ក្រុម​ហ៊ុន​ធំៗ​របស់​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​គ្រោង​ពង្រីក​អាជីវកម្ម​ និង​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​
ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​៖ ក្រុម​ហ៊ុន​ធំៗ​ជាច្រើន​របស់​ប្រទេស​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ បាន​សន្យា​នឹង​មក​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ពង្រីក​ការ​វិយោគ​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដឹកជញ្ជូន​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ស្រប​នឹង​តម្រូវការ​នៃ​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​ន៍​ប្រព័​ន្ឋ​ផ្លូវដែក​នៅ​កម្ពុជា​។
យោង​តាម​ការ​ចុះផ្សាយ​របស់ក្រ​សួង​សាធារណៈ​ការ​ និង​ដឹកជញ្ជូន​នៅ​ថ្ងៃទី​ ២៣​ ខែកញ្ញា​ នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ការសន្យា​នេះ​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ការងារ​ របស់​ លោក​ស៊ុន​ ចាន់​ថុល​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងសាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ រយៈពេល៤ថ្ងៃ​នៅ​សាធារណ​រដ្ឋ​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ ដែល​បាន​ស្នើ​ដល់​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ទាំងនោះ​ ធ្វើដំណើរ​មក​កម្ពុជា​ ដើម្បី​ស្វែងរក​ឱកាស​និង​ដៃគូ​អាជីវកម្ម​និង​វិនិយោគ​។
ក្រុម​ហ៊ុន​ធំៗ​ទំា​ងនោះ​រួមា​ន៖
១​) ក្រុមហ៊ុន​ឧស្សាហកម្ម​ INKA​ (Indonesian​ Railway​ Industry​) ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ឧស្សាហកម្ម​ផ្លូវដែក​រដ្ឋ​ ដ៏​ធំ​របស់​សាធារណ​រដ្ឋ​ឥណ្ឌនេ​ស៊ី​ ដែល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅក្នុង​ឆ្នាំ១៩៨១​ និង​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ផលិត​រថភ្លើង​ គ្រឿង​បង្គំ​ធំ​ លក់​ និង​ផ្តល់​សេវា​មុនគេ​បង្អស់​នៅ​អាស៊ី​អគ្នេយ៍​ ដើម្បី​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​លើ​វិស័យ​ដឹកជញ្ជូន​ផ្លូវដែក​។ ក្រុមហ៊ុន​ ឧស្ស​ហក​ម្ម​ផលិត​រថ​ភ្លើង​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​នេះ​ ដែល​មាន​សមត្ថភាព​ពង្រីក​អាជីវកម្ម​ជាមួយ​ប្រទេស​ អូស្ត្រាលី​ បង់ក្លាដេស​ ម៉ាឡេស៊ី​ ហ្វីលីពីន​ សឹង្ហ​បូរី​ ថៃ​ និង​អាហ្រិក​។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ បាន​ស្នើ​ឲ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឧស្សាហកម្ម​ផ្លូវ​ដែ​កឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ មក​ជួបពិភាក្សា​ជាមួយ​ស្ថាប័ន​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ពាក់ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ធ្វើការ​សិក្សា​លទ្ធភាព​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​នេះ​បាន​សន្យា​ថា​នឹង​បញ្ជូន​គណៈប្រតិភូ​មក​ពិនិត្យ​លទ្ធភាព​ពង្រីក​កិ​ច្ច​ហប្រ​តិប​ត្តិ​ការ​លើ​វិស័យ​ផ្លូវដែក​នៅ​កម្ពុជា​នា​ពេល​ដ៏​ខ្លី​ខាងមុខ​។
