លោកមហាសេដ្ឋី Elon Musk ប្រកាសមហិច្ឆិតាកាត់បន្ថយការចំណាយរបស់រដ្ឋាភិបាលអាមេរិកចំនួន១ទ្រីលានដុល្លារនៅត្រឹមចុងខែឧសភា
អន្តរជាតិ: លោកកំពូលមហាសេដ្ឋី Elon Musk ដែលកំពុងដឹកនាំក្រសួងប្រសិទ្ធភាពរដ្ឋាភិបាលក្រោមរដ្ឋបាលរបស់លោកប្រធានាធិបតីអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ បានបង្ហើបថា លោកគ្រោងនឹងកាត់បន្ថយការចំណាយរបស់រដ្ឋាភិបាលឱ្យបានចំនួន១ទ្រីលានដុល្លារ នៅត្រឹមចុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥នេះ។
នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនផលិតរថយន្តអគ្គិសនីខ្នាតយក្ស Tesla រូបនេះ បានគូសបញ្ជាក់ក្នុងបទសម្ភាសន៍មួយជាមួយសារព័ត៌មាន Fox News ថា “ក្រសួងប្រសិទ្ធភាពរដ្ឋាភិបាល (DOGE) អាចនឹងសន្សំថវិកាជាតិបានយ៉ាងច្រើនក្នុងរយៈពេល១៣០ថ្ងៃ រាប់ចាប់ពីពេលដែលលោក ត្រាំ ត្រឡប់ចូលសេតវិមានកាលពីថ្ងៃទី២០ ខែមករា។
នេះជាគោលដៅប្រកបដោយមហិច្ឆិតា ដែលនឹងតម្រូវឱ្យលោក Elon Musk កាត់បន្ថយការចំណាយជាងពាក់កណ្តាលនៃទំហំទឹកប្រាក់ចំនួន១,៨ទ្រីលានដុល្លារអាមេរិក ដែលរដ្ឋបាលរបស់អតីតប្រធានាធិបតីលោក ចូ បៃដិន បានវិនិយោគលើកម្មវិធីមិនមែនការពារជាតិនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤។
លោក Musk បានថ្លែងប្រាប់សារព័ត៌មាន Fox News ដែលមានភាពជិតស្និទ្ធជាមួយរដ្ឋបាលលោក ដូណាល់ ត្រាំ ថា “ខ្ញុំគិតថា យើងនឹងសម្រេចបាននូវការងារជាច្រើន ដែលតម្រូវឱ្យកាត់បន្ថយឱនភាពថវិកាចំនួន១ទ្រីលានដុល្លារក្នុងអំឡុងរយៈពេលនោះ”។
លើសពីនេះ លោក Musk គ្រោងកាត់បន្ថយការចំណាយចំនួន១៥ភាគរយនៃការចំណាយសរុបប្រចាំឆ្នាំរបស់រដ្ឋាភិបាលអាមេរិក ដែលស្មើនឹងទំហំទឹកប្រាក់ចំនួន៦,៧៥ទ្រីលានដុល្លារអាមេរិក។
លោកកំពូលមហាសេដ្ឋី Elon Musk បានបង្ហាញទំនុកចិត្តថា លោកអាចធ្វើការងារនេះបាន ដោយមិនជះផលប៉ះពាល់ដល់ការផ្តល់សេវាកម្មសំខាន់ៗណាមួយរបស់រដ្ឋាភិបាលសហព័ន្ធឡើយ៕ប្រភព:Bloomberg៕
ទីក្រុងហ្សាការតាដាក់ចេញវិធានការលើកទឹកចិត្តអ្នកទិញផ្ទះលើកដំបូងដើម្បីជំរុញសន្ទុះទីផ្សារលំនៅដ្ឋាន
អន្តរជាតិ: រដ្ឋបាលក្រុងហ្សាការតារបស់ប្រទេសឥណ្ឌូនេសុីបានដាក់ចេញវិធានការលើកទឹកចិត្តក្នុងគោលបំណងដើម្បីជំរុញទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅក្នុងទីក្រុងមួយនេះ ស្របពេលមានភាពមិនប្រាកដប្រជាជាសកល។
