ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​-អាមេរិក​រយៈពេល៧ខែ​ កើន​ដល់​ទឹកប្រាក់​ជាង៣ពាន់​លាន​ដុល្លារ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ អាមេរិក​ក្នុងរយៈពេល៧ខែ​នៃ​ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ​នេះ​ មាន​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​រហូតដល់​ចំនួន៣០៥៦​,១លាន​ដុល្លារ​ កើនឡើង២៩ភាគរយ​ធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។
យោង​តាម​របាយ​កា​ណ៍​របស់​ការិយាល័យ​ស្ថិតិ​ពាណិជ្ជកម្ម​ នៃ​ក្រសួង​ពាណិជ្ជកម្ម​អាមេរិក​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ នៅ​រយៈពេល​៧ខែ​ ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​អាមេរិក ៣​,០៥៦.១លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង២៩ភាគរយ​ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ឆ្នាំ២០១៨​ មាន​ចំនួន២​,៣៥៥.៨លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។ របាយការណ៍​ដដែល​បង្ហាញ​ទៀត​ថា​ ទំហំ​នៃ​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ ទៅកាន់​សហរដ្ឋអាមេរិក​លើស៩ដង​ នៃ​ការដែល​អាមេរិក​នាំចូល​មក​កម្ពុជា​។
នៅក្នុង​រយៈពេល៧ខែ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ កម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​ផលិតផល​ទៅ​អាមេរិក​ គិតជា​ទឹកប្រាក់២​,៧៤៩.១លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ កើតឡើង៣០ភាគរយ​ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ឆ្នាំ២០១៨​ មាន​ចំនួន២​,១១២.១លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ខណៈ​ដែល​កម្ពុជា​នាំចូល​ផលិតផល​ពី​អាមេរិក​វិញ​ គិតជា​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​មាន​ចំនួន៣០៧លាន​ដុល្លារ​ កើនឡើង២៦ភាគរយ​ បើ​ធៀប​ឆ្នាំ២០១៨​ មាន​ចំនួន២៤៣.៧លាន​ដុល្លារ​។
តាម​ទិ​ន្ន័​យរបស់ក្រ​សួង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ នៅ​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​-អាមេរិក​ មាន​កំណើន​គួរឲ្យ​គត់​សម្គាល់​ ក្នុង​នោះ​ឆ្នាំ២០១៥​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​-អាមេរិក​មាន​ទឹកប្រាក់
២​,៣៦៥លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​នោះ​កម្ពុជា​នាំចេញ​បាន២​,១៣៦លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ខណៈ​អាមេរិក​នាំចូល​មក​កម្ពុជា​វិញ​មានតែ២២៨លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ​។
ឆ្នាំ២០១៦​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​-អាមេរិក​ ហាក់​ថមថយ​បន្តិច​មាន​ទឹកប្រាក់​មក​នៅ​ត្រឹម២​,៣២០លាន​ដុល្លារ​ ប៉ុន្តែ​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​អាមេរិក​ នៅតែ​បន្ត​កើនឡើង​ ដោយ​នាំចេញ​បាន២​,១៤៧លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ខណៈ​អាមេរិក​នាំចូល​មក​កម្ពុជា​វិញ​មានតែ​ ១៧៣លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ​។
ឆ្នាំ២០១៧​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ អាមេរិក​មាន​ទឹកប្រាក់២​,៦០៥លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​នោះ​កម្ពុជា​នាំចេញ​បាន២​,៤០៨លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ខណៈ​អាមេរិក​នាំចូល​មក​កម្ពុជា​វិញ​មានតែ១៩៦លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ​ និង​ឆ្នាំ២០១៨​ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​-អាមេរិក​ មាន​ទឹកប្រាក់៣​,៤៣៨លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​នោះ​កម្ពុជា​នាំចេញ​បាន៣​,០៥១លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ ខណៈ​អាមេរិក​នាំចូល​មក​កម្ពុជា​វិញ​មានតែ៣៨៦លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ​។
ផលិតផល​សំ​ខាន់​ៗ ដែល​កម្ពុជា​នាំចេញ​ទៅ​អាមេរិក​មាន​សម្លៀកបំពាក់​ សម្ភារ​សម្រាប់​ការ​ធ្វើដំណើរ​ (វ៉ា​លី​ កាបូប​) កង់​ និង​សម្ភារ​ប្រើប្រាស់​មួយចំនួន​ទៀត​។ ចំណែក​កម្ពុជា​នាំចូល​ពី​អាមេរិក​វិញ​ មាន​ដូចជា​រថយន្ត​ គ្រឿងយន្ត​ គ្រឿងអលង្ការ​ គ្រឿងសំអាង​ សម្ភារ​អគ្គិសនី​អេឡិចត្រូនិក​ និង​សម្ភារ​ប្រើប្រាស់​មួយចំនួន​ទៀត​។
កាលពីដើម​ឆ្នាំ២០១៨​ រដ្ឋាភិបាល​អាមេរិក​របស់​លោ​កប្រ​ធា​ធិបតី​ ដូ​ណាល់​ ត្រាំ​ បាន​ចុះហត្ថលេខា​លើច្បាប់​ ដើម្បី​បន្ដ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ទូទៅ​ (GSP​) សម្រាប់​រយៈពេល៣ឆ្នាំ​បន្ដ​ទៀត​ ដល់​កម្ពុជា​ចាប់ពី​ថ្ងៃទី១​ ខែមករា​ ឆ្នាំ២០១៨ដល់​ថ្ងៃទី៣១​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០២០​៕