ​ទិញ​ដី ដើម្បី​ទទួលបាន​ផលចំណេញ​ខ្ពស់ ត្រូវ​ផ្តោតលើ​កត្តា​បី​សំខាន់​ផងដែរ ទី១ ត្រូវ​ទិញ​ដី​នៅ​តំបន់​ដែល​ស្ថិតក្នុង​ផែនការអភិវឌ្ឍន៍​រប​ស់​រដ្ឋាភិបាល ដែល​មានន័យថា យើង​ត្រូវ​ទិញ​ដី​ឲ្យ​បាន​មុនគេ ព្រោះ​បើ​យើង​ទិញ​នៅពេល​គេ​ដឹង​ព៌​ត​មាន​ហើយ មិនមាន​ឳ​កាស​ចំណេញ​ខ្ពស់​ទេ ទី២ ទិញ​ដី​មិនមាន​បញ្ហា ដែល​ត្រូវ​ប្រាកដថា ដី​ដែល​លោក អ្នកទិញ​មិនមែនជា​ដី​មានរឿង​ក្តីក្តាំ និង​ទី៣ ត្រូវ​ទិញ​ដី​នៅ​តំបន់​ដែលមាន​ការអភិវឌ្ឍន៍ និង​ជា​ទិសដៅ​នៃ​ការ​អភិ​វ​ឌ្ឈ​ន៍​នាពេល​អនាគត៕[:en]ដោយ៖ គង់ សូរិយា
ភ្នំពេញ៖ នៅពេល​និយាយ​ពី​ការវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ដីធ្លី មាន​ឳ​កាស​ចំណេញ​ខ្ពស់​និង​ក៏មាន​ហានិភ័យ​ផងដែរ ប្រសិនជា​អ្នកវិនិយោគ​នោះ​មិនមាន​សាច់ប្រាក់​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​បង្វិល។
បន្ថែម​ពីលើ​នេះ លោក​ឧកញ៉ា​ សៀ រិ​ទ្ឋី​ អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន World Bridge Groupបានបង្ហាញ​វិធីសាស្ត្រ​ទិញ​ដី ដើម្បី​ទទួលបាន​ផលចំណេញ​ខ្ពស់ ត្រូវ​ផ្តោតលើ​កត្តា​បី​សំខាន់​ផងដែរ ទី១ ត្រូវ​ទិញ​ដី​នៅ​តំបន់​ដែល​ស្ថិតក្នុង​ផែនការអភិវឌ្ឍន៍​រប​ស់​រដ្ឋាភិបាល ដែល​មានន័យថា យើង​ត្រូវ​ទិញ​ដី​ឲ្យ​បាន​មុនគេ ព្រោះ​បើ​យើង​ទិញ​នៅពេល​គេ​ដឹង​ព៌​ត​មាន​ហើយ មិនមាន​ឳ​កាស​ចំណេញ​ខ្ពស់​ទេ ទី២ ទិញ​ដី​មិនមាន​បញ្ហា ដែល​ត្រូវ​ប្រាកដថា ដី​ដែល​លោក អ្នកទិញ​មិនមែនជា​ដី​មានរឿង​ក្តីក្តាំ និង​ទី៣ ត្រូវ​ទិញ​ដី​នៅ​តំបន់​ដែលមាន​ការអភិវឌ្ឍន៍ និង​ជា​ទិសដៅ​នៃ​ការ​អភិ​វ​ឌ្ឈ​ន៍​នាពេល​អនាគត៕[:]
កម្ពុជា កាន់តែបង្កើននូវការផ្សព្វផ្សាយ ទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ
ភ្នំពេញ៖ ជាមួយនឹងការដាក់ចេញនូវផែនការ និង​គោលនយោបាយ​ច្បាស់​លាស់ ក្នុងការផ្សព្វផ្សា​យសក្តានុពលទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា ទៅ​កាន់ពិភពខាងក្រៅ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា ឯកឧត្តមថោង ខុន​បានថ្លែងថា កម្ពុជានឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍​ច្រើន​ពី​ពិព៌ណ Cambodia Tourism Mart ដែលនឹងប្រារពធ្វើនៅខេត្ត​សៀមរាប នៅ​ពាក់​កណ្តាលខែតុលាខាងមុខនេះ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៍ ដែលជាមនុស្សមានភាពសកម្ម និងមានភាព​ច្នៃ​ប្រឌិត​ខ្ពស់បានថ្លែងថា ពិព៌ណ​ដែលប្រារពធ្វើចាប់ពីថ្ងៃទី១៧ ដល់១៩ តុលាខាងមុខនេះ ជាវេទិកាជួបជុំរវាងអ្នក​ទិញ និងអ្នកលក់មកពី​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ​និងលក់កញ្ចប់​ទេសចរណ៍នានានៅកម្ពុជា។ លោកបន្តថា នេះជាការរៀបចំលើកទី១ ដោយ​រំពឹងថានឹងមានស្តង់សរុបប្រមាណ២៥០ស្តង់ និងអ្នក​ទិញសំខាន់ៗ​មកពីជុំវិញពិភពលោកចូលរួម។