អភិបាលទីក្រុងហ្សាការតាលោក Pramono Anung បានចុះហត្ថលេខាលើក្រឹត្យថ្មីមួយ ដែលលើកលែងពន្ធលើការទិញផ្ទះមានតម្លៃក្រោម២ពាន់លានរូពៀ (ប្រមាណ១២០.៣៧៥ដុល្លារ)។
គោលការណ៍នេះក៏អនុវត្តន៍ផងដែរចំពោះអាផាតមុិនដែលមានតម្លៃក្រោម៦៥០លានរូពៀ (ប្រមាណ៣៩.១២២ដុល្លារ)។នេះបើយោងតាមការដកស្រង់ចុះផ្សាយដោយទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Jakarta Globe។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី ការលើកលែងពន្ធនេះអនុវត្តន៍ចំពោះតែអ្នកទិញផ្ទះលើកដំបូងប៉ុណ្ណោះ។
លោក Pramono បានលើកឡើងថា “អ្នកទិញផ្ទះលើកដំបូងនឹងទទួលបានការលើកលែងពន្ធទាំងស្រុង។ ចំណែក អ្នកទិញផ្ទះទីពីរនឹងទទួលបានការលើកលែងពន្ធ៥០ភាគរយ។ប៉ុន្តែ យើងមិនមានការលើកទឹកចិត្តសម្រាប់អ្នកទិញផ្ទះទី៣ ឬលើសពីនេះទេ”។
លោកជឿជាក់ថា “អាផាតមុិនភាគច្រើននៅក្នុងទីក្រុងហ្សាការតាមានតម្លៃក្រោម៦៥០លានរូពៀក្នុងមួយយូនីត។ ដូច្នេះ ការលើកទឹកចិត្តផ្នែកពន្ធនឹងជះផលវិជ្ជមានយ៉ាងខ្លាំងដល់ការលក់អាផាតមុិន”។
ការលើកលែងពន្ធសម្រាប់អ្នកទិញផ្ទះលើកដំបូងត្រូវបានផ្តួចផ្តើមឡើងដំបូងដោយអតីតអភិបាលក្រុងហ្សាកាតា លោក Anies Baswedan នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២។
លោក Pramono ក៏​បាន​គូសបញ្ជាក់​ផងដែរថា​ រដ្ឋបាលទីក្រុងហ្សាការតានឹង​មិន​មាន​ការ​បន្ធូរបន្ថយ​ពន្ធ​ស្រដៀង​គ្នា​នេះចំពោះ​ការ​ទិញ​រថយន្ត​នោះ​ទេ។
លោក​បាន​បន្ថែមថា​ “បន្ទាប់​ពី​ធ្វើការ​ពិនិត្យ​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់ យើង​បាន​រក​ឃើញ​ថា​ ប្រជាជន​ក្នុងទីក្រុងមាន​យានជំនិះ​ជាច្រើន​គ្រឿង។ប៉ុន្តែ​ ពួកគេមិន​បាន​បង់​ពន្ធ​ទេ​។ ដូច្នេះ​ ម្ចាស់​យានយន្ត​ត្រូវ​តែ​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​បង់ពន្ធ​មិន​ថា​ រថយន្ត​មាន​ចំនួន​ប៉ុន្មាន​នោះ​ទេ”៕ប្រភព: Jakarta Globe៕
ធនាគារ ហត្ថា ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពលើការរចនាអគារ សាខាចោមចៅថ្មីបែបទំនើប ជាបន្តបន្តាប់ និងកំពុងស្វែងរកទីតាំងថ្មី ដែលមានសក្តានុសម្រាប់ការបើកសាខាបម្រើសេវាជូនអតិថិជននៅចំកណ្តាលនៃរាជធានីភ្នំពេញ
ធនាគារ ហត្ថា បានបម្រើសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដល់អតិថិជនអស់រយៈពេលជាង ៣០ ឆ្នាំមកហើយ!
