ធនាគារពិភពលោក​នឹង​ផ្តល់​ ១០០០លាន​ដុល្លារ​ដល់​កម្ពុជា​ដើម្បី​អនុម័ត​គម្រោង​ក្របខ័ណ្ឌ​ភាពជា​ដៃគូ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ ​ធនាគារពិភពលោក​ បាន​អនុម័ត​ក្របខ័ណ្ឌ​ភាពជា​ដៃគូ​រវាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុងទឹក​ប្រាក់១០០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ សំរាប់​ឆ្នាំ២០១៩​ ដល់​ឆ្នាំ​ ២០២៣​ (Country​ Partnership​ Framework​ – CPF​ 2019​-2023​)។
ឯកសារ​នេះ​ គឺជា​ក្របខ័ណ្ឌ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ពេញលេញ​រយៈ​មធ្យម​ រវាង​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ជាមួយ​និង​ធនាគារពិភពលោក​ នឹង​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ដើម្បី​ចូលរួម​ចំណែក​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​គាំទ្រ​ ការអនុវត្ត​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ចតុកោណ​ដំណាក់កាល​ទី៤​ ផែ​ការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​ជាតិ​ និង​តម្រូវការ​អាទិភាព​របស់​កម្ពុជា​។
ការ​អនុម័ត​ក្របខ័ណ្ឌ​ ភាពជា​ដៃគូ​រវាង​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ជាមួយ​ធនាគារពិភពលោក​ត្រូវ​បាន​លើក​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​មួយ​រវាង​លោក​ អូន​ ព័ន្ធ​មុ​ន្នី​រ័ត្ន​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​លោកស្រី​ វិច​តូ​រៀ​ ខ្វា​ខ្វា​ (Victoria​ Kwakwa​) អនុប្រធាន​ធនាគា​ពិភពលោក​ទទួលបន្ទុក​តំបន់​អាស៊ី​ខាងកើត​ និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក​កាលពី​ ថ្ងៃទី១៦​ ខែកញ្ញា​កន្លងមក​នេះ​។
លោកស្រី​ វិច​តូ​រៀ​ ខ្វា​ខ្វា​ ធ្លាប់​បាន​មក​កម្ពុជា​កាលពី៣ឆ្នាំមុន​ ហើយ​ពេលនេះ​បានឃើញ​កម្ពុជា​កំពុង​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ដែល​គួរ​អោយ​កោតសរសើរ​ខ្លាំង​បំផុត​ ជាមួយ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាមធ្យម​ពី៧​%ទៅ៨​% ហើយ​អត្រា​កាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​ និង​អត្រា​ស្លាប់​របស់​ទារក​នៅពេល​កើត​ក៏បាន​ថយ​ចុះ​។ នេះ​ជា​ជោគជ័យ​បញ្ជាក់​ថា​កម្ពុជា​កំពុងតែ​បោះជំហាន​លើ​ផ្លូវ​មួយ​ត្រឹមត្រូវ​។
​ក្របខ័ណ្ឌ​ភាពជា​ដៃគូ​សម្រាប់​ប្រទេស​ថ្មីនេះ​ នឹង​ផ្តោត​លើ​ការ​លើកកម្ពស់​ប្រសិទ្ធភាព​រដ្ឋ​ និង​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឯកជន​ ពន្លឿន​ការ​អភិវឌ្ឍ​មនុស្ស​ និង​កែ​លម្អ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ឲ្យ​ប្រសើរ​ និង​ពង្រីក​ការប្រើ​ប្រាស់​ធនធាន​ធម្មជាតិ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។ ការ​ពង្រឹង​អភិបាលកិច្ច​ ស្ថាប័ន​ និង​ការចូលរួម​ជា​សាធារណៈ​ ជា​មូលបទ​អន្តរ​វិស័យ​គន្លឹះ​មួយ​ដែល​បាន​ដាក់​ចូលក្នុង​សកម្មភាព​ទាំងអស់​ នៃ​ក្របខ័ណ្ឌ​ភាពជា​ដៃគូ​សម្រាប់​ប្រទេស​ថ្មីនេះ​។
