ADB​ ព្យាករណ៍​ថា​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅតែ​រក្សា​កំណើន​ ៧,០ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំនេះ​
ភ្នំ​ពេញៈ​ របាយការណ៍​ថ្មី​មួយ​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ (ADB​) ចេញផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃនេះ​បាន​បង្ហាញថា​ សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅតែ​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណើរ​រីកចម្រើន​យ៉ាង​ខ្លាំង​ នៅ​ឆ្នាំនេះ​ ទោះបី​ផលិតផល​កសិកម្ម​មានការ​កើនឡើង​យឺត​ជាង​ការ​រំពឹង​ទុក​ក៏ដោយ​។
នៅក្នុង​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ នៃ​ការ​បោះពុម្ព​ផ្សាយ​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រចាំឆ្នាំ​ ដ៏​លេចធ្លោ​របស់​ខ្លួន​ស្តី​ពី​ ចក្ខុវិស័យ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ (ADO​) ឆ្នាំ​ ២០១៩​ ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​បាន​រក្សា​ការព្យាករណ៍​របស់​ខ្លួន​ អំពី​កំណើន​ផលិតផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប​សម្រាប់​ កម្ពុជា​មាន​កំណើន​ ៧,០ ភាគរយ​ នៅ​ឆ្នាំនេះ​ និង​មាន​កំណើន៦​,៨ ភាគរយ​នៅ​ឆ្នាំ២០២០​។
លោកស្រី​ Sunniya​ Durrani​-Jamal​ នាយក​ប្រចាំ​ប្រទេស​របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​បន្ត​រីកចម្រើន​ ក្នុង​ល្បឿន​មួយ​ដ៏​រឹងមាំ​ ដោយសារតែ​ការ​បន្ត​ពង្រឹង​ នៅក្នុង​វិស័យ​ប្រពៃណី​ ដូចជា​ សម្លៀកបំពាក់​ ទេសចរណ៍​ ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​សំណង់​”។
លោកស្រី​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “ដោយមាន​ការ​កើនឡើង​ នូវ​ភាព​មិន​ប្រាកដប្រជា​នៅក្នុង​បរិយាកាស​ពាណិជ្ជកម្ម​ពិភពលោក​ និង​ផល​ប៉ះពាល់​ លើ​សេវាកម្ម​ដូចជា​ទេសចរណ៍​ កម្ពុជា​ត្រូវការ​ជាបន្ទាន់​ នូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ចម្រុះ​ទៅជា​ផលិតផល​ និង​សេវាកម្ម​ដែល​មានតម្លៃ​ខ្ពស់​”។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ “នេះ​នឹង​តម្រូវ​ឱ្យ​កាត់បន្ថយ​ហានិភ័យ​ ដែល​បាន​មក​ពី​ការ​ផ្តល់​ប្រាក់កម្ចី​ ដល់​វិស័យ​អចលនៈ​ទ្រព្យ​ហួសប្រមាណ​ ការ​អភិវឌ្ឍ​កម្លាំង​ពលកម្ម​ដែល​មាន​ជំនាញ​ និង​ផលិតភាព​បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​បង្ហាញ​អំពី​ការ​កើនឡើង​ប្រាក់ឈ្នួល​ និង​ការ​ទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ដើមទុន​ មានគុណ​ភាព​ខ្ពស់​ដែល​ទាំងអស់​នេះ​ ត្រូវការ​អភិបាលកិច្ច​ និង​ស្ថាប័ន​រឹងមាំ​”។
របាយការណ៍​នេះ​កត់សម្គាល់​ ពី​ហានិភ័យ​ចំពោះ​ផលិតកម្ម​ពី​ការប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​។ ភាពរាំងស្ងួត​ក្នុង​ឆមាស​ទីមួយ​នៃ​ឆ្នាំនេះ​ បាន​កាត់បន្ថយ​ផលដំណាំ​ និង​ជលផល​ដោយ​កាត់បន្ថយ​កំណើន​កសិកម្ម​ដល់​ប្រហែល ១​,១ ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំនេះ​។ កំណើន​ឧស្សាហកម្ម​មាន​ភាពរឹងមាំ​ ដោយសារតែ​ការ​កើនឡើង​នៃ​ការផលិត​សម្លៀកបំពាក់​ ស្បែកជើង​ និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​ ដែល​នាំ​ឱ្យ​មានការ​កែ​លម្អ​ឡើងវិញ​ពី ១០​,១ ភាគរយ​ នៅក្នុង​ការព្យាករណ៍​កាលពី​ខែ​ មេសា​ របស់​ធនាគារ​អភិវឌ្ឍន៍​អាស៊ី​ដល់ ១០​,៦ ភាគរយ​។
កំណើន​នាំចូល​លឿន​ជាង​ការ​រំពឹង​ទុក​ បើ​ទោះបីជា​ការនាំចេញ​ទំនិញ​កើនឡើង​ និង​ការ​មកដល់​របស់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ នឹង​មាន​ឱនភាព​គណនីចរន្ត​ ដោយ​មិនរាប់​បញ្ចូល​ការផ្ទេរ​ជា​ផ្លូវការ​លើស​ពី​ការ​ព្យាករ​។ ឱនភាព​នេះ​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​ដោយ​លំហូរ​វិនិយោគ​បរទេស​ផ្ទាល់​ ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​បង្កើន​ ទុនបម្រុង​អន្តរជាតិ​សរុប​ប្រមាណ​ ១២​,៣ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ចុងឆ្នាំ​នេះ​ ដែល​ផ្តល់​នូវ​ការនាំចូល​រយៈពេល៦ខែ​។
ជាមួយនឹង​តម្លៃ​ប្រេងឥន្ធនៈ​ទាប​ និង​ការ​ឡើងថ្លៃ​ម្ហូបអាហារ​បន្តិចបន្តួច​ អតិផរណា​ត្រូវ​បាន​ធ្លាក់ចុះ​ក្នុង​អត្រា១​,៤ភាគរយ​ ពី​មួយឆ្នាំ​ទៅ​មួយឆ្នាំ​នៅ​ចុងខែ​មិថុនា​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​រំពឹង​ថា​នឹង​មាន​អត្រា​ជាមធ្យម២​,២ភាគរយ​សម្រាប់​ឆ្នាំ២០១៩​៕