ក្នុងរយៈពេលជាង 30 ឆ្នាំមកនេះ ធនាគារ ហត្ថា បានប្តេជ្ញាចិត្តផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដែលអាចទុកចិត្តបានដល់អតិថិជន និងនៅតែបន្តឈានមុខក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដើម្បីធានាថាសេវាកម្មមានគុណភាពកាន់តែប្រសើរឡើង។ ជាពិសេសថ្មីៗនេះ ធនាគារ ហត្ថា បានបញ្ចប់ការសាងសង់ការិយាល័យកណ្តាលថ្មី ដែលបំពាក់ដោយបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ដើម្បីផ្តល់បទពិសោធន៍ល្អបំផុតដល់អតិថិជន។
ធនាគារ ហត្ថា បានបើកដំណើរការិយាល័យ ហត្ថា ថៅវើ ដ៏ស្គឹមស្កៃនៅលើផ្លូវ  ៦០ម៉ែត្រ ដែលមានកម្ពស់ ២២ជាន់បំពាក់ដោយបរិក្ខារទំនើបៗ និងមានសេវាហិរញ្ញវត្ថុដ៏សម្បូរសម្បូរបែបព្រមទាំងសេវាកម្មធនាគារពិសេស(Exclusive Banking) និងសេវាកម្មផ្សេងៗទៀតដែលអាច​បម្រើ​អតិថិជន​បាន​កាន់តែ​ប្រើសើរបានគ្រប់ពេលវេលា​ ​និងគ្រប់​ទីកន្លែង ។
ធនាគារ ហត្ថា មិនត្រឹមតែបើកដំណើរការិយាល័យថ្មីតែប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពលើការរចនាអគារសាខាចោមចៅថ្មីបែបទំនើប នេះជាការបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ ធនាគារ ហត្ថា ក្នុងការឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការរីកចម្រើនរបស់អាជីវកម្ម និងប្រជាពលរដ្ឋនៅខាង សាខាចោមចៅ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ និង​សាខាផ្សេងៗទៀតជាបន្តបន្តាប់ដើម្បីលើកកម្ពស់សេវាកម្មអោយកាន់តែប្រសើរ និងមានភាពងាយស្រួល ដើម្បីស្របទៅតាមទន្សនវិស័យរបស់យើងផងដែរ។
គូរំលឹកផងដែរថា  ធនាគារ ហត្ថា គឺជាបុត្រសម្ព័នរបស់ធនាគារ ក្រុងស្រ៊ី ដែលជាធនាគារពាណិជ្ជធំជាងគេលំដាប់ទី៥ នៅក្នុងប្រទេសថៃឡង់ន៍និងជាសមាជិកនៃសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ MUFG ដែលជាសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុដ៏ធំមួយនៅក្នុងប្រទេសជប៉ុន និងក្នុងពិភពលោក។
លើលពីនេះ​ ធនាគារ ហត្ថា មានបណ្ដាញ​សាខាទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាបាននឹងកំពុងបម្រើសេវាកម្មជូនអតិថិជនជាងកន្លះលាននាក់ចំនួនជាង​ ១៦០ ការិយាល័យ ហើយ​មានម៉ាស៊ីនអេធីអឹមជាង ១១០ ទីទាំង និងសេវា​ធនាគារ​ចល័តតាម​ទូរស័ព្ទ​ដ៏​ទំនើបសម្រាប់បម្រើសេវាកម្មជូនអតិថិជនគ្រប់ពេលវេលានិងទីកន្លែងជាមួយនឹងសុវត្ថិភាពខ្ពស់។
ក្នុងដើមឆ្នាំ២០២៥ នេះ​!​ ធនាគារ ហត្ថា នៅតែបន្តការរីកចម្រើនដើម្បីបំពេញតម្រូវការអតិថិជន ឱ្យកាន់តែប្រសើរ ជាពិសេសក្នុងចំណោមការបំពេញតម្រូវការទាំងនោះ ធនាគារ ហត្ថា កំពុងស្វែងរកទីតាំងថ្មីដើម្បីពង្រីកសេវាកម្មរួមមាន ច្បារអំពៅ ផ្សារធំថ្មី ផ្លូវម៉ៅសេងទុង ឬផ្លូវព្រះនរោតម្ភ និងទីតាំងសក្តានុពលផ្សេងៗទៀត ​​​ ដើម្បីចូលឱ្យជិតអតិថិជន និងផ្ដល់ជូនឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ ព្រមទាំងមានប្រសិទ្ធភាព។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម និងការផ្តល់ព័ត៌មានពីទីតាំងជូលអគារ សូមទាក់ទងលេខ ០៦៩ ៥៥៥ ៥៣៨ ឬ ១៨០០ ២១២ ២២២
បណ្តាអ្នកវិនិយោគបរទេសធំៗមួយចំនួនសម្រេចដើរចេញពីទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅក្នុងប្រទេសចិន
អន្តរជាតិ: ក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងទ្រព្យសកម្មខ្នាតយក្សរបស់ពិភពលោក BlackRock គ្រោងដាក់លក់ទ្រព្យសកម្មដែលនៅសេសសល់ចុងក្រោយរបស់ខ្លួននៅទីក្រុងសៀងហៃរបស់ប្រទេសចិនក្នុងអត្រាបញ្ចុះតម្លៃចំនួន៣៤ភាគរយ។
