ព្រះសីហនុៈ គណៈកម្មាធិការសម្របសម្រួលអន្តរក្រសួងបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំលើកទី៣ ពិភាក្សាលើការរៀបចំផែនការមេដើម្បី អភិវឌ្ឍខេត្តព្រះសីហនុ ទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសគំរូពហុបំណង។
កិច្ចប្រជុំកាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ មានការអញ្ជើញចូលរួមជាអធិបតី ពីលោកអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យអូន ព័ន្ឋមុនីរ័ត្ន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសូងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ។
កិច្ចប្រជុំនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណង ពិនិត្យ និងពិភាក្សាលើ វឌ្ឍនភាពនៃការរៀបចំ ផែនការមេខេត្តព្រះសីហនុ និងសេចក្តីព្រាងរបាយការណ៍ ផែនការមេខេត្តព្រះសីហនុ និងរបាយការណ៍ផ្នែកពាក់ព័ន្ធទាំង១២ ដោយពិនិត្យលើផែនការសកម្មភាព និងទិសដៅការងារបន្ទាប់។
ការរៀបចំផែនការមេ នៃតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសខេត្តព្រះសីហនុ បានដំណើរការជាយូរណាស់មកហើយ ហើយផែនការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយមហិច្ឆតានេះ មានគោលបំណងចង់ឃើញចំនួនប្រជាជន រស់នៅក្នុងទីក្រុងកើនឡើងពីប្រមាណ៣០ម៉ឺន ដល់១លាននាក់ ប្រសិនបើផែនការនេះ ត្រូវបានអនុម័ត និងអនុវត្តន៍បានជោគជ័យ។
យោងតាមឯកសារបានបង្ហាញថា ផែនការមេនេះ កំពុងត្រូវបានបង្កើតឡើង ដោយមានការគាំទ្រពីវិទ្យាស្ថានរៀបចំផែនការទីក្រុង និងរចនាទីក្រុង Shenzhen (UPDIS) របស់ប្រទេសចិន ហើយតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសពហុបំណង មានមហិច្ឆតាក្លាយជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ច ដ៏សំខាន់មួយ នៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឆ្លាតវៃ និងបម្រើជាតំបន់ឧស្សាហកម្មទំនើប បម្រើខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក។
ផែនការនេះ ត្រូវបានផ្សារភ្ជាប់យ៉ាងជិតស្និទ្ធ ទៅនឹងសេចក្តីប្រាថ្នារបស់កម្ពុជា ក្នុងការក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលទំនើប ជាមួយការពង្រីកកំពង់ផែ សមុទ្រទឹកជ្រៅ នៅខេត្តព្រះសីហនុ ការអភិវឌ្ឍន៍គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ និងផ្លូវសមុទ្រផ្សេងទៀតដែលកំពុងត្រូវបានពង្រីក និងអភិវឌ្ឍន៍។
ការប្រែក្លាយខេត្តព្រះសីហនុ ទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសពហុបំណង ក៏ពឹងផ្អែកលើការថែទាំជាបន្តបន្ទាប់ និងការពង្រឹងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ -ព្រះសីហនុ ការបង្កើនជើងហោះហើរក្នុងតំបន់ និងអន្តរជាតិ រួមទាំងការអភិវឌ្ឍន៍ឆ្នេរសមុទ្រប្រកបដោយចីរភាព ដើម្បីក្លាយជាបង្គោលនៃការវិនិយោគ និងទេសចរណ៍។
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់គណៈកម្មាធិការនេះបានថ្លែងថា “ផែនការមេដ៏ទូលំទូលាយរបស់យើង មានគោលបំណងទាញ យកអត្ថប្រយោជន៍ពិសេសទាំងនេះ ដើម្បីបង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើន ដែលគាំទ្រដល់កំណើនប្រកបដោយចីរភាព លើកកំពស់ជីវភាពរស់នៅ និងទាក់ទាញការវិនិយោគជាអន្តរជាតិ”។
នេះមិនត្រឹមតែជាដំណើរផ្លាស់ប្តូរ ប្រកបដោយមហិច្ឆិតាសម្រាប់ខេត្តព្រះសីហនុប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាត្រូវការគាំទ្រ ជំនឿ និងការវិនិយោគហិរញ្ញវត្ថុដ៏ធំ សម្រាប់តំបន់នេះ ដែលអាចជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម។
ចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែង របស់តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសពហុបំណងខេត្តព្រះស៊ីហនុ មានដូចជា
• ច្រកទ្វារអន្តរជាតិ (ផ្លូវគោក ផ្លូវសមុទ្រ និងផ្លូវអាកាស)
• បម្រើជាបង្គោលអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ
• ប្រែក្លាយទៅជាទីក្រុង ក្នុងតំបន់អាស៊ានដ៏ទាក់ទាញ។
កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ លោក តឹករ៉េត សំរេច រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងដោយមានការចូលរួម ពីក្រសួងទេសចរណ៍ ក្រសួងបរិស្ថាន និងកម្មវិធីជំរុញការវិនិយោគ ពិសេសខេត្តព្រះសីហនុ ឆ្នាំ២០២៤ បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងពិភាក្សាអំពីការអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ និងផែនការសកម្មភាពបន្ថែមទៀត សម្រាប់គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នៅតាមតំបន់អូរត្រេះ និងតំបន់អូរត្រជាក់ចិត្ត ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យទេសចរណ៍ ស្របតាមចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែង ដោយប្រែក្លាយទីតាំងទាំងនេះ ទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលសមាហរណកម្មក្នុងតំបន់។
នៅថ្ងៃដដែលនោះ លោក ជា កុកហុង ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានក្រុមការងារបច្ចេកទេសអន្តរក្រសួង សម្របសម្រួលការអភិវឌ្ឍន៍ និងអនុវត្តផែនការមេ ដើម្បីអភិវឌ្ឍខេត្តព្រះសីហនុ ទៅជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសពហុបំណង បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារបច្ចេកទេសហិរញ្ញវត្ថុ (TWG) លើកទី៥ ដឹកនាំដោយ លោករស់ សីលវ៉ា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមការងារដើម្បីពិភាក្សា អំពីសំណើអាជីវកម្មនៃការបង្កើត មជ្ឈមណ្ឌលហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) នៅខេត្តព្រះសីហនុ៕