IMF​ សរសើរ​ពី​បរិ​យ៉ា​ប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ការ​រីកចម្រើន​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​នៅ​កម្ពុជា​
ភ្នំ​ពេញៈ​ មូលនិធិ​រូបិយវត្ថុ​អន្ដរ​ជាតិ ​(IMF​) បាន​កោតសរសើរ​ដល់​បោះជំហាន​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​បង្កើន​បរិ​យ៉ា​ប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​។ នេះ​បើ​យោង​តាម​ លោកស្រី​ Christine​ Lagarde​ នាយក​គ្រប់គ្រង​របស់​ IMF​ បាន​ថ្លែង​ដូច្នេះ​នៅក្នុង​វេទិកា​ “វេទិកា​ខ្សែ​ក្រ​វ៉ាត់​មួយ​ និង​ផ្លូវ​មួយ​សម្រាប់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិ​ការអន្តរជាតិ​”នៅ​ទីក្រុង​ប៉េកាំង​កាលពី​ថ្ងៃសុក្រ​។
លោកស្រី​បាន​កត់សម្គាល់​ឃើញថា​ គ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​ជាច្រើន​របស់​កម្ពុជា​ តាមរយៈ​ភាពជា​ដៃគូ​នៃ​វិស័យ​សាធារណៈ​ និង​ឯកជន​គឺ​មានការ​ប្រើប្រាស់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​។
លោកស្រី​បន្ត​ថា​ “ប្រជាពលរដ្ឋ​ជាច្រើន​ មិនដែល​មាន​គណនី​ធនាគារ​ទេពី​មុន​មក​។ ឥឡូវនេះ​ពួកគេ​អាច​សន្សំប្រាក់​សម្រាប់​​ពេល​អនាគត​ ហើយ​ប្រហែលជា​ចាប់ផ្តើម​អាជីវកម្ម​របស់​ពួកគេ​តាមរយៈ​ធនាគារ​ ឫគ្រឹះស្ថាន​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​”។
លោកស្រី​បន្ថែម​ថា​ “ទាំងនេះ​គឺជា​គំនិត​ដែល​អាច​ដំណើរការ​នៅ​គ្រប់​ទីកន្លែង​។ ប៉ុន្តែ​ប្រទេស​ទាំងអស់​ត្រូវ​មាន​ឆន្ទៈ​ ក្នុង​ការ​ធ្វើជា​ដៃគូ​និង​រៀនសូត្រ​ពីគ្នា​ទៅវិញទៅមក​”។
លំនឹង​លំហូរ​ទុន​អចលនទ្រព្យ​លំហូរ​របាយការណ៍​របស់ ​IMF​ ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ​កាលពី​ខែធ្នូ​បាន​រក​ឃើញថា​ ដើមទុន​បាន​បន្ត​លំហូរ​ចូលក្នុង​វិស័យ​សំណង់​យ៉ាង​។
ការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សំណង់​នៅក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ គិតជា​ទឹកប្រាក់​ជាង​ ១,៣៦ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅក្នុង​ត្រីមាស​ទី១ដើមឆ្នាំ​នេះ​។ ការ​វិនិយោគ​អចលនទ្រព្យ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ទទួលផល​ប្រយោជន៍​ពី៧​ ទៅ៨ភាគរយ​ត្រឡប់មកវិញ​នៃ​ការ​វិនិយោគ​។
របាយការណ៍​នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ “កំណើន​ឥណទាន​ក្នុង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ដែល​ជា​បណ្តាញ​គន្លឹះ​ទាក់ទង​នឹង​ឥណទាន​ និង​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​មានកម្រិត​ជាមធ្យម​ប្រហែល៣៥ភាគរយ​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​ ២០១៦​ ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ធនាគារ​មួយចំនួន​”។
របាយការណ៍​បង្ហាញ​ផង​ដែរ​ថា​ អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​ត្រូវ​ផ្តល់​លក្ខខណ្ឌ​កម្ចី​ងាយស្រួល​សម្រាប់​អ្នកទិញ​ក្នុង​ស្រុក​ ដើម្បី​ឈានជើង​ចូល​ទីផ្សារ​ ហើយ​វិធានការ​ត្រួតពិនិត្យ​តឹងរ៉ឹង​ចាំបាច់​ត្រូវ​ធ្វើ​នៅពេលអនាគត​។
វិស័យ​ធនាគារ​បាន​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដោយសារ​ផ្នែក​អចលនទ្រព្យ​នៅ​កម្ពុជា​។
លោក​ Shin​ Chang​ Moo​ ប្រធាន​ធនាគារ​ ភ្នំពេញ​ ពាណិជ្ជ​ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ “ការ​វិនិយោគ​លើ​អចលនទ្រព្យ​ និង​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​គឺជា​កត្តា​ជំរុញ​ ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​កំណើន​នៃ​ធនាគារ​”៕