ក្រុមហ៊ុនយក្សអាមេរិកមួយនេះគ្រោងដាក់លក់អគារការិយាល័យ Trinity Place កម្ពស់២៧ជាន់ស្ថិតនៅលើផ្លូវ Changshou ក្នុងសង្កាត់ Putuo នៃទីក្រុងសៀងហៃក្នុងតម្លៃ៩០០លានយ័ន(ប្រហែល១២៤លានដុល្លារអាមេរិក)។
តម្លៃដាក់លក់ខាងលើនេះដាំក្បាលចុះ៣៤ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងតម្លៃអគារ Trinity Place ដែលក្រុមហ៊ុន BlackRock បានទិញយកពីក្រុមហ៊ុន Hong Kong Shanghai Alliance Holdings ក្នុងឆ្នាំ២០១៧។នេះបើយោងតាមការគណនារបស់កាសែត South China Morning Post។
កាលពីមុននេះ ក្រុមហ៊ុន BlackRock បានដាក់លក់អគារការិយាល័យចំនួន២ នៅក្នុងតំបន់ Waterfront Place របស់ទីក្រុងសៀងហៃ បន្ទាប់ពីបានខកខានទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីចំនួន៧៨០លានយ័ន។
បច្ចុប្បន្ន អគារការិយាល័យទាំង២នោះត្រូវបានផ្ទេរទៅឱ្យក្រុមហ៊ុន DCL Investments ក្នុងតម្លៃ៧០០លានយ័ន។តួលេខនេះតំណាងឱ្យការបញ្ចុះតម្លៃជាង៤០ភាគរយបើធៀបនឹងតម្លៃ ដែលក្រុមហ៊ុន BlackRock បានទិញយកនៅឆ្នាំ២០១៨។នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ពីកាសែត Bloomberg។
ស្របពេលដែលវិបត្តិអចលនទ្រព្យទូទាំងប្រទេសចិននៅតែបន្តជះផលប៉ះពាល់លើផលចំណេញត្រឡប់មកវិញពីការវិនិយោគ ក្រុមហ៊ុន BlackRock និងបណ្តាអ្នកវិនិយោគបរទេសផ្សេងទៀតកំពុងកាត់បន្ថយវត្តមានរបស់ខ្លួននៅក្នុងប្រទេសចិន។
ជាក់ស្តែង ការទិញយកអគារការិយាល័យ សណ្ឋាគារ អចលនទ្រព្យឧស្សាហកម្ម និងអចលនទ្រព្យលក់រាយនៅប្រទេសចិនដោយជនបរទេស មានទំហំទឹកប្រាក់សរុបបញ្ចូលគ្នាត្រឹមតែ៥,៩ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកប៉ុណ្ណោះកាលពីឆ្នាំមុន ដែលជាកម្រិតទាបបំផុតមិនធ្លាប់មានចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៤។
ក្រុមហ៊ុន BlackRock មិនបានទិញអចលនទ្រព្យនៅក្នុងប្រទេសចិនក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ ផ្ទុយទៅវិញ នាពេលថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុន BlackRock បានចុះកិច្ចព្រមព្រៀង ដើម្បីទិញកំពង់ផែចំនួន២ របស់ក្រុមហ៊ុនហុងកុង CK Hutchison Holdings ក្នុងតម្លៃ២៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក៕ប្រភព: SCMP៕
ឆ្នេរកោះរ៉ុងរបស់កម្ពុជាជាប់ឈ្មោះក្នុងបញ្ជីឆ្នេរសមុទ្រដ៏ស្រស់ស្អាតបំផុតទាំង៧របស់តំបន់អាស៊ាន
អន្តរជាតិ: សារព័ត៌មានដ៏ល្បីល្បាញរបស់ឥណ្ឌា NDTV បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះឆ្នេរ​សមុទ្រចំនួន៧ ក្នុងតំបន់អាស៊ាន ​ដែល​ភ្ញៀវទេសចរណ៍អន្តរជាតិគួរទៅ​ទស្សនា​ និងសក្ដិសម​ក្នុងការដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីឬផែនការដំណើរកំសាន្ត។
ក្នុងចំណោមឆ្នេរសមុទ្រទាំង៧នោះ សារព័ត៌មានឥណ្ឌា NDTV ក៏បានដាក់បញ្ចូលឆ្នេរកោះរ៉ុង របស់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
សារព័ត៌មាន NDTV បានសរសេរថា ឆ្នេរកោះរ៉ុងជាឆ្នេរសមុទ្រដ៏ស្អាតបំផុតមួយនៅតំបន់អាស៊ាន។ ឆ្នេរខ្សាច់កោះរ៉ុងមានពណ៌សក្បុស ទឹកថ្លាឆ្វង់ ហើយនៅពេលយប់ បាតុភូតរស្មីសុខុមប្រាណបានធ្វើឱ្យឆ្នេរសមុទ្រមានសភាពភ្លឺស្រស់ស្អាតដូចឈុតឆាកក្នុងភាពយន្តបែបវិទ្យាសាស្ត្រ។