ឯកឧត្តមថោង ខុនបានបន្តថា “ពិព៌ណនេះ ជាការជួបជុំរវាងអ្នកទិញ​និង​អ្នក​ទិញ តាម​រយៈកញ្ចប់ទស្សនកិច្ចដែលយើងផ្តល់ជូន ហើយពិព៌ណនេះ​ជា​ផ្នែកដ៏សំខាន់នៃការលើកកំពស់ និងផ្សព្វផ្សាយវិស័យទេសចរណ៍​កម្ពុជា​ទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិ”។
ប្រធានសមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា លោកស្រី ឆាយ ស៊ីវលីន បាន​ថ្លែងថា ពិព៌ណនេះពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់ ដែល​មាន​ការ​ចូលរួមពី​វិស័យឯកជន និងសមាគមពាក់ព័ន្ឋនានាជាច្រើន ហើយ​យើង​រំពឹង​ថា​អ្នកធុរកិច្ចនិងអ្នកលក់ទិញសេវាកម្មក្នុងវិស័យនេះ នឹងចូលរួម​ច្រើននឹងចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ។
លោកស្រីបន្តថា “ពិព៌ណនេះ ជាការផ្សព្វផ្សា​យពីសក្តានុពលទេសចរណ៍​កម្ពុជា និងការស្វែងរកដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនបរទេស”។
សមាគមភោជនីយដ្ឋាន សមាគមសណ្ឋាគារ សមាគមទីភ្នាក់ងារ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា និងវិស័យឯកជនពាក់ព័ន្ឋដទៃទៀត នឹងចូលរួម​សហការ​រៀបចំពិព៌ណដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ក្រោមការ​សហការពី​ក្រសួង​ទេសចរណ៍។
លោក ហូ វណ្ឌី ទីប្រឹក្សាសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានថ្លែងថា ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏សំខាន់នេះ មិនត្រឹមតែជាការផ្សព្វផ្សាយពីសក្តានុពល និងតំបន់​ទេសចរណ៍​ថ្មីៗនៅកម្ពុជានោះទេ ប៉ុន្តែវាជាការស្វែងរកដៃគូអាជីវកម្ម ពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាប្រព័ន្ឋ និងធ្វើឲ្យ​មាន​រំញោច​សេដ្ឋកិច្ច ព្រោះភ្ញៀវទេសចរណ៍ទៅដល់ទីណា នឹងមានសកម្ម​ភាព​អាជីវកម្ម ពាណិជ្ជកម្មនៅតំបន់នោះ។
លោកបន្តថា “ពិព៌ណនេះជាផលិតផលមួយនៃវិស័យទេសចរណ៍ និងជា​ការ​ជំរុញកំនើនការផ្សព្វផ្សាយពីតំបន់ទេសចរណ៍នានានៅកម្ពុជា ទៅ​កាន់​ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍អន្តរជាតិនានា ដើម្បីនាំភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​អន្តរជាតិ​មកទស្សនាកម្ពុជា ឲ្យបានកាន់តែច្រើនថែមទៀត”៕