ប្រជាជន​កម្ពុជា​ម្នា​ក់ៗ​ទទួល​បាន​ចំណូល​កើនឡើង​ជាមធ្យម​ ៨,៤៦​ ភាគរយ​ប្រចាំឆ្នាំ​
​ភ្នំពេញ​៖ ស្រប​ពេល​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ប៉ាន់ស្មាន​ថាស​ម្រេច​បាន​ក្នុង​អត្រា​ ៧,១​ ភាគរយ​សម្រាប់​ឆ្នាំនេះ​ ស្ថានភាព​នៃ​ជីវភាព​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ដោយ​ចំណូល​មនុស្ស​ម្នា​ក់ៗ​នឹង​មាន​កំណើន​កើនឡើង​ដល់១,៦៧៩​ ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១៩នេះ​កើនឡើង​ ៨,៤៦​ ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ ១,៥៤៨ដុល្លារ​ឆ្នាំមុន​។
ការសម្រេច​បាន​នូវ​កំណើន​នៃ​ចំណូល​របស់​ប្រជាជន​ត្រូវ​បាន​លើកឡើង​ក្នុង​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​អង្គភាព​ អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជាប​ បាន​ចេញផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃទី​ ១២​ ខែ​ កញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៩​។
អង្គភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​ ស្ថានភាព​ទីផ្សារ​ការងារ​នៅ​កម្ពុជា​មាន​លក្ខណៈ​វិជ្ជមាន​ ពីព្រោះ​គ្មាន​ការងារ​ធ្វើ​នៅ​កម្ពុជា​ ក៏​កាន់តែ​កម្រិតទាប​ប្រមាណ​ជា០,៣ភាគរយ​ ខណៈ​ការ​ងា​រថ្មីៗ​ជាច្រើន​ទៀត​ ត្រូវ​ង្កើត​នៅក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ សេវាកម្ម​ និង​សណង់​។
ចំណែក​អត្រា​នៃ​ភាព​ក្រីក្រ​ត្រូវ​បាន​កាត់បន្ថយ​មក​ក្រោម​ ១០​ ភាគរយ​។ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​ប៉ាន់ស្មាន​ថា​ សម្រេច​បាន​ក្នុង​អត្រា​ ៧,១​ ភាគរយ​សម្រាប់​ឆ្នាំនេះ​ ប្រៀបធៀប​ទៅ​នឹង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ មាន​ ៧,៥​ ភាគរយ​ ដែល​ជា​កំណើន​ខ្ពស់​ជាងគេ​ក្នុងរយៈពេល​ ១០​ ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​។ កម្ពុជា​មាន​អត្រា​អតិផរណា​កម្រិតទាប​ក្នុងរង្វង់​អត្រា​ ២,៨​ ភាគរយ​។
កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ល្អ​នេះ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​វិស័យ​ និង​កំណើន​ក៏​រឹងមាំ​ពី​វិស័យ​ ឧស្សាហកម្ម​ ហើយ​អ្វី​ដែល​ជា​កត្តា​ចម្បង​គឺ​ស្ថិរភាព​នយោបាយ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ទំនុកចិត្ត​ដល់​វិនិយោគិន​ក្នុង​ស្រុក​ និង​ក្រៅប្រទេស​មក​បណ្តាក់​ទុន​នៅ​កម្ពុ​ជា​សើ្ទ​រគ្រប់​វិស័យ​ ជាពិសេស​វិស័យ​សំណង់​ កម្មន្តសាល​ និង​សេវាកម្ម​ក៏ដូចជា​មានការ​កើនឡើង​ផ្នែក​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​ផង​ដែរ​។