វិស័យ​នានា​ដែល​ក្របខ័ណ្ឌ​នេះ​ ផ្តោត​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​គឺ​ស៊ីគ្នា​ទៅ​នឹង​សកម្មភាព​អាទិភាព​ជាតិ​ ដែល​បាន​ចែង​ក្នុង​យុទ្ធ​សាស្រ្ត​ចតុកោណ​ ដំ​ណា​កកាល​ទី៤រដ្ឋាភិបាល​ សម្រាប់​កំណើន​ ការងារ​ សមធម៌​ និង​ប្រសិទ្ធភាព​។ ក្របខ័ណ្ឌ​ភាពជា​ដៃគូ​សម្រាប់​ប្រទេស​ថ្មីនេះ​ បាន​ដាក់បញ្ចូល​នូវ​ការ​រក​ឃើញ​នានា​ ពី​ការវិនិច្ឆ័យ​ស្ថានភាព​ប្រទេស​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ជា​ប្រព័ន្ធ​របស់​ធនាគារពិភពលោក​ និង​មតិ​ប្រ​ឡប់​នានា​ដែល​បាន​មក​ពី​កិច្ចប្រជុំ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ជា​សាធារណៈ​នា​ពេល​ថ្មី​ៗនេះ​។
លោកស្រី​ អ៊ី​នហ្គូ​ណា​ ដូ​ប្រា​ចា​ នាយិកា​គ្រប់គ្រង​ធនាគារពិភពលោក​ប្រចាំ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ប្រទេស​កម្ពុជា​ទទួល​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ខ្ពស់​ ហើយ​ការកាត់បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​បាន​ថយ​ចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ក្នុងរយៈពេល​ពីរ​ទសវត្សរ៍​ចុងក្រោយ​ និង​មាន​ភាព​ប្រសើរ​លើ​ស្តង់ដារ​រស់នៅ​របស់​គ្រួសារ​ជាច្រើន​”។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ “សម្រាប់​ពេល​ខាងមុខ​ កម្ពុជា​ជួបប្រទះ​នូវ​ការ​ប្រឈម​បី​ ដើម្បី​ឈាន​ឆ្ពោះទៅ​រក​មូលដ្ឋាន​សេដ្ឋកិច្ច​ ដែល​មាន​លក្ខណះ​ចំរុះ​បែប​ និង​មានតម្លៃ​ខ្ពស់​ជាង​មុន​ ដើម្បី​កសាង​ទុន​មនុស្ស​សម្រាប់​សេដ្ឋកិច្ច​ទូលំ​ទាយ​ និង​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រកប​ដោយ​បរិ​យា​ប័ន​ដែល​មានប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាជន​ក្រីក្រ​”។
លោកស្រី​បានឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា​ ធនាគារពិភពលោក​ នឹង​ធ្វើការ​ជា​ដៃគូ​ជាមួយ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ទទួល​បាន​គោលដៅ​នានា​ ស្រប​ពេល​ដែល​ត្រូវ​ពង្រឹង​ការចូលរួម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍន៍​។
លោក​ ខែល​ ខេ​លលោ​ហ្វើ​ នាយក​គ្រប់គ្រង​ប្រទេស​នៃ​សាជីវកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិ​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ឡាវ​ និង​វៀតណាម​ មានប្រសាសន៍​ថា​ “IFC​ ជាមួយនឹង​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​របស់​ខ្លួន​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ឯកជន​ នឹង​បន្ត​កៀងគរ​ការ​ផ្តល់​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដល់​វិស័យ​ឯកជន​ និង​ការ​សហការ​គ្នា​ក្នុង​ក្រុម​ធនាគារពិភពលោក​ ដើម្បី​ធ្វើឲ្យ​វិស័យ​ឯកជន​ឲ្យ​រស់រវើក​នៅ​កម្ពុជា​”។
លោក​បាន​ថ្លែង​ថា​ “ការ​ផ្តោត​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​របស់​យើង​ នឹង​ឈាន​ទៅដល់​ការពង្រីក​ការ​ទទួល​បាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ សម្រាប់​ធុរកិច្ច​ខ្នាត​តូច​ និង​ការ​ធ្វើឲ្យ​ប្រសើរ​លើ​ការប្រកួត​ប្រជែង​ផ្នែក​កសិកម្ម​របស់​ប្រទេស​ និង​លើកកម្ពស់​សេវា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែល​មាន​សារសំខាន់​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ធុរកិច្ច​”៕