អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​គយ​រកចំណូល​បាន​ជាង​ ២៣០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុង​ដំណាច់​ត្រីមាស​ទី៣​
ភ្នំ​ពេញៈ​ គិត​ត្រឹម​ត្រីមាស​ទី៣នៃ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ ចំណូល​បាន​មក​ពី​ការ​ប្រមូល​ពន្ធគយ​ និង​រដ្ឋាករ​ មាន​ចំនួន​រហូតដល់​២៣៨៤លាន​ដុល្លារ​ កើន​លើស​ផែនការ​ដែល​បាន​គ្រោងទុក​រហូតដល់​ប្រមាណ១០៥ភាគរយ​ ធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពី​ឆ្នាំមុន​។
នៅក្នុង​ពិធី​ចែក​សញ្ញាបត្រ​ដល់​សិស្ស​-និស្សិត​ សាកល​វិទ្យាល័យ​ ប៊ែល​ធី​ អន្តរជាតិ​ សរុប១​,១៨៣នាក់​ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​សន្និបាត​ និង​ពិព័រណ៍​កោះ​ពេជ្រ​ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី២​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ២០១៩​ សម្ដេច​ តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ចំណូល​ដែល​បាន​ប្រមូល​ពី​ពន្ធគយ​ និង​រដ្ឋាករ​ នៅ​ត្រឹម​ត្រីមាស​ទី៣​ នៃ​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​ មាន​ចំនួន​រហូតដល់​ ២៣៨៤​លាន​ដុល្លារ​ កើនឡើង​ប្រមាណ១០៥ភាគរយ​ ស្មើនឹង​ប្រមាណ​ជាង៨០០លាន​ដុល្លារ​។
សម្ដេច​បាន​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ “ចំណូល​ទាំងអស់​នេះ​ មាន​ខែ​ខ្លះ​ប្រមូល​បាន២៥០លាន​ដុល្លារ​ ហើយ​ខែ​ខ្លះទៀត​ប្រមូល​បាន​ជាង៣០០លាន​ដុល្លារ​ ដែល​វា​ជា​សញ្ញា​បង្ហាញ​ពី​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ពី​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​របស់​កម្ពុជា​”។
សម្តេច​តេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ បាន​មានប្រសាសន៍​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ ជា​រួម​នៅក្នុង​មួយ​ខែ​ កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ចំណូល​សរុប​ប្រមាណ​៥០០លាន​ដុល្លារ​ ខណៈ​ដែល​ការ​ចំណាយ​ប្រចាំខែ​អស់​ត្រឹម៣០០លាន​ដុល្លារ​ មានន័យថា​នៅសល់២០០លាន​ដុល្លារ​ សម្រាប់​ធ្វើការ​វិនិយោគ​ដោយខ្លួនឯង​ និង​មិន​ចាំបាច់​ពឹង​អាស្រ័យ​ទៅលើ​បរទេស​ទាំងស្រុង​នោះ​ទេ​។
សម្ដេច​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ “ដោយឡែក​សម្រាប់​ចំណូល​ ដែល​នឹង​ទទួល​បាន​ពី​ដំណក់​ប្រេង​ក្នុង​ពេល​ខាងមុខនេះ​ នឹង​ទុក​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​តែ​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដែល​រួមមាន​ដូចជា​ផ្លូវថ្នល់​ និង​ស្ពាន​ នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​តែប៉ុណ្ណោះ​”។
កាលពី​ឆមាស​ទី១​ ឆ្នាំ២០១៩​ ចំណូល​សរុប​មាន​ប្រមាណ​ជាង៥.៩​ ទ្រី​លាន​រៀល​ (ប្រមាណ​ ១,៤៧៥​ លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​) កើនឡើង២៥.៥​ ភាគរយ​ (ប្រមាណ​ ៣០០លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​) ធៀប​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨​។ លទ្ធផល​ចំណូល​នេះ​ត្រូវ​ប្រមាណ​ជា៦៥ភាគរយ​នៃ​ផែនការ​ឆ្នាំ​ ដែល​កំណត់ដោយច្បាប់​ស្តី​ពី​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​ប្រចាំឆ្នាំ២០១៩​។ បើ​ប្រៀបធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៨​ ​; លទ្ធផល​ចំណូល​តាម​ប្រភេទ​ពន្ធ​និង​អាករ​សំ​ខាន់​ៗ ដែល​ប្រមូល​ដោយ​គយ​មាន​កំណើន​គួរឲ្យ​កត់សម្គាល់​ក្នុង​នោះ​ពន្ធគយ​ (ពន្ធ​នាំចូល​)មាន​កំណើន​ជាង៣៣.៨​ ភាគរយ​, អាករ​ពិសេស​កើន​ ៣១.១​ ភាគរយ​ ​; និង​អាករ​លើ​តម្លៃបន្ថែម​ (VAT​)កើន២៨.៦​ ភាគរយ​។
មុខទំនិញ​ជា​ប្រភព​ចំណូល​សំ​ខាន់​ៗរួមមាន​ ៖ (១).យានយន្ត​និង​គ្រឿងចក្រ​គ្រប​ដណ្តប់​ប្រមាណ​ជាង៥២ភាគរយ​នៃ​ចំណូល​សរុប​, (២).ប្រេងឥន្ធនៈ​ និង​ថាមពល​ប្រមាណ១៧.១ភាគរយ​ នៃ​ចំណូល​សរុប​និង​(៣).ទំនិញ​ចម្រុះ​ និង​គ្រឿង​សំណង់​មាន​ប្រមាណ​ ២៩.៥​ ភាគរយ​នៃ​ចំណូល​សរុប​៕