សារព័ត៌មាន NDTV បានបន្ថែមថា “មិន​ថា​ លោកអ្នក​មានបំណងមកកំសាន្ត​លើឆ្នេរ​ខ្សាច់​ក្នុងបរិយាកាសស្ងប់ស្ងាត់ ឬ​រៀបចំពិធីជប់លៀង​ក្រោម​ពន្លឺផ្កាយ​នោះទេ កោះរ៉ុង​មាន​អ្វី​ៗពិសេសជាច្រើនសម្រាប់​អ្នក​រាល់​គ្នា ដូចជា ឆ្នេរខ្សាច់ ព្រមទាំងតុល្យភាពរវាងភាពស្ងប់ស្ងាត់ និងទិដ្ឋភាពពេលរាត្រី។
ចំណែក ឆ្នេរ Railay នៅកោះKrabi របស់ប្រទេសថៃ ត្រូវបានសារព័ត៌មានខាងលើចាត់ទុកថា ជាគោលដៅសម្រាប់ដំណើរកំសាន្តបែបផ្សងព្រេង ព្រោះភ្ញៀវទេសចរណ៍មិនអាចធ្វើដំណើរតាមមធ្យោបាយផ្សេងបាន ក្រៅពីទូកនោះទេ។
ជាមួយគ្នានេះ ឆ្នេរ Long Beach នៅកោះ Phu Quoc ក្នុងប្រទសវៀតណាម
លាតសន្ធឹងជាង២០គីឡូម៉ែត្រ ដែលគ្របដណ្តប់ដោយខ្សាច់ពណ៌មាស បរិយាកាសស្ងប់ស្ងាត់ និងមានទឹកថ្លាឆ្វង់។ ឆ្នេរមួយនេះមានដើមដូងដុះតម្រង់ជួរនៅតាមមាត់ច្រាំង និងមានកន្លែងសម្រាប់សម្រាកលំហែកាយ។
ឆ្នេរសមុទ្រចំនួន៤ ផ្សេងទៀតដែលជាប់ឈ្មោះក្នុងបញ្ជីរបស់សារព័ត៌មាន NDTV រួមមាន ឆ្នេរ White Beach និងឆ្នេរ Nacpan Beach ក្នុងប្រទេសហ្វីលីពីន ឆ្នេរ Pink Beach ក្នុងប្រទេសឥណ្ឌូនេសុី និងឆ្នេរ Ngapali Beach ក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា៕ប្រភព: NDTV៕
ដំណឹងល្អៈ អគ្គកុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសចំនួន៨ ចូលរួមសហការអភិវឌ្ឍវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា
អគ្គកុងស៊ុលទាំងនោះរួមមាន៖លោក Salah ESSA។ កុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសស៊ីប លោកMarkus GRINDLING កុងស៊ុលកិត្តិ​យសប្រទេសអូទ្រីស លោក Aurelio FLACCO កុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសអ៊ីតាលី លោក Torsten MUNTHER កុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ លោកស្រី SENG Takakneary កុងស៊ុលប្រទេសមិចស៊ិចកូ លោក Gerhard Jan Lennips កុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសហូឡង់ លោកស្រី KIM Tol Tan កុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសស៊ុយអែត និងលោកAndrew J. Booth Obe កុងស៊ុលកិត្តិយសប្រទេសអង់គ្លេស។
កិច្ចពិភាក្សានេះ មានការផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈគ្នា លើការអភិវឌ្ឍនិងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរពីបណ្តាប្រទេសទាំង៨ រួមទាំងបញ្ហាប្រឈម ផលិតផលទេសចរណ៍ថ្មីៗ និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម័ន្ធគាំទ្រលើវិស័យទេសចរណ៍។
ក្នុងជំនួបប្រកបដោយផ្លែផ្កានេះ កុងស៊ុលកិត្តិយស បានកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ អំពីកត្តាសុខសន្តិភាពនៅកម្ពុជា និងសុវត្ថិភាពល្អប្រសើរ ដែលបានផ្តល់ជូនអ្នកទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិមកទស្សនាកម្ពុជា ដោយបានចាត់ទុកថាកម្ពុជា ជាប្រទេសមានសុវត្ថិភាពដ៏ល្អសម្រាប់ទស្សនា៕
China’s Expanding Footprint in Cambodia: Xi’s April State Visit Signals Deeper Ties
Chinese President Xi Jinping is set to visit Cambodia in April for a state visit, announced Khy Sovanratana, Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation,
