កម្ពុជា​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ពីក្រៅ​ស្រុក​ និង​ក្នុង​ស្រុក​មាន​ចំនួន​ទឹកប្រាក់៥​ ទៅ៦ពាន់​លាន​ដុល្លា​ក្នុង​មួយឆ្នាំ​
ភ្នំពេញ​៖ អ្នកនាំពាក្យ​នៃ​ទី​ស្តី​ការ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​ បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដែល​មាន​នយោបាយ​ការបរទេស​ជា​មិត្ត​ល្អ​នឹងគ្នា​ បាន​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​បរទេស​មក​បណ្ដាក់ទុន​នៅក្នុង​ប្រទេស​ ក៏ដូចជា​វិនិយោគិន​ក្នុង​ស្រុក​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់៥​ ទៅ៦ពាន់​លាន​ដុល្លា​ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ ហើយ​បាន​បង្កើត​ការងារ​រាប់​ម៉ឺន​សែន​កន្លែង​ទៀតផង​។
លោក​ ឯក​ ថា​ ជា​អនុប្រធាន​អង្គភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ និង​អ្នកនាំពាក្យ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​បានឱ្យ​ដឹង​កាលពី​ថ្ងៃទី​ ២០​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩នេះ​ ថា​ទន្ទឹម​នេះ​ដែរ​ កម្ពុជា​បាន​នាំចេញ​ទំនិញ​ខ្លួន​ទៅកាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ដែល​មាន​ទឹកប្រាក់​ជាច្រើន​ពាន់​លាន់​ដុល្លា​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ៗ។
លោក​បន្ថែម​ថា​ ទន្ទឹម​នឹង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ កម្ពុជា​ក៏បាន​រួមចំណែក​ក្នុង​ការ​ថែរក្សា​សន្តិភាព​ពិភពលោក​តាមរយៈ​ ការ​បញ្ចូន​កម្លាំង​របស់​ខ្លួន​ ក្រោម​ឆ័ត្រ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​។
សិទ្ធ​ សេរីភាព​ និង​ការ​បញ្ចេញមតិ​ត្រូវ​បាន​គោរព​ ដោយ​ផ្អែក​តាម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ខ្លួន​ និង​គោលការណ៍​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​។ អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ប្រមាណ៥០០០​ ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ប្រតិបត្តិ​ការ​នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​ស្ថានភាព​នេះ​ត្រូវ​បាន​មជ្ឈដ្ឋាន​ជាទូទៅ​ពិពណ៌នា​កម្ពុជា​ថា​ ជា​ឋានសួគ៌​សម្រាប់​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​។
លោក​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ ស្ថានភាព​នេះ​បាន​រួមចំណែក​យ៉ាង​ធំធេង​ សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ ដោយ​ទទួល​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាមធ្យម​ជាង៧​% ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ ហើយ​ប្រាក់ចំណូល​ប្រជាជន​ម្នា​ក់ៗ​ ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​កើន​ដល់ ១៦៧៩ដុល្លា​អាមេរិក​ នៅ​ឆ្នាំនេះ​ ប្រៀបធៀប​ទៅ​នឹង​ឆ្នាំ២០១៨​ មាន១៥៤៨ដុល្លា​អាមេរិក​។
ចំណែក​ឯអត្រា​នៃ​ភាព​ក្រីក្រ​វិញ​ត្រូវ​បាន​កាត់បន្ថយ​មក​ក្រោម១០​%។ កម្ពុជា​បាន​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្ម​ខ្លួន​ចូល​ទៅ​ក្នុង​សកល​ភាវូបនីយកម្ម​ តាមរយៈ​សក្ខីកម្ម​ដូចជា​ កម្ពុជា​បាន​ចូល​ជាស​មា​ជិ​កអាស៊ាន ​(ASEAN​) នៅ​ឆ្នាំ១៩៩៩​ និង​ចូល​ជាស​មា​ជិ​កអង្គការ​ពាណិជ្ជកម្ម​ពិភពលោក​ (WTO​) នៅ​ឆ្នាំ២០០៤​ ក៏ដូចជា​សមិទ្ធផល​ដ៏​ច្រើនអនេក​ តាមរយៈ​ការ​ធ្វើស​មា​ហរ​ណកម្ម​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​កម្រិត​តំបន់​ និង​អន្តរជាតិ​៕