២) ក្រុមហ៊ុន​កំពង់ផែ​ PAL​ Indonesia​ ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​កំពង់ផែ​រដ្ឋ​ធំជាង​លំដាប់​ទី២​ របស់​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ បន្ទាប់ពី​ក្រុមហ៊ុន​កំពង់ផែ​ក្រុង​ហ្សាកាតា​ និង​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​តាំងពី​ជំនាន់​រដ្ឋ​ការ​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ត្រួតត្រា​ ដោយ​ប្រទេស​ហូ​ឡង់​នៅក្នុង​ឆ្នាំ១៩៣៩​។
ក្រុមហ៊ុន​ PAL​ Indonesia​ ជា​ក្រុមហ៊ុន​កំពង់ផែ​លំដាប់​ពិភពលោក​ ដែល​មាន​ក្រុមហ៊ុន​សាខា​ជាច្រើន​ ហើយ​ក្រៅពី​មាន​នាទី​ជា​កំពង់ផែ​ ក្រុមហ៊ុន​នេះ​មាន​អាជីវកម្ម​ចំ​បងៗ​ មួយចំនួន​ទៀត​ ដូចជា​ អាជីវកម្ម​ផលិត​នាវាដឹកទំនិញ​ ផលិត​នាវា​ចម្បាំង​ និង​នាវាមុជទឹក​ចម្បាំង​ (Submarine​) នាវា​សណ្តោង​ ផលិត​នាវា​ផលិត​ថាមពលអគ្គីសនី​ ផលិត​គ្រឿងឧបករណ៍​សម្រាប់​កំពង់ផែ​និង​ចំណតនាវា​ វិស្វកម្ម​ទូទៅ​ និង​ផ្តល់​សេវា​ថែទាំ​ ជួសជុល​ និង​រុះរើ​នាវា​។ល។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ស៊ុន​ចាន់​ថុល​ ស្នើ​ដល់​កំពង់ផែ ​PAL​ Indonesia​ នេះ​ ពិភាក្សា​ជាមួយ​កំពង់ផែ​កម្ពុជា​ ដើម្បី​បង្កើត​នូវ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ លើ​វិស័យ​កំពង់ផែ​រវាង​ភាគី​ទាំងពីរ​ដោយ​ផ្អែកលើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ផ្នែក​អាជីវកម្ម​ នាវា​រវាង​ ភាគី​ទាំងពីរ​ទៅ​អនាគត​។ ក្រៅពី​នេះ​ លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ជួប​ជាមួយនឹង​ថា្នក់​ដឹកនាំ​ និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​របស់​ប្រទេស​ឥណ្ឌេ​ស៊ី​ជាច្រើន​ផ្សេង​ ក្នុង​បង្ហាញ​ពី​ឪកាស​វិនិយោគ​របស់​កម្ពុជា​។
ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​វិនិយោគ​រវាង​ប្រទេស​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ និង​កម្ពុជា​នៅ​មាន​ទំហំ​តូច​នៅឡើយ​ បើ​ប្រៀបធៀប​ជាមួយ​ប្រទេស​មួយចំនួន​នៅក្នុង​តំបន់​។ នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨​ ពាណិជ្ជកម្ម​ទំនិញ​សរុប​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​មានតែ៥៥៨​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ មានការ​កើនឡើង​ចំនួន៣​% ក្នុង​នោះ​ការនាំចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​មានតែ​ ៣៣​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ និង​នាំចូល​ពី​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ចំនួន​ ៥២៥​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​។ ចំពោះ​វិនិយោគ​វិញ​នៅ​មាន​កំរិត​តិចតួច​នៅឡើយ​។
លោក​ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ស៊ុន​ ចាន់់​ថុ​លបាន​ឲ្យដឹង​ថា​ ប្រទេស​ទាំងពីរ​មាន​សក្តា​នុ​លពល​ធំធេង​សម្រាប់​បង្កើន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការ​ ប៉ុន្តែ​កន្លងមក​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​វិនិយោគ​ ក៏ដូចជា​ ការ​តភ្ជាប់​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​នៅ​មាន​កំរិត​ រួម​ជាមួយ​ការ​ទទួល​បាន​នូវ​ព័ត៌មាន​មិនល្អ​ពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដែល​បា​នប​ង្ករ​ឲ្យ​មិនសូវ​មាន​វិនិយោគ​ និង​ទេសចរ​ពី​ឥណ្ឌូ​នេ​ស៊ី​ មកកាន់​កម្ពុជា​៕