វិនិយោគិន​ជប៉ុន​ចាប់ផ្តើម​ចាប់់អារម្មណ៍​វិនិយោគ​កាន់តែច្រើន​នៅ​កម្ពុជា
ភ្នំពេញៈ ការសិក្សា​ថ្មី​មួយ​ដែល​ធ្វើឡើង​ដោយ​ស្ថាប័ន​អន្តរជាតិ Fitch Solutions Macro Research បាន​បង្ហាញថា កម្ពុជា​បានក្លាយ​ទៅជា​គោលដៅ​ចំណាប់អារម្មណ៍​នៃ​ការវិនិយោគ ដោយផ្ទាល់​បន្ថែម​ពី​សំណាក់​ប្រទេស​ជប៉ុន ខណៈដែល​ប្រទេស​ចិន​បាន និង​កំពុងតែ​ឈរ​នៅ​លំដាប់​កំពូល​ក្នុង​ការចាក់​ទុនវិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា។
Fitch Solutions Macro Research ដែលជា​ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ផ្នែក​ខាង​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​លំដាប់​អន្តរជាតិ និង​មាន​ការិយាល័យ​នៅតាម​បណ្តា​ប្រទេស​ជឿនលឿន​មួយចំនួន​ដូចជា សិង្ហ​បុរី អង់គ្លេស ជ​ប៉ុង ហុងកុង អារ៉ាប់​រួម អាល្លឺម៉ង់ សហរដ្ឋអាមេរិក និង​អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង​នោះ បានបង្ហាញ​លទ្ធផល​នៃ​ការស្រាវជ្រាវ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ​ថា បច្ចុប្បន្ននេះ បើ​ទោះ​ប្រទេស​ចិន​បាន​ដើរតួ​ឈានមុខ​គេ នៅក្នុង​ការវិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា ជាពិសេស វិស័យ​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ​ក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែ​ភាគី​ជប៉ុន​ក៏​កំពុងតែ​សម្លឹងមើល​ពី​គោលដៅ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ផងដែរ ខណៈដែល​កាលពីពេល​កន្លងទៅ​នេះ​វត្តមាន​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុនធំៗមួយចំនួន​បានបង្ហាញ​ខ្លួន​នៅ​កម្ពុជា​រួចទៅហើយ​នោះ។
នៅក្នុង​របាយការណ៍​ដ​ដែល​ក៏បាន​បង្ហាញ​ផងដែរ​ថា តាម​ការព្យាករណ៍​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩នេះ កម្ពុជា​នឹង​នៅតែ​រក្សាបាន​ភាពរឹងមាំ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច និង​រក្សាបាន​នូវ​កំណើន​ទុនវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​សំណង់​ប្រមាណ១៤ភាគរយ ហើយ​នៅ​ឆ្នាំ​បន្ទាប់​នឹង​នៅតែ​អាច​រក្សាបាន​កំនើន​ដដែល ដែល​គិត​ជា​មធ្យម​ក្នុង​រង្វង់១១ភាគរយ។
អ្នកជំនាញ​ផ្នែក​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​រាជបណ្ឌិតសភា​កម្ពុជា លោក​បណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បាន​មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណង​របស់​ប្រទេស​ជប៉ុន​មកកាន់​កម្ពុជា មាន​ជា​យូរណាស់​មកហើយ មិនមែន​ទើបតែ​មាន​ពេលនេះ​នោះទេ។ លោក​បាន​បន្ត​ឱ្យដឹងទៀតថា ជប៉ុន​ជា​ប្រទេសមួយ​ដែលមាន​អត្តចរិត​នឹងនរ និង​ប្រាកដនិយម ដែល​មុននឹង​សម្រេចចិត្ត​សហការ​វិនិយោគ​ជាមួយ​ប្រទេស​ណាមួយ​នោះ គឺ​ត្រូវបាន​ឆ្លងកាត់​ការសម្រេចចិត្ត​យ៉ាងច្បាស់ ក្រោម​ការសិក្សា​លម្អិត​ទៅលើ​លក្ខខណ្ឌ​ជាច្រើន​ដូចជា កត្តា​ភូមិសាស្ត្រ គោលនយោបាយ និង​ចរិត​នៃ​ការដឹកនាំ​របស់​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​ជាដើម។
លោក​បណ្ឌិត​បានបញ្ជាក់​ថា “កន្លងមក​ជប៉ុន​បាន​ជួយ​កម្ពុជា​ជា​ហូរហែ ក្នុង​រូប​ភាពជា​ជំនួញ​សម្រាប់​សាងសង់ និង​ស្តារ​ប្រព័ន្ធ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ជាដើម ជាពិសេស​លើ​វិស័័យ​អប់រំ។ លោក​បាន​បន្តទៀតថា “ជប៉ុន​មាន​គោលបំណង​ក្រសោប​សេដ្ឋកិច្ច​នៅក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន ជាក់ស្ដែង​ដូចជា​ប្រទេស​វៀតណាម ម៉ាឡេស៊ី និង​ថៃ ដែល​ជប៉ុន​បាន​ចាក់​ទុនវិនិយោគ​យ៉ាងច្រើន។
លោក​វណ្ណៈ​បាន​បន្តថា  “តាម​ចរិត​ជប៉ុន សម្រាប់​កម្ពុជា​ហាក់​នៅ​មិនទាន់​ដល់​ពេលដែល​ទទួលបាន​ការវិនិយោគ​ផ្ទាល់​ច្រើន​នោះទេ ដែល​វា​ត្រូវការ​ពេលវេលា​ជាច្រើន​ក្នុងការ​សម្រេចចិត្ត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក​បានបង្ហាញ​ពី​ភាព​សុទិដ្ឋិនិយម​ថា ប្រសិនបើ​ជប៉ុន​ចាក់​បង្ហូរ​ទុនវិនិយោគ​ដោយផ្ទាល់​មកកាន់​កម្ពុជា ស្របពេល​គ្នា​ជាមួយ​ប្រទេស​ចិន វា​ជា​រឿង​ដ៏​ល្អ​របស់​កម្ពុជា ដែល​អាច​បង្កើន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​បាន​កាន់តែ​ប្រសើរ។
សេដ្ឋវិទូ​បណ្ឌិត​ម៉ី កល្យាណ​ទីប្រឹក្សា​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​ឧ​ត្ត​ម​ក្រុមប្រឹក្សា​សេដ្ឋកិច្ចជាតិ​បាន​សម្តែង​សុទិដ្ឋិនិយម​ផងដែរ ដោយ​លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា ជប៉ុន​បានរៀបចំ​មូលដ្ឋាន សំរាប់​ការវិនិយោគរ​យៈ​ពេល​វែង​នៅ​កម្ពុជា​រួចហើយ ដោយ​អ្នកវិនិយោគ​ប្រទេស​នេះ​បាន​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ជាច្រើន​ដូចជា ទីលាន​វាយ​កូន​ហ្គោល អា​ផាត​ម៉ិ​ន ខុន​ដូ សំ​ណ្ឋា​គារ ផ្សារ​ទំនើប មន្ទីរពេទ្យ​ជាដើម។
លោក​បន្តថា“ ទំនាក់ទំនង​នៃ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ជប៉ុន​បាន​ផ្លាស់ប្តូរ​ជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ហើយ បន្ទាប់ពី​មានការ​ហោះហើរ​ត្រង់​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន​ម​កម្ពុជា កាលពី​ឆ្នាំមុន”៕