រដ្ឋាភិបាលគ្រោងពិភាក្សាជាមួយដៃគូនានាដាក់ចេញយុទ្ធសាស្ត្រថ្មីដើម្បីទាក់ទាញលំហូរ FDI មកកម្ពុជា
ភ្នំពេញ: ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ (MEF) សហការជាមួយធនាគារពិភពលោក (WB) បានបើកកិច្ចពិភាក្សាគោលនយោបាយវិស័យមួយ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីយុទ្ធសាស្ត្រថ្មីជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាលផ្សេងទៀតមកពីក្រសួងស្ថាប័នផ្សេងៗ ដើម្បីជំរុញការវិនិយោគ និងពិចារណាលើវិសាលភាពនៃការប្រកួតប្រជែងក្នុងតំបន់។
កិច្ចសន្ទនាគោលនយោបាយវិស័យនេះ ធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាពរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ លោក វង្សី វិស្សុត និងលោកស្រី Mariam Sherman នាយកប្រចាំប្រទេសរបស់ WB ប្រចាំប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា កម្ពុជា និងឡាវ។
ភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិប្រមាណ ៣០០នាក់ មកពីក្រសួងរដ្ឋាភិបាល សភាពាណិជ្ជកម្ម វិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ ស្ថាប័នសិក្សា និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលបានចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ។
អ្នកចូលរួមបានពិភាក្សាអំពីយុទ្ធសាស្រ្តដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) កាន់តែច្រើន និងគុណភាពខ្ពស់ ដូចជាការប្រកួតប្រជែង ការដឹកជញ្ជូន ការកែលម្អការតភ្ជាប់ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ លទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញវត្ថុ និងការការពារសុខភាព/សង្គម នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាគោលនយោបាយវិស័យទី២នៅសណ្ឋាគារ Garden City។
លោក វង្សី វិស្សុត បានមានប្រសាសន៍ថា “រដ្ឋាភិបាលបានជំរុញឱ្យដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ទាំងអស់ដូចជា WB និងធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) ធ្វើការសិក្សាយ៉ាងទូលំទូលាយលើយុទ្ធសាស្ត្រថ្មី ដើម្បីជំរុញការវិនិយោគទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេសនៅកម្ពុជាសម្រាប់រយៈពេល៤ឬ៥ឆ្នាំខាងមុខ”។
លោក បាន បន្ត ថា “យើង បាន ស្នើ ឲ្យ ពួកគេ សិក្សា ឲ្យ បាន ទូលំទូលាយ បន្ថែម ទៀត លើ អ្នក វិនិយោគ ថ្មី អ្នក វិនិយោគ បរទេស ដែល មាន ស្រាប់។ ពួកគេអាចមានទំនាក់ទំនងអាជីវកម្មជាមួយអ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក ហើយសូម ធ្វើ ការ ជាមួយ អ្នក វិនិយោគ ក្នុង ស្រុក របស់ យើង ផង ដែរ”។
លោកគូសបញ្ជាក់ថា រដ្ឋាភិបាលបានចាប់ផ្តើមធ្វើការលើការរៀបចំរបៀបវារៈគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចសង្គមបន្ទាប់សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤-២០២៨ ដែលត្រូវការការយល់ដឹងអំពីទិសដៅយុទ្ធសាស្ត្រ និងវិធានការគោលនយោបាយអាទិភាពក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំខាងមុខ ដើម្បីធ្វើឱ្យកម្ពុជាដើរលើផ្លូវឆ្ពោះទៅរកចក្ខុវិស័យអភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួន ខណៈផែនការយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ (NSDP) ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ឈានជិតដល់ទីបញ្ចប់នៃអាណត្តិរបស់ខ្លួន។
លោកអះអាងថា “យើងនឹងប្រើប្រាស់ការរកឃើញរបស់ពួកគេដើម្បីបង្កើតក្របខណ្ឌរដ្ឋាភិបាលមួយទាក់ទងនឹងក្រុមការងារច្បាស់លាស់ ឬក្រុមការងារយន្តការ ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងអភិបាលកិច្ច ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាវិនិយោគ និងទាក់ទាញការវិនិយោគបន្ថែមទៀត”។
លោកបានបន្ថែមថា “យើងនឹងវាយតម្លៃការសិក្សារបស់ពួកគេ ដើម្បីរៀបចំ និងអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រថ្មី នៅពេលដែលពួកគេមកជួយយើង វានឹងជួយទាក់ទាញការវិនិយោគកាន់តែច្រើន និងបង្កើតទំនុកចិត្ត និងភាពជឿជាក់របស់អ្នកវិនិយោគ”៕