Representing Deputy Prime Minister Prak Sokhonn, Sovanratana emphasized that Cambodia-China relations have been cultivated over generations and continue to evolve into an “ironclad friendship” based on “win-win cooperation, peaceful coexistence, mutual respect for independence, sovereignty, territorial integrity, and non-interference in internal affairs.”
The China-Cambodia economic partnership is experiencing significant growth, driven by robust trade, strategic investments, and emerging opportunities. This collaboration is not only enhancing bilateral economic ties but also paving the way for sustainable development and mutual prosperity.
China-Cambodia trade has continued to expand significantly, driven by regional and bilateral free trade agreements. According to Cambodia’s General Department of Customs and Excise (GDCE), bilateral trade volume reached US$4.48 billion in the first four months of 2024, marking a 15.1 percent increase from US$3.89 billion in the same period last year. China remains Cambodia’s top trading partner, ahead of Vietnam, the United States (the US), Thailand, and Japan.
Penn Sovicheat, Secretary of State and Spokesperson for the Ministry of Commerce of Cambodia, credited the growth to the Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) and the China-Cambodia Free Trade Agreement (CCFTA), both of which took effect in 2022. These agreements have facilitated the export of high-quality Cambodian agricultural products—such as milled rice, yellow bananas, mangoes, longans, cassava, and pepper—to China under preferential tariffs. Additionally, trade promotion events, including expos and business forums, have further strengthened bilateral economic ties.
Between January and November 2024, China-Cambodia trade soared by 24 percent compared to the same period in 2023, reaching nearly US$14 billion. GDCE data indicates that Cambodian exports to China totaled US$1.6 billion (+22.3 percent), while Cambodian imports from China amounted to US$12.15 billion (+24.5 percent).
At the same time, Cambodia’s Royal Government has outlined an ambitious economic development strategy, aiming to transition from a least developed country (LDC) to a middle-income country by 2030 and achieve high-income status by 2050. In this context, China’s vast market and strong purchasing power play a crucial role in Cambodia’s growth.
Cambodia’s trade position has also benefited from shifting global trade dynamics, particularly US-China trade tensions. These tensions have encouraged Chinese companies to relocate their investments from China to nearby countries including Cambodia, leveraging Cambodia’s preferential tariffs for US exports, while reinforcing Cambodia’s position as a key beneficiary of China’s economic policies.