ផ្លូវទេសចរណ៍សមុទ្រតភ្ជាប់រវាងកោះត្រាត ជាមួយខេត្តព្រះសីហនុ និងវៀតណាម គ្រោងបើកដាក់ឱ្យដំណើរការចុងឆ្នាំនេះ
បាងកក: ប្រទេស​ថៃ កម្ពុជា និង​វៀតណាម កំពុងសហ​ការ​ចាប់​ដៃ​គ្នា​បង្កើត​ផ្លូវ​ទេសចរណ៍សមុទ្រ​ ដែល​តភ្ជាប់​បណ្តាកោះ​នៅក្បែរ​ខេត្ត​ត្រាត​នៃប្រទេសថៃ ជាមួយ​នឹងខេត្ត​ព្រះសីហនុ ​របស់​កម្ពុជា និង​ខេត្ត Kiên Giang របស់​វៀតណាម។
ផែនការនេះត្រូវបានតាក់តែងឡើង ក្នុងគោលបំណងដើម្បីជំរុញវិស័យពាណិជ្ជកម្ម ការវិនិយោគ វិស័យទេសចរណ៍ និងឧស្សាហកម្ម (Mice) ដែលកាត់មកពីពាក្យថា “កិច្ចប្រជុំ ការលើកទឹកចិត្ត សន្និសីទ និងការតាំងពិពណ៌”។
លោក Chamnan Srisawat ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាទេសចរណ៍នៃប្រទេសថៃ (TCT) បានលើកឡើងថា “យើងបាននិងកំពុងជំរុញឱ្យមានការរៀបចំសន្និសីទ ច្រករបៀងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា-វៀតណាម-ថៃ (CVTEC) ដោយក្នុងនោះ មានការិយាល័យសន្និបាត និងពិព័រណ៍ថៃ (TCEB) ជាអ្នករៀបចំ និងជាអ្នកឧបត្ថម្ភធំ”។
លោកបានបន្តថា ការរៀបចំសន្និសីទខាងលើ មានគោលបំណង ដើម្បីជំរុញការតភ្ជាប់ផ្លូវសមុទ្រ រវាងប្រទេសជិតខាងទាំង៣ ដែលនឹងបង្កើតទីផ្សារមួយក្រោមគំនិតនៃ “ទីផ្សារតែមួយ គោលដៅបី” ។
លោក Chamnan Srisawat បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងទៀតថា “ផ្លូវសមុទ្រនេះ នឹងមិនត្រឹមតែដើរតួនាទីជាផ្លូវ សេដ្ឋកិច្ចទំនើបប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជាផ្លូវទេសចរណ៍ដ៏ទាក់ទាញមួយ បូករួមជាមួយនឹងធម្មជាតិ និងវប្បធម៌ដ៏ស្រស់បំព្រងផងដែរ”។
ជាមួយគ្នានេះ លោក Natthapong Sanguanjit អភិបាលខេត្តត្រាត បានលើកឡើងថា  “រឿងសំខាន់គឺយើងត្រូវស្វែងរកមធ្យោបាយដើម្បីជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ ដែលតភ្ជាប់តំបន់ឆ្នេរភាគខាងកើត នៃប្រទេសទាំង៣ជាមួយគ្នាតាមរយៈផ្លូវសមុទ្រ”។
លោក Apichai Somboonpakorn អគ្គនាយករងនៃការិ​យាល័យសន្និបាត និងពិព័រណ៍ថៃ (TCEB) ជឿជាក់ថា “ប្រទេសថៃបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច សម្រាប់គម្រោងនេះ ហើយប្រសិនបើជោគ​ជ័យ នោះគម្រោងនេះនឹងអនុញ្ញាតឱ្យភ្ញៀវទេសចរណ៍ អាចធ្វើដំណើរពីទីក្រុងប៉ាតាយ៉ា ទៅកាន់កំពង់ផែ Laem Chabang។ បន្ទាប់មកទៀត ពួកគេនឹងធ្វើដំណើរបន្តទៅកាន់ខេត្តត្រាត ខេត្តព្រះសីហនុ និងខេត្ត Kiên Giang និងធ្វើដំណើរបកបញ្ច្រាសទៅវិញ”។
ចំណែក លោកស្រី Wiyada Suang អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាទេសចរណ៍ខេត្តត្រាត បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា “ផ្លូវទេសចរណ៍សមុទ្រនេះ គ្រោងបើកដាក់ឱ្យដំណើរការ នៅក្នុងរដូវកាលដែលសម្បូរភ្ញៀវទេសចរណ៍(High season) ក្នុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤នេះ៕ប្រភព: Bangkok Post៕