ភ្នំពេញៈ អគ្គនាយិកាក្រុមហ៊ុនAmatak Propety Service បានបង្ហើបពីស្ថានភាពនៃការទិញ លក់ដីធ្លីនៅតំបន់មួយចំនួនជុំវិញរាជធានីភ្នំពេញ។
អ្នកស្រីបានមានប្រសាសន៍ ឲ្យដឹងតាមបណ្តាញតេឡេក្រាមកាលពីចុងសប្តាហ៍មុនថា ស្ថានភាពនៃការទិញ លក់ដីធ្លី នៅកើតមាននៅតំបន់មួយចំនួននៅតែមានសកម្មភាព ប៉ុន្តែជាដីដែលមានតម្លៃក្រោមទីផ្សារ។ អ្នកស្រីបន្តថា តំបន់ផ្លូវក្រវ៉ាត់ក្រុងទី៣ តំបន់បឹងតាមោឃ និងតំបន់មួយចំនួនទៀត នៅតែមានការដោះដូរដីធ្លី តែជាដីដែលមានតម្លៃក្រោមទីផ្សារ។
អ្នកស្រីបន្តថា “សម្រាប់ដីនៅក្នុងទីក្រុង ក៏មានសកម្មភាពទិញ លក់មួយៗផងដែរ ប៉ុន្តែវានៅតែជាដី ដែលមានតម្លៃក្រោមទីផ្សារដដែល”។
ជាមួយគ្នានេះ លោកប៉ូ អ៊ាវគង់អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនAdvance Real Estateបានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងផងដែរថា ស្ថានភាពទីផ្សារនាពេលបច្ចុប្បន្ន មិនមានសញ្ញាណាមួយ គួរឲ្យកត់សំគាល់នៅឡើយទេ ដែលទាមទារឲ្យអ្នកនៅក្នុងវិស័យនេះ ប្រយ័ត្នប្រយែង និងអត់ធ្មត់បន្ថែមទៀត។
លោកបន្តថា “ភាពប្រសើរនៅក្នុងវិស័យនេះ មិនទាន់មានសញ្ញាគួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍ទេ ប៉ុន្តែយើងឃើញរដ្ឋាភិបាលបានខិតខំទាក់ទាញការវិនិយោគ ដែលធ្វើឲ្យមានសញ្ញាសង្ឃឹមសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ច”។
ចំណែកលោកឧកញ៉ាបណ្ឌិតគីម ហ៊ាង ប្រធានKW Cambodiaបានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងថា ស្ថានភាពទីផ្សារអចលនទ្រព្យ មិនមានសញ្ញាប្រសើរខ្លាំងនៅឡើយទេ ប៉ុន្តែបើនិយាយពីចរន្តនៃការទិញ លក់ នៅឆ្នាំនេះ មានភាពប្រសើរជាងឆ្នាំ២០២៣។