លោក​បណ្ឌិត​ហុង​ វណ្ណៈ​អ្នកស្រាវជ្រាវ​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​រាជបណ្ឌិត​សភា​កម្ពុជា​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា​ ស្ថានភាព​សុខភាព​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​នៅតែ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ ដោយ​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បា​នកំនើ​នក្នុ​ងរ​ង្វង់៧ភាគរយ​ដដែល​ ព្រោះ​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​សង្រ្គាម​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​សហរដ្ឋអាមេរិក​ និង​ចិន​ មិនទាន់​ជះ​ចំហាយ​មកដល់​កម្ពុជា​នៅឡើយ​ ហើយ​បញ្ហា​នៃ​ការ​ដក​ ឬមិន​ដក​ប្រព័​ន្ឋ​អនុ​គ្រោះ​ពន្ឋ​របស់​សហភាព​អឺរ៉ុប​ពី​កម្ពុជា​ ក៏​មិនទាន់​មាន​ភាព​ច្បាស់លាស់​ថា​គេ​ដក​ឬមិន​ដក​នៅឡើយ​ដែរ​។
លោក​បន្ត​ថា​ “ក្នុង​ដំណាក់កាល​កែ​ទម្រង់​ប្រព័​ន្ឋ​ហិរញ្ញវត្ថុ​សាធារណៈ​ និង​ការ​បង្កើន​ការ​ប្រមូល​ពន្ឋ​របស់​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​គយ​ និង​អគ្គនាយក​ដ្ឋាន​ពន្ឋ​ដា​បាន​ផ្តល់​ចំណូល​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កាន់តែ​ច្រើន​ ដើម្បី​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​សាធារណៈ​ ក្នុង​ន័យ​ជំ​រុ​ញកំនើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​”។
តាម​ការ​ប៉ាន់ប្រមាណ​ក្នុង​ឆមាស​ទី១ឆ្នាំនេះ​ ការងារ​ថ្មី​ដែល​ត្រូវ​បង្កើត​ក្នុង​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​មាន​ចំនួន១៤៦ពាន់​នាក់​ និង​ក្នុង​វិស័យ​សេវាកម្ម​មាន​ចំនួន២៥ពាន់​នាក់​ និង​បាន​បង្កើត​ការងារ២៥ពាន់​នាក់​ សំរាប់​អ្នក​ស្វែងរក​ការងារ​ធ្វើ​នៅ​បរទេស​។
របាយការណ៍​ដដែល​បាន​បន្ត​ឲ្យដឹង​ថា​ “ស្ថានភាព​ទីផ្សារ​ការងារ​មាន​លក្ខណៈ​វិជ្ជមាន​ ដែល​អាច​ឆ្លើយតប​បាន​តាម​តម្រូវការ​ស្វែងរក​ការងារ​សំរាប់​យុវជន​ ដែល​ទើបដល់​វ័យ​ចូល​ទីផ្សារ​ពលកម្ម​ និង​ប្រជាជន​ដែល​ចាកចេញ​ពីមុខ​របរ​ និង​ការងារ​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម​”។
អញ្ជើញ​ចូលរួម​ក្នុង​ទិវា​គ្រូបង្រៀន​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៥​ តុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៨​ សម្តេច​អគ្គមហាសេនា​បតី​តេជោ​ហ៊ុន​ សែន​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​កម្ពុជា​នៅ​ឆ្នាំ២០២៣ប្រាក់ចំណូល​ប្រជាជន​ខ្មែរ​ម្នា​ក់ៗ​ នឹង​កើន​ដល់​ជាង២០០០ដុល្លារ​អាមេរិក​ក្នុង​មួយឆ្នាំ​ ហើយ​សម្តេច​រំពឹង​ថា​ ប្រទេស​ផ្តល់​កម្ចី​នឹង​មិន​ដំឡើង​អត្រា​ការប្រាក់​នោះ​ទេ​ បើ​ទោះបី​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​សម្រេច​បា​នកំនើន​ខ្ពស់​ក្តី​។
សម្តេច​បន្ត​ថា​ សុខ​សន្តិភាព​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ផ្តល់​ផ្លែផ្កា​ច្រើនណាស់​ សម្រាប់​សង្គមជាតិ​។ សម្តេច​តេជោ​បាន​បន្ត​ថា​ រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​វិនិយោគ​កាន់តែ​ច្រើន​ទៀត​ លើ​វិស័យ​អប់រំ​ ជាពិសេស​ការ​កសាង​គុណភាព​អប់រំ​ តាមរយៈ​ការ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​គ្រូបង្រៀន​ និង​កសាង​ហេ​ដ្ឋា​រចនាសម្ព័ន្ឋ​អប់រំ​នានា​៕