លោក​ស៊ូ​ សុ​ជាតិ​៖ បើ​គ្មាន​ដើមទុន​ កុំ​ខ្ចី​ធនាគារ​មក​វិនិយោគ​ក្នុងរយៈពេល​វែង​
ភ្នំ​ពេញៈ​ កម្ចី​ពី​ធនាគារ​ គឺជា​ជម្រើស​មួយ​ដ៏​ល្អ​ សម្រាប់​អ្នក​ដែល​ខ្វះ​សាច់ប្រាក់​ក្នុង​កិច្ចប្រតិបត្តិ​ការ​អាជីវកម្ម​ក្នុងរយៈពេល​ខ្លី​ និង​មាន​ភាព​ច្បាស់លាស់​ថា​ អាច​ទទួល​បាន​ប្រាក់ចំណេញ​ត្រឡប់មកវិញ​ក្នុងរយៈពេល​ខ្លី​។ ប៉ុន្តែ​បើ​ខ្ចី​លុយ​ពី​ធនាគារ​ ដើម្បី​បណ្តាក់​ទុន​វិនិយោគ​ក្នុងរយៈពេល​វែង​ វា​មិនមែន​ជា​ជម្រើស​ដែល​ត្រូវ​ទទួលយក​នោះ​ទេ​។
អគ្គនាយក​គណ​កម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ លោក​ស៊ូ​ សុ​ជាតិ​ បាន​លើកឡើង​ក្នុង​ពេល​ចូលរួម​ពិ​ធី​សម្ភោ​ធក្រុមហ៊ុន ​CEO​ Master​ Club​ Investment​ Plc​ នា​ល្ងាច​ថ្ងៃទី៩​ កញ្ញា​កន្លងមក​ថា​ មុន​ពេល​សម្រេចចិត្ត​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ណាមួយ​ ដាច់ខាត​ត្រូវតែ​មាន​ដើមទុន​បម្រុង​ និង​គ្រប់គ្រាន់​ជាមុន​សិន​ ដោយ​មិន​ត្រូវ​អាស្រ័យ​ទៅលើ​ប្រាក់កម្ចី​ពី​ធនាគារ​មក​ធ្វើការ​វិនិយោគ​នោះ​ទេ​។
លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​“បើ​ខ្ចី​លុយ​ពី​ធនាគារ​ ដើម្បី​ធ្វើអាជីវកម្ម​ដើម្បី​ទទួលទាន​ក្នុង​លក្ខណៈ​ឬទ្រង់ទ្រាយ​តូច​ ដោយមាន​គម្រោង​និង​ទំនុកចិត្ត​ថា​ អាច​ទទួល​បាន​ប្រាក់ចំណេញ​ត្រឡប់មកវិញ​យ៉ាង​ប្រាកដ​នោះ​គឺជា​ជម្រើស​ល្អ​”។
លោក​ស៊ូ​ សុ​ជាតិ​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “ក្រុមហ៊ុន​គ្រប់គ្រង​មូលនិធិ​រួម​ ដែល​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​គណ​កម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ត្រូវការ​តែ​អ្នក​ដែល​សល់​សាច់ប្រាក់​ ប៉ុន្តែ​មិន​មានឱកាស​ ឬលទ្ធភាព​វិនិយោគ​ដោយខ្លួនឯង​តែប៉ុណ្ណោះ​។
លោក​បន្ត​ទៀត​ថា​ “មូលបត្រ​បំណុល​ ឬគម្រោង​វិនិយោគ​រួម​ ជា​ការ​បោះ​ផ្សារ​លក់​មូលបត្រ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​មួយ​ ដើម្បី​ប្រមូល​ទុន​ទៅ​វិនិយោគ​ឬពង្រីក​ក្រុមហ៊ុន​របស់​ខ្លួន​”។
​លោក​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “សាធារណៈ​ជន​ ក៏ដូចជា​អ្នក​វិនិយោគ​នានា​ អាច​ចូលរួម​ទិញ​មូលបត្រ​បំណុល​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ណាមួយ​នោះ​ និង​ទទួល​បាន​អត្រា​ការប្រាក់​ក្នុង​ចំនួន​ថេរ​មួយ​ ស្របតាម​បទបញ្ញត្តិ​ដាក់ចេញ​រវាង​ក្រុមហ៊ុន​ និង​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ដែល​ស្ម័គ្រចិត្ត​ទិញ​មូលបត្រ​បំណុល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ណាមួយ​នោះ​”។
សម្រាប់​អ្នក​ដែល​ចូលរួម​នៅក្នុង​គម្រោង​វិនិយោគ​ ចាំបាច់​ត្រូវតែ​គិត​ និង​ទទួលស្គាល់​ថា​ អាច​ទទួល​បាន​ចំណេញ​និង​ខាត​ ដែល​វា​មិនមែន​សុទ្ធតែ​អាច​ទទួល​បាន​ចំណេញ​ទាំងស្រុង​នោះ​ទេ​។ ប៉ុន្តែ​មុន​ពេល​សម្រេចចិត្ត​បោះទុន​ចូលរួម​ ដាច់ខាត​ត្រូវតែ​សិក្សា​លម្អិត​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ដែល​ប្រកាស​ប្រមូល​ទុន​ ជៀសវាង​ចាញ់​បើក​ជនខិលខូច​ ដែល​កំពុងតែ​មាន​សកម្មភាព​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​៕