ភ្នំពេញៈ ការស្ទង់មតិថ្មីមួយបានបង្ហាញថា តម្លៃលើការចំណាយផ្សេងសម្រាប់រស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មានតម្លៃថ្លៃជាងប្រទេសវៀតណាមនៅឆ្នាំ២០១៩នេះ។
យោងតាមសន្ទស្សន៍ Numbeo Cost of Living Index 2019 បានចាត់ចំណាត់ថ្នាក់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ មានតម្លៃថ្លៃជាងគេពោលស្ថិតនៅក្នុងតារាងទី៤ បន្ទាប់ពីប្រទេសសិង្ហបុរី ប្រទេសថៃ និងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។
ការស្ទង់មតិនេះ បានចងក្រងទិន្នន័យផ្អែកលើតម្លៃនៃការជួល ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ ម្ហូបអាហារ និងការដឹកជញ្ជូន ដោយក្នុងនោះការចំណាយលើការរស់នៅរបស់ប្រទេសកម្ពុជាមានតម្លៃថ្លៃជាងប្រទេសវៀតណាម ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ប្រទេសហ្វីលីពីន និងប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី។
ការស្ទង់មតិបានលើកឡើងថា“ការចំណាយថ្លៃដើម នៃការរស់នៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម គឺទាបជាងនៅកម្ពុជាប្រមាណ១៩,៧០ ភាគរយ ។ តម្លៃនៃការជួលនៅក្នុងប្រទេវៀតណាមគឺទាបជាងនៅកម្ពុជា ៨,៩៧ ភាគរយ”។
ការស្ទង់មតិនេះបានរកឃើញថាតម្លៃម្ហូបអាហារ និងថ្លៃជួលនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាមានតម្លៃថ្លៃខ្ពស់ជាងប្រទេសវៀតណាម។
ការស្ទង់មតិបានលើកឡើងថា “អំណាចទិញក្នុងស្រុកនៅទីក្រុងហូជីមិញ គឺខ្ពស់ជាងទីក្រុងភ្នំពេញ៧៩,៤៨ ភាគរយ។ តម្លៃទំនិញប្រើប្រាស់នៅទីក្រុងហូជីមិញ គឺទាបជាងទីក្រុងភ្នំពេញ១៧.៩៣ភាគរយ។
ប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាប្រទេស ដែលថ្លៃជាងគេបំផុតលំដាប់ទី ៦៥ ក្នុងការរស់នៅក្នុងពិភពលោក។ សម្រាប់ប្រទេសវៀតណាមជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ទី៩៥ ៕