ផែនការមេអភិវឌ្ឍន៍ខេត្តព្រះសីហនុគ្រោងទាក់ទាញមនុស្ស១លាននាក់រស់នៅខេត្តមួយនេះនាពេលអនាគត
ព្រះសីហនុៈ គណៈកម្មាធិការសម្របសម្រួលអន្តរក្រសួងបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំលើកទី៣ ពិភាក្សាលើការរៀបចំផែនការមេដើម្បី អភិវឌ្ឍខេត្តព្រះសីហនុ ទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសគំរូពហុបំណង។
កិច្ចប្រជុំកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ មានការអញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតី ពីលោកអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យអូន ព័ន្ឋមុនីរ័ត្ន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសូងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
កិច្ចប្រជុំនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណង ពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើ វឌ្ឍនភាពនៃការរៀបចំ ផែនការមេខេត្តព្រះសីហនុ និងសេចក្តីព្រាងរបាយការណ៍ ផែនការមេខេត្តព្រះសីហនុ និងរបាយការណ៍ផ្នែកពាក់ព័ន្ធទាំង១២ ដោយពិនិត្យលើផែនការសកម្មភាព និងទិសដៅការងារបន្ទាប់។
ការរៀបចំផែនការមេនៃតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខេត្តព្រះសីនុបានដំណើរការជាយូរណាស់មកហើយ​ ​ហើយផែនការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយមហិច្ឆតានេះ​ ​មានគោលបំណងចង់ឃើចំនួនប្រជាជន រស់នៅក្នុងទីក្រុងកើនឡើងពីប្រមាណ​​០ម៉ឺនដល់១លាននាក់​ ​ប្រសិនបើផែនការនេះត្រូវបានអនុម័ត​ ​និងអនុវត្តន៍បានជោគជ័យ
យោងតាមឯកសារបានបង្ហាញថា ផែនការមេនេះកំពុងត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយមានការគាំទ្រពីវិទ្យាស្ថានរៀបចំផែនការទីក្រុង​ ​និងរចនាទីក្រុង​ ​She​n​z​hen​ (​UP​DIS​) ​របស់ប្រទេសចិន​ ​ហើយតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសពហុបំណងមានមហិច្ឆតាក្លាយជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ដែលដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឆ្លាតវៃ​ ​និងបម្រើជាតំបន់ឧស្សាហកម្មទំនើប​ ​បម្រើខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មក្នុងតំបន់​ ​និងពិភពលោក
ផែនការនេះត្រូវបានផ្សារភ្ជាប់យ៉ាងជិតស្និទ្ធទៅនឹងសេចក្តីប្រាថ្នារបស់កម្ពុជាក្នុងការក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលទំនើប​ ​ជាមួការពង្រីកកំពង់ផែសមុទ្រទឹកជ្រៅ នៅខេត្តព្រះសីនុការអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោនិងផ្លូវសមុទ្រផ្សេងទៀតដែលកំពុងត្រូវបានពង្រីក​ ​និងអភិវឌ្ឍន៍
ការប្រែក្លាយខេត្តព្រះសីនុទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេពហុបំណង​ ​ក៏ពឹងផ្អែកលើការថែទាំជាបន្តបន្ទាប់​ ​និងការពង្រឹងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ​ -​ព្រះសីនុការបង្កើនជើងហោះហើរក្នុងតំបន់​ ​និងអន្តរជាតិ​ ​រួមទាំងការអភិវឌ្ឍន៍ឆ្នេរសមុទ្រប្រកបដោយចីរភាពដើម្បីក្លាយជាបង្គោលនៃការវិនិយោគ​ ​និងទេសចរណ៍
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់គណៈកម្មាធិការនេះបានថ្លែងថា “​ផែនការមេដ៏ទូលំទូលាយរបស់យើងមានគោលបំណងទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពិសេសទាំងនេះ​ ​ដើម្បីបង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើន​ ​ដែលគាំទ្រដល់កំណើនប្រកបដោយចីរភាព​ ​លើកកំពស់ជីវភាពរស់នៅ​ ​និងទាក់ទាញការវិនិយោគជាអន្តរជាតិ​”​
នេះមិនត្រឹមតែជាដំណើរផ្លាស់ប្តូរប្រកបដោយហិច្ឆិតាសម្រាប់ខេត្តព្រះសីនុប៉ុណ្ណោះទេ​ ​ប៉ុន្តែវាត្រូវការគាំទ្រ​ ​ជំនឿ​ ​និងការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុដ៏ធំសម្រាប់តំបន់នេះដែលអាចជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